Családja és támogatói várták a váci büntetés-végrehajtási intézet előtt a terrorizmus vádjával jogerősen elítélt Budaházy Györgyöt, a Hunnia-per elsőrendű vádlottját.
Budaházy lóhátra ült, és így távozott a börtön épületétől, majd reggelig ünnepelték a szabadulást. Budaházy nyilatkozott híradónknak: azt mondta, elmegy a vasárnapi pápai szentmisére. A közéletből sem szeretne kivonulni, és változtatna azon, hogy eltiltották a közügyek gyakorlásától.
„Most veszem fel az életem fonalát, tehát nem tudok még minden tervemről részletesen beszámolni, de azt gondolom, nem fogom magam a közéletből teljesen kivonni. A közügyektől való eltiltás ugye rajtunk maradt, ez azt jelenti, hogy nem lehet választani nem lehet engem választani. Meglátjuk ez a dolog hogy fog alakulni, tudunk e ez ügyben valamit tenni”
– mondta Híradónknak Budaházy György.
Novák Katalin köztársasági elnök a pápalátogatásra hivatkozva adott kegyelmet Budaházynak és társainak. Erre az LMP úgy reagált, hogy „egy ilyen cinikus politikai lépést a keresztényi megbocsátás mögé rejteni hazugság”.
Budaházy szabadulása kapcsán éles kritikát fogalmazott meg a 2007-ben vascsövekkel véresre vert Csintalan Sándor, korábbi televíziós műsorvezető.
„Blaszfémia, istenkáromlás még nekem is”
– mondta Híradónknak Csintalan. Szerinte ez a kegyelem az antiszemitizmus irányába mutat.
„A megdicsőült fasizmus, a megdicsőült rasszizmus, a megdicsőített antiszemitizmus. A magyar jövő[nek] a legpocsékabb nemzet útját szánja a jelenlegi hatalom”
– tette hozzá Csintalan Sándor.
A katonai szakértő szerint akár nemzetbiztonsági kockázata is lehet Budaházy szabadon engedésének. „Budaházy egy speciális eset, nyilván van nemzetbiztonsági vonatkozása is, bűnügy vonatkozása is, politikai vonatkozása is, és úgy gondolom, hogy az a pár év, amit kapott a mélyen tisztelt bíróságtól, az azért nem teljesen véletlen volt” – mondta Kis-Benedek József.
Hack Péter, az ELTE jogi kar büntető-eljárásjogi és büntetés-végrehajtási jogi tanszékének vezetője
kiemelte: ilyen horderejű ügyben korábban nem igazán alkalmaztak még elnöki kegyelmet.
„Nyilván az a politikai indok, hogy a kormányzat, illetve a kormányhoz közelálló szereplők fontosnak tartják ezt a szimbolikus ügyet és mivel ők úgy tekintik, hogy Budaházy Györgyék a 90-es években hatalmon lévő baloldali hegemónia ellen akartak fellépni.”
A DK szerint Budaházyék szabadon engedésével Orbán Viktor újra politikai erőszakot zúdít Magyarország utcáira, de azt írták, az Orbán-kormány leváltása után Budaházy és társai vissza fognak kerülni a börtönbe.