Az elmúlt napokban Budapest több pontján is feltűntek a pápát ábrázoló és az egyházfő fontosabb üzeneteit ismertető plakátok. Az orosz-ukrán háború kapcsán például az, hogy: „a Ti fájdalmatok az én fájdalmam. Jézus keresztjén ma benneteket látlak, akik az agresszió okozta rémülettől szenvedtek.”
A plakátkampányt a Szemlélek portál indította, céljuk, hogy a pápa érkezése előtt felhangosítsák az egyházfő szavait. Öt témát választottak: háborús agresszió, populizmus, homoszexualitás, médiamanipuláció, és az egyház valódi küldetése.
„Az nem állítható, hogy a magyar kormányzat és a Ferenc pápa gondolatisága közé egyenlőség jelet lehetne tenni. Ez nem is feltétlenül baj, a párbeszédnek pont az a lényege, hogy ha nem értünk egyet bizonyos dolgokban, legyen az a homoszexualitás, legyen az az orosz-ukrán konfliktus, legyen az mondjuk a média használata, akkor abban legyen párbeszéd” – mondta híradónknak Gégény István, a Szemlélek lapigazgatója.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest az egyházfő és a magyar kormány közötti véleménykülönbségekről is kérdezték a pápalátogatás lebonyolításáért felelős operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján.
„Természetesen mindannyiunknak az igazság, a jóság, a szépség ideáját kell követnünk, de a szentatya a világ egyház szempontjait képviseli, a magyar állami vezetők, a magyar nemzet és a magyar állam szempontjait” – fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
Semjén mondatait ismételte meg híradóknak Máté-Tóth András teológus, valláskutató, a Szegedi Tudományegyetem professzora is, aki a háború kapcsán például azt mondta: mindenki békét akar, az azonban nehéz kérdés, hogy politikai és gazdasági szempontból ez mit jelent.
„Amikor a pápa békéről beszél, akkor természetesen beszél arról, hogy lehetőleg az emberek ne öljék egymást, de ennél egy sokkal fontosabb békéről is beszél, még pedig az Istennel való békéről, aminek a következtében az emberek között is béke van, ami nem egyenlő a fegyverszünettel, hanem annál sokkal több” – részletezte Szegedi Tudományegyetem professzora.
Lukácsi Katalin hitoktató, történész szerint a kormány elbújik a béke hangoztatása mögött, ami egy paraván számára. Szerinte ennek hátterében az áll, hogy ne kelljen színt vallaniuk, kinek az oldalán állnak. Ezzel szemben a Vatikán egyértelművé tette, elvárja az oroszoktól, hogy vonuljanak ki Ukrajnából.
„A Vatikán nem folytat gyűlöletpropagandát plakátokon keresztül, akár a menekültek, akár a homoszexuálisokkal szemben. És nyilvánvaló, hogy Ferenc pápa soha nem ragadtatná magát olyan embertelen megfogalmazásokra, vagy olyan sugallatokra, hogy a pedofíliát összemossa a homoszexualitással” – mondta Lukácsi. Hozzátette: Ferenc pápa forradalmi módon száll szembe az egyházon belüli molesztálással is, míg a hitoktató szerint a kormány ebben a kérdésben mismásol.