Azt, hogy Varga Judit Brüsszelben Didier Reynders uniós biztossal tárgyalt, és megszületett a technikai megegyezés az igazságügyi reformcsomag-javaslatról, már megírtuk, a részletekről itt számoltunk be.
Azóta is kérdéses ugyanakkor, hogy mikor nyújtja be a javaslatcsomagot az Országgyűlésnek az igazságügyminiszter, illetve, hogy mikor érkeznek az EU-s ezermilliárdok, amit hátráltat a jogállamisági mechanizmus elhárás, illetve a brüsszeli “mérföldkövek” teljesítése.
Varga Judit a Hír Tv-ben beszélt részletesen a brüsszeli megegyezésről.
A miniszter azt mondta: az igazságügyi “mérföldkövekről” az elmúlt hónapokat januártól “szövegezéssel” töltötték, Budapest és az Európai Bizottság között több száz oldal angol nyelven “cserélt gazdát”. Az az álláspontok egyre közeledtek, egyre kevesebb technikai – és politikai – kérdés maradt nyitva,. Az elmúlt 2 hétben “már csak a Bizottság szolgálatai elemezték a szöveget”
Mint mondta, kiemelt politikai figyelem hárul az igazságügyi csomagra, “mert ez az alfája és az ómegája az EU-s forrásokhoz való hozzájutásnak” – ez 13 milliárd eurót, 4900 milliárd forintot jelent.
Varga Judit azt mondta:
Didier Reynders jogegyenlőségért felelős uniós biztos a brüsszeli tárgyalásukon “megadta az igent”, így az igazságügyi javaslatcsomag szövege “technikai szinten is lezártnak tekinthető”.
Nincs más hátra, mint hogy a Bizottság legmagasabb szintű politikai döntése is megszülessen.
A kormány mindent megtett, hogy a magyar emberek hozzájussanak az EU-s forrásokhoz, “minden kérdést technikai és szakmai szinten képesek voltunk kezelni”, tavaly augusztus óta minden újabb és újabb követelést teljesítettünk szakmai szinten – mondta Varga Judit, aki szerint “egy hatalmas előrelépés” történt. Az igazságügyi módosító-csomag ugyanis centrális eleme a tárgyalásoknak, az EU-s kohéziós források 97 százaléka a horizontális feljogosító feltételek teljesítése, az ehhez való hozzájutás feltétele, de a helyreállitási alap feltételeinél 4 “szupermérföldet” jelent.
Arra, hogy megoldott-e ezzel a pedagógus-béremelés is, azzal reagált: nagyot léptek ebben a kérdésben is előre, mert a igazságügyi négy szupermérföldet ezzel lezártnak tekinti az Európai Bizottság – emelte ki, és arra kérte az ellenzéket, hogy “ne gáncsoskodjanak”.
A különböző brüsszeli követelésekben felismertük, “hol mozgatja a szálakat magyar kéz” – fogalmazott az igazságügyminiszter.
Arra, hogy a 13 milliárd euró mikor érkeznek, az igazságügyminiszter azzal válaszolt: “ezek folyamatok, a mérföldkövek teljesítése és visszaigazolása zajlik, amint megérkezik a biztosi testület politikai jóváhagyása, benyújtják az igazságügyi módosító javaslatcsomagot az Országgyűlésnek”. Amilyen eljárás a magyar fél kezében van, “azt a lehető leggyorsabban végre fogjuk hajtani”, s amint lesz elfogadott törvény, azt “készen” megküldik Brüsszelnek – jelentette ki.
Tartható lesz az a menetrend, amit Navracsics Tibor felvázolt a közelmúltban – mondta Varga Judit.
Az a legfontosabb, hogy az igazságügyi csomag megkapja a politikai jóváhagyást a Bizottságtól.
Az igszságügyminiszter szavaiból az derült ki, hogy az Európa Parlament öt nagy frakciója a “politikai kampányával”, “hisztérikus reakciója” nem tud gátat vetni az igazságügyi csomaggal kapcsolatban, mert a politikai támadások “egyáltalán nem kapcsolhatóak a technikai szintű megállapodáshoz az igazságügyi csomagról”.
A Bizottság asztalán már ott van a csomag, és Reynders biztos azt mondta, hogy szakmai meggyőződése alapján az Európai Bizottság biztosi kollégiumában is támogatásra fogja javasolni – jelentette ki Varga Judit.