Itthon

Nagy a baj? Egyre több gyerek lesz skarlátos

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
SzijjártóLázár Jánoskarácsony gergelyférfi
Hirdetés
Hirdetés

Egyre több skarlát-fertőzöttet izolálnak a gyermekorvosok az utóbbi hetekben. A betegség újbóli megjelenése egyértelmű összefüggésben áll a Covid-járvánnyal, pánikra azonban nincs ok: a skarlát antibiotikum kúrával eredményesen kezelhető. Az ATV Híradó riportja.

ügyelet
Hirdetés

„Ez egy kiütéssel járó torokgyulladás, klinikai képét látjuk ez úgy indul hogy hirtelen láz erős torokfájdalom hidegrázás, kisebb gyerekeknél hányás hasi fájdalom, és nemsokkal később megjelennek a finom elemű kiütések”

– részletezte Nyul Zoltán a Pécsi Tudományegyetem adjunktus.

A betegséget a Streptococcus pyogenes baktérium okozza, ami a tüszős mandulagyulladásért is felelős. A skarlát csak ritkán jár kórházi ápolást igénylő tünetekkel. A szakember szerint ugyanakkor felnőtt korban sem szabad félvállról venni betegséget. Szabó András belgyógyász háziorvos szerint elég ritka, hogy szövődmények alakulnának ki, de szív, vese és ízületi szövődmények keletkezhetnek felnőtt korban. 

Magyarországon eddig 2500 skarlátos beteget regisztráltak. A járványügyi szakember szerint nem kell tartani olyan járványtól, mint amit a Sars Cov 2 vírus okozott, egyes esetekben azonban az elkülönítés ajánlott lehet az iskolákban, óvodákban.

„Amikor egy vagy kettő ilyen eset egy közösségben kialakul, akkor mindenképp izolálni kell, de egész más egy osztálynyi gyereket vagy esetleg több osztálynyi gyereket is elkülöníteni: nem mennek addig pár napig iskolába, mint amikor a Covid idején az egész népességet kellett volna úgymond elkülöníteni”

– mondta Kiss István epidemiológus, a Pécsi Tudományegyetem professzora.

A szakemberek hangsúlyozzák: fertőzés esetén sem kell pánikba esni, mert antibiotikum kúrával gyógyítható a betegség.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek