A MNB Monetáris Tanácsa 25 százalékról 20,5 százalékra csökkentette a kamatfolyosó tetejét kedden, április 25-ei ülésén. A 13 százalékos alapkamaton nem változtattak, az irányadó kamat 18 százalékos – mindez rendkívül magas kamatkörnyezetet jelent. Ennek fenntartására elsősorban a forint árfolyama, a pénzpiaci stabilitás miatt van szükség. A forint árfolyama megérezte, amikor Matolcsy György helyettese, Virág Barnabás alelnök egy Világgazdaság-interjúban már jelezte a kamatfolyosó szűkítését.
Virág Barnabás az infláció kapcsán a márciusban karakteres kijelentést tett a Parlamentben arról, amit Orbán Viktor miniszterelnök kért, hogy évvégére egyszámjegyű legyen az infláció. Akkor az MNB alelnöke azt mondta: “nagyon kemény munka lesz” a 20 százalék feletti infláció letörése egy év alatt egyszámjegyűre“. De nem zárta ki, hogy ez elérhető lesz.
Munkatársunk kérdésére most, hogy látja Matolcsy György, 2023 végére sikerül-e egyszámjegyűre csökkenteni az inflációt – ahogy a miniszterelnök kérte -, és ennek mi a legfontosabb feltétele, a jegybank részéről azt válaszolták:
“Az MNB mindent megtesz annak érdekében, hogy a törvényi mandátumával összhangban elérje az árstabilitást. Ennek megfelelően összehangolt és fegyelmezett gazdaságpolitikai lépésekkel minden esély megvan az évvégi egyszámjegyű infláció elérésére”.
Növeli-e az inflációt az élelmiszerárstop meghosszabbítása?
Matolcsy György még decemberben – amikor a gazdasági bizottságban azt a rendkívüli kijelentést tette, hogy “válságközeli helyzetben“ van a magyar gazdaság, azt is kifejtette: „helytelen a kormány válságkezelési stratégiája”. Az ársapkák 3-4 százalékos inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell azokat vezetni – hangoztatta az MNB elnöke decemberben.
Most arra a kérdésünkre, hogy hogyan kommentálja Matolcsy György, hogy Orbán Viktor miniszterelnök korábban bejelentette, és a Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is, hogy május 1-től június végéig meghosszabbítja a kormány az élelmiszerárstopot – és mi lehet ennek az inflációs hatása – az MNB részéről azt válaszolták:
“Az idő rövidségére tekintettel még nem állnak rendelkezésünkre a legfrissebb elemzések. Így jelenleg nem tudjuk pontosan megállapítani, hogy a meghosszabbított árstopoknak milyen direkt hatásai lesznek az inflációra”
– közölte a jegybank Kommunikációs főosztálya.
Egyeztet-e az MNB elnökkel Orbán Viktor?
Arról márciusban beszámoltunk, hogy a Gazdasági Évnyitón Orbán Viktor színes egyéniségnek nevezte Matolcsy Györgyöt, de az infláció kezelése kapcsán az együttműködésre/megegyezésre utalva úgy fogalmazott: “a megegyezés be fog következni, mert ha szétfelé tartanak a lovak, akkor az árokban fog kikötni a kocsi. Az én felelősségem az, hogy ezt tető alá hozzam”.
Időközben Matolcsy György már konzultált Varga Mihály pénzügyminiszterrel (nem kis meglepetésre). Az atv.hu kérdésére pedig, hogy az MNB elnöke kapott-e meghívást Orbán Viktortól, mikor egyeztet-e a miniszterelnökkel, szükség van-e ilyen találkozóra, a jegybank részéről azt válaszolták:
“Nemzetstratégiai érdekünk, hogy az infláció minél gyorsabban visszatérjen az optimális tartott toleranciasávba, ennek érdekében az MNB vezetése folyamatos kapcsolatot tart fent a gazdaságpolitika vezetőivel, melyekről szükség szerint tájékoztatja is a közvéleményt”.