Az Egyensúly Intézet áprilisban reprezentatív közvélemény-kutatást végzett, ezer fős mintával, reprezentatív módon, méghozzá az ország egész területén. A Friedrich Ebert Stiftunggal közösen a magyarok önbevalláson alapuló anyagi helyzetét vizsgálták. Eszerint a társadalom mintegy harmada nem tudna kifizetni egy váratlan 100 ezer forintos kiadást, negyedük viszont gond nélkül meg tudná oldani. Utóbbiak 5 százalékkal többen is vannak, mint 2022 novemberében.
„Az emberek egy jelentős része azért optimistább, mert nagy része most azt látja, hogy a telet kihúzták, a jelentős többségnek végül nem feltétlenül okozott gondot egy alap fűtés kifizetése, többek közt azért sem, mert egyébként egy enyhe telünk volt, és emiatt optimistábbak”
– fogalmazott Boros Tamás, az Egyensúly Intézet igazgatója.
Mindeközben a KSH éppen pénteken közölte a kiskereskedelmi forgalom változásáról szóló felmérését. Az adatok szerint 13 kevesebb pénzt költöttek a magyarok a boltokban. Legutóbb 2020 áprilisában volt hasonló mértékű visszaesés, amikor a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag az egész világ bezárkózott. A GKI vezérigazgatója szerint a két adatból az rajzolódik ki, hogy szétszakadt a magyar társadalom.
Molnár László, a GKI vezérigazgatója az ATV Híradó stábjának úgy fogalmazott, hogy van egy nagyon szűk, 10-15 százalékos réteg, ami semmilyen válságot nem érez meg igazából és van egy 20-30 százalék, akik olyan pozícióban vannak, hogy időben le tudja küzdeni ezeket a problémákat, például nagyobb fizetésemelést tudnak kiharcolni maguknak. A maradék viszont ennek az egésznek az elszenvedője.
A megkérdezett szociológus szerint érdemes az inflációt is figyelembe venni, amikor arról van szó, hogy hányan tudnak egy hirtelen jött kiadást kifizetni.
„Ez a 100 ezer forint sokkal kevesebbet ér, mint 2022 novemberében. Tehát lehet, hogy ennyi pénzt most is elő tud állítani, sőt többen tudnak előállítani, csak azzal nem mennek sokra a boltban”
– hangsúlyozta Sik Endre. Az ATV Híradó riportjában az is elhangzott, hogy a magyarországi 25,2 százalékos infláció továbbra is a legmagasabb az Európai Unióban. Az uniós átlag 8,3 százalék.