A parlament 151 szavazattal 23 tartózkodás mellett elfogadta azt az igazságügyi reformcsomagot, amiről Varga Judit igazságügyminiszter “technikailag” a múlt héten Brüsszelben megegyezett Didier Reynders igazságügyi biztossal.
A csomag parlamenti vitája kedd “este” volt, de egyetlen képviselő sem szólalt fel a vitában.
Ami a módosításokat illeti; Varga Judit helyettese, Répássy Róbert igazságügyi államtitkár tegnap este a parlamentben azt mondta: a kormány vállalta a Bizottság feltételei mentén a törvénymódosításokat, januárban társadalmi egyeztetést folytattak, de civil szervezetekkel is konzultáltak. Mint mondta, “intenzív, konstruktív“ tárgyalásokat folytattak a Bizottsággal, a múlt héten “azután került az Országgyűlés elé” a javaslatcsomag.
Ebben a kormány megerősíti az Országos Bírói Tanács (OBT) hatásköreit, és megteremti az ehhez szükséges anyagi feltételeket, az OBT önálló költségvetési fejezetet kap – mondta Répássy Róbert a módosításokról, és azt is hangsúlyozta: már idén plusz forrásokat kap az OBT, és a munkájukat igazságügyi alkalmazottak segítik majd.
Az OBT ezentúl minden igazságszolgáltatást érintő törvényjavaslatot véleményezhet, bővülnek a jogorvoslati lehetőségei, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének pedig kötelező lesz indokolnia azokat a döntéseit, ahol az OBT-nek egyetértési joga van. Az OBT továbbra is személyesen meghallgathatja az OBH és a Kúria elnökjelöltjeit és kizárhatja azokat a jelölteket, akiknek a függetlenségét, pártatlanságát, feddhetetlenségét vagy integritását nem találja megfelelőnek.
Az OBT a jövőben minden bírósági igazgatással kapcsolatos információhoz hozzáférhet majd, a jutalmakra vonatkozó döntésekhez.
Az OBT előzetes döntéshozatal iránti kérelemmel fordulhat az Európai Bírósághoz (EUB).
A módosításból az is kiderül: a hatóságok a jogerős bírósági döntésekkel szemben alapvető jogaik sérelmére hivatkozva nem fordulhatnak az Alkotmánybírósághoz. Az OBT azonban megkapja ennek jogát: az Alkotmánybírósághoz fordulhat az igazságügyi miniszterrel szemben, ha a miniszter eltér az OBT véleményétől a bírói álláspályázatok elbírálásával kapcsolatos rendeletek esetén. Az OBT akkor is az Alkotmánybírósághoz fordulhat, ha nem biztosítják számára az igazságszolgáltatási rendszert érintő jogszabály tervezetének véleményezését.
Nemcsak a magyarországi helyreállítási tervben lévő négy mérföldkőhöz szükséges, hanem a 2021-27-es források 97 százalékát is érinti – jelentette ki Répássy Róbert a parlamentben.
A DK bár az ülésteremben volt, nem vett részt a parlamenti szavazáson.
Elhúzódó küzdelem Brüsszellel?
Bár a törvénymódosító csomag további feltételeket határozhatna meg arra is, hogy ki lehet a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal elnöke a Politico cikke szerint ugyanakkor attól, hogy elfogadta a magyar parlament a 4 brüsszeli “mérföldkövet” jelentő csomagot, azonnal még nem érkeznek az EU-s milliárdok. Uniós tisztviselőktől úgy értesült a Politico, hogy az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság részéről csak egy technikai akadály elhárítására adtak „zöld lámpát”, a politikai jóváhagyás még várat magára, még a korrupció-ellenes magyar lépések is befolyásolhatják, mikor lesz ez meg.
Ha viszont a reformot elfogadják, az az az Orbán-kormány számára győzelem lenne – írja a Politico. A hét elején beszámoltunk róla, hogy kormányközeli források szerint ha meglesz a brüsszeli politikai jóváhagyás is, akkor már nehezen lehet majd olyan nyilatkozatokat tenni, például az Európai Parlamentben, hogy Magyarország nem jogállam.
Május 6-án az ATV-n 10.25-től 14.15-ig élőben követhetik III. Károly királlyá koronázását Londonból.