A szerda esti diáktüntetés felvételei bejárták szinte a teljes magyar sajtót. Az események azonban néhány órával korábban még békésen indultak. A bejelentett tiltakozó menet szerda délután indult Szent István Bazilika elől, a Margit hídon jutott át a budai oldalra, és a Clark Ádám téren ért véget. Ezután a tömeg ismét a Karmelita kolostor felé vette az irány, ahova nem jutottak el, ugyanis a rendőrség lezárta az odavezető utat, a demonstrálók a Dísz téren gyülekeztek. Itt fújtak le a rendőrök közvetlen közelről egy 17 éves fiút, Hidász Mátét.
A tinédzser édesapja, Hidász György híradónknak úgy fogalmazott, hogy amikor a fiát bevitték a kordon mögé, akkor jelezte, hogy rosszul van. „Orvost mentőt kért” – fogalmazott az édesapa, majd hozzátette, először nem hívtak, majd aztán mégis. A mentő azonban nehezen ért oda, a fiát végül a János Kórházba vitték be, ahol megröntgenezték, majd a Gyorskocsi utcába szállították, ahonnan hajnali 4 órakor engedték ki. Máté szülei a többi diáktól tudták meg, hogy hol van a gyermekük.
Máté egy keresztény gimnázium tanulója, ahol a diákönkormányzat elnöke. Az édesapja pedig felszentelt diakónus.
„Ami bennem lecsapódott hogy teljesen másképp kellene a diákokhoz hozzáállni, partnerként kellene meghívni őket, hiszen így kezdte a korábbi politikai hatalom is hogy elindult valahonnan, járták az útjukat, a mostani diákság is a jövőt akarja építeni”
– tette hozzá Hidász György.
A rendőrség egy csütörtök este kiadott közleményben jogellenesnek nevezte a várnegyedben zajló tüntetést, ám a jogvédők szerint ez nincs így. Hegyi Szabolcs, a TASZ jogásza például úgy fogalmazott, hogy egy tüntetést az tesz jogellenessé, ha elveszíti békés jellegét. Meglátása szerint a kordon rángatása és ledöntése volt szerdán a fordulópont, onnantól megvolt a rendőrség jogalapja arra, hogy az arányosság követelményeinek megfelelően intézkedjen.
„Innentől arányosság a kérdés, az hogy a rendelkezésre álló eszközök közül, azt kell választania, amelyik a cél elérése érdekében a lehető legkevesebb jogkorlátozással, sérüléssel vagy kárral jár az érintettek számára”
– tette hozzá a jogász. A TASZ álláspontja az hogy, ami történt több szempontból sem felelt meg az arányosság követelményeinek. Egyrészt, bár a tüntetők feldöntötték a kordont, rendőrt nem akartak bántani. A rendőrök pedig sokan voltak, másképp is megállíthatták volna a demonstrálókat, valamint a tiltakozók jelentős része kiskorú volt.