Itthon

Ferenc pápa: a béke olyan politikából fakad, amely képes mindenki érdekeit szem előtt tartani

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Karácsony GergelyférfipénzMagyar Péter előrehozott választás
Hirdetés
Hirdetés

Az egyházfő Novák Katalinnal és Orbán Viktorral való találkozása után beszédet mondott, amelyben arra figyelmeztetett: megjelentek az ellentétek, a nacionalizmus és az ítélkezés, úgy tűnik, hogy a politika nemzetközi szinten az indulatokat szítja a béke keresése helyett, a béke azonban olyan politikából fakad, amely képes mindenki érdekeit szem előtt tartani. Hangsúlyozta: a magyarok kitartása példaértékű.…

Hirdetés

Az egyházfő péntek délelőtt érkezett meg Budapestre. A repülőtérről egyenesen a Sándor-palotához vezetett a pápa útja, ahol Novák Katalin fogadta ünnepélyes keretek között, ezt követően pedig Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozott. 

Novák Katalin: szövetségesek vagyunk

Novák Katalin köztársasági elnök köszöntötte a pápát. Szerinte a köszöntésnek, hogy „isten hozta” van egy magasabb jelentése, hiszen nem véletlen, hogy a pápa most Magyarországra jött. Őszentsége budapesti látogatása az éppen alkalmas pillanat és hely a találkozásra, az igazságos béke meghirdetésére – fogalmazott.

Úgy látja, mi magyarok abba a magasságba akarunk felemelkedni, ahol minden jóakaró, békét kereső embernek az összetartozását megtaláljuk. Mindszenty Józsefet idézte, aki szerint „egy nemzet felemelkedése mindig a mai napon kezdődik”. Azt szeretnénk, ha a Szentatya látogatása segítség lenne a felemelkedéshez, de elrugaszkodni nekünk, magyaroknak, európaiaknak kell – mondta.

Hangsúlyozta: mindannyiunknak szüksége van a lelki és szellemi megújulásra. A pápa mai látogatásról azt mondta: a pápa akkor jött, amikor arra a legnagyobb szükség van. Ez most megerősít minket abban, hogy a keresztény értékeken nyugvó életnek van értelme a 21. században is.

A köztársasági elnök szerint ezért deklaráltuk Alaptörvényünkben, hogy védjük a házasság szentségét, valamint a családot, illetve hogy minden embernek joga van az élethez – így a magzat életét a fogantatástól fogva védelem illeti meg. Azt mondta, védjük az üldözött testvéreinket, de a másként gondolkodók szabadságát is.

A háborúval kapcsolatban azt mondta: mi magyarok szinte tapintani tudjuk a háború valóságát, látjuk a menekülőket, a szétszakított családok és fiaikat elvesztő anyák segélykiáltását. Azonban elsősorban a békét akarjuk megnyerni, nem a háborút – szögezte le. 

Szövetségesek vagyunk – jelentette ki Novák Katalin a pápa felé fordulva. Szövetségesek vagyunk, mert együtt védjük az emberi életet, a nőt és a férfit, “külön-külön, és egymással összekapaszkodva”. És együtt védjük az üldözött keresztényeket, és “a másként gondolkodók és a másként élők szabadságát is” – sorolta a köztársasági elnök.

“Szövetségünknek most súlyos, tragikus időszerűséget ad a szomszédunkban fúló véres háború” – hangoztatta Novák Katalin, aki fájdalommal és reménnyel fordult Ferenc pápához, mivel “mi magyarok szinte tapintani tudjuk a háború pusztító valóságát példamutató az Ukrajnából menekült másfél millió embert. “Mi édesanyák elsősorban a békét akarjuk megnyerni, nem a háborút” – jelentette ki. Hol vagyunk még a békéhez vezető úttól? – vetette fel.

A Szentatyában “a magyarok és a világon milliók a béke emberét látják, akitől azt remélik, hogy beszélni tud Kijevvel és Moszkvával, Washingtonnal, Brüsszellel és Budapesttel, és mindenkivel, aki nélkül nem lehet béke” – mondta Novák Katalin.

Itt Budapesten azt kérjük Öntől, hogy járjon el személyesen a mielőbbi és igazságos béke érdekében – kérte köztársasági elnök a pápától. 

Novák Katalin Magyarország első női köztársasági elnökeként köszönetet mondott azért a pápának, hogy bátorítja és erősíti a nőket, a családalapításban és a nőként betöltött vezető szerepeikben is.

Az államfő a háború kapcsán a szenvedőkre való odafigyelés fontosságáról is beszélt, és a pápa figyelmébe ajánlotta, hogy 800 évvel ezelőtt Szent Erzsébet kormányozta a tartományt háborúba vonult férje helyett, és az alamizsnáját a Jóisten rózsává változtatta, ez azóta is szimbóluma sz irgalmasságnak.

A Szentatya ajándékai között ott vannak a Szent Erzsébet-rózsa tövei is. “Isten hozta el Önt hozzánk!” – zárta beszédét a köztársasági elnök.

Ferenc pápa: a magyarok kitartása példaértékű

Ezután Ferenc pápa beszéde következett. Az egyházfő azt mondta: Budapest a történelemnek is központi helye, a jelen és a jövő főszereplője. Mint mondta, ez a főváros ősi eredetű, pompája azonban a modern korba kalauzol, amikor az Osztrák-Magyar Monarchia fővárosa volt, de a béke mellett a város fájdalmas konfliktusokat is megélt, nem csak rég, de az elmúlt évszázadban is, itt említette az 1956-os forradalmat, és a deportálásokat, gettóba zárásokat.

A pápa úgy fogalmazott: a magyarok kitartása példaértékű, ez a város olyan ország központja, amely ismeri a szabadság értékét, és amely küldetésként magában hordozza a demokrácia kincsének és a béke álmának lehetőségét. Felidézte, hogy 1873-ban egyesítették Budapestet, a főváros születése Európa közös útját idézi, ahol Magyarország is otthonra lelt. A háború után Európa azt a nagy reményt képviselte, hogy a nemzetek közötti szorosabb kötelékek megakadályozzák a konfliktusokat. Manapság azonban mintha ez már a múlté lenne, végig kell nézni, ahogy a békét sürgető kórusnak leáldozott, miközben a háború szólistái törnek utat maguknak – tette hozzá.

Megjelentek az ellentétek, a nacionalizmus és az ítélkezés, úgy tűnik, hogy a politika nemzetközi szinten az indulatokat szítja a béke keresése helyett, a béke azonban olyan politikából fakad, amely képes mindenki érdekeit szem előtt tartani, odafigyelve az emberekre és a jövőre, nem csupán a jelen hatalmára és nyereségeire – hangsúlyozta.

„Háborús infantilizmus”

A pápa szerint végig kell néznünk, ahogy a békének leáldozott: mostanra megjelent az ítélkezés, a vádak, a kommunikáció hangneme pedig elmérgesedett. Az emberiség háborús infantilizmusba süllyedt – fogalmazott a pápa és azt mondta: “a fejlődésre, a jelen kincseinek a megőrzésére kell összpontosítani.

Nagyon fontos Európa közös lelkét megtalálni, az alapító atyák Európa érdekeit keresték, egymásért, az egységért dolgozunk, nem Európa megosztásáért – idézte az alapítóatyákat, Adenauert és Shumant és de Gasperit.

Hol vannak a kreatív erők? – “ezt kell kérdeznem” – mondta Ukrajna és a béke kapcsán. Ferenc pápa azt mondta, “Budapest a béke városa, a hidak városa”. Az egység ugyanakkor nem jelent uniformizálást – mondta, szerinte harmóniára kell törekedni, több népet kiemelni, anélkül, hogy egyetlen etnikumot emelnénk ki, a harmóniára kell törekednünk, valamennyi fél megelégedésére kell törekedni, a “sokszínűségre” – derült ki a szavaiból.

Egy olyan Európára kell törekedni, mely nem melegágya a populizmusnak – mondta Ferenc pápa, aki a magyar Alaptörvényből is idézett, arra utalva, hogy az egyéni szabadságjogok addig terjednek, amíg a közösségi szabadságjogokat nem sértik, de azt is hangsúlyozta az Alaptörvényre hivatkozva: “tiszteljük mások értékeit”.

El kellene gondolkodni az egység fontosságán, ami nem egyformaságot jelent – mondta Ferenc pápa. Kell az európai egység, de úgy, hogy senkinek ne csorbuljon az egyedisége. Az derült ki a szavaiból, hogy olyan Európát lát, amelyik nem válik absztrakt szupranaconális intézménnyé, de egyes részei sem tartják fogva az egészét.

„Jónak lenni jó”

Mint mondta, a Lánchíd segít abban, hogy ilyen Európát képzeljünk el, fontos az összetartozás, ahogy a láncok is egymásba kapaszkodnak. Úgy fogalmazott: Budapest a szentek városa, és visszautalt Novák Katalin beszédére, aki Szent Erzsébetről beszélt. Beszélt Szent Istvánról, akinek szobra védelmezően a város fölé magasodik, a neki szentelt bazilika pedig az ország egyik legimpozánsabb épülete.

Magyarország Szent István és felesége, illetve fia szentsége által jött létre – fogalmazott, hozzátéve: Szent István intelmeiben arra figyelmeztetett, de csak saját hazánk fiaival legyünk kegyesek, hanem más népekkel is. A keresztény értékekről nem lehet mereven és bezárkózva tanúságot tenni, mert Krisztus igazsága a szelídséget és boldogságot jelenti. „Jónak lenni jó”, „jobb adni, mint kapni” – idézte magyarul a pápa.

Hangsúlyozta: tiszteljük más népek kultúráját, a Magyarországon élő, más nemzetiségűeket is a magyar nemzet részeinek kell tekinteni. Az Alaptörvény kimondja: valljuk az elesettek megsegítésének kötelességét, erről a főváros számos kultuszhelye mesél – mondta.

Szent Erzsébet 24 éves korában halt meg, miután mindenét szétosztotta a szegények között, és a betegek ápolásának szentelte magát, ő „az evangélium fénylő drágaköve” – fogalmazott.

A „jövevényekről”

A befogadás sok vitára ad okot, és összetett probléma, de keresztény hozzáállás ma sem lehet más a viszonyulás, mint amit Szent István bizonyított, “a jövevények” kapcsán – idézte a Ferenc pápa Szent István Intelmeit.

Európa kapcsán azt mondta: a közös jövőt csak együtt építhetjük fel. “Sürgető, hogy Európa közös jövőt építsen fel, ami vagy közös lesz, vagy nem lesz” – jelentette ki.

Aki Krisztust, Jézust követi, az az evangélium példáját követi – mondta.

Amikor imádkozik valamennyi magyarért, a határon túliakért is imádkozik, a buenos aires-i magyar ajkú közösségért is – mondta a pápa, aki a Himnusz kezdő sorával zárta beszédét: “Isten, áldd meg a magyart!”

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek