Mint kiderült: 2023. márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene – jelentős bázishatás mellett – a nyers adat szerint 12,6, naptárhatástól megtisztítva 13,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest.
Ezen belül az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 10,3, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 29,3 százalékkal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
Ez azt is jelenti, hogy a visszaesés még a februárinál is nagyobb.
Egyre népszerűbb a használt áru
A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 9,6 százalékkal mérséklődött. Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben 11 százalékkal nőtt, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben lényegében nem változott, míg a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 3,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 5,0, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 12, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 21 százalékkal csökkent.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 14 százalékkal kisebb lett.
A hatósági ár kivezetése óta gyalog is jár a magyar
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 29,3 százalékkal mérséklődött. Ez a visszaesés még a korábban becsült értéknél is nagyobb.
És bár a szakértők szerint egyelőre folytatódik az árcsökkenés a benzinkutakon, ám arra senki sem vállalkozik, hogy megmondja, meddig marad ez a tendencia. Az üzemanyagár-változásokról itt olvashat bővebben.
Ugyanakkor egyre drágább a szervizelés: a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,9 százalékkal emelkedtek.