A Paks2-t érintő kisebb szerződésmódosításokat “az idő múlása diktálta”, 9 év telt el – a kisebbik fiam a szerződéskötés másnapján született, most meg másodikos – sok minden megváltozott – kezdte válaszát az ATV kérdésére egy mai sajtótájékoztatón Szijjártó Péter.
A külgazdasági és külügyminisztertől azt kérdeztük, hogy milyen módosításokat hajtottak végre a Roszatommal a paksi bővítést illetően, és lesz-e új projektcég? Szijjártó Péter erre reagálva leszögezte:
“Mind a finanszírozási, mind a kivitelezési szerződésben olyan módosításokban állapodtunk meg az orosz partnerrel, mely a Paks 2 beruházás strukturáját és a végrehajtóját, a projektcéget érintetlenül hagyja”
– jelentette ki a kérdésünkre a miniszter, hozzátéve: technikai módosítások vannak annak érdekében, hogy “gyorsabbak tudjunk lenni”.
Szijjártó Péter azt mondta: azt várják el az EU-tól ezzel kapcsolatban, hogy “ne akadályozza a szerződésmódosítást, az mindenben megfelel az uniós szabályoknak, a biztonsági előírásnak is”. A miniszter szerint az Európai Bizottság “könnyű dolga lesz”, gyorsan tudja majd engedélyezni a Paks 2 szerződésmódosítását.
A hvg.hu írt arról, hogy néhány hete, hogy Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón – anélkül, hogy bármilyen konkrétumot említett volna – kérdésre válaszolva elvi szinten nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy nem a Roszatom, hanem projektcég fog építkezni Pakson.
Szijjártó Péter április 11-én jelentette be Moszkvában, hogy megszületett a megegyezés Oroszországgal a paksi bővítés kivitelezési és finanszírozási szerződésének módosításáról annak érdekében, hogy lehetővé váljon az atomerőmű-beruházás folytatása és mielőbbi átadása.
A külgazdasági és külügyminiszter előtte azt “színtiszta hazugságnak” nevezte, hogy felmondjuk a Roszatommal a Paks2 szerződést, mint mondta, arról van szó, hogy a francia Franatommal “csak” a Paks2 irányítórendszerére vonatkozó szerződést bővítenék ki. Arról, hogy a német kormány nem adta meg a Siemensnek az engedélyt, itt írtunk korábban.