Ahogy beszámoltunk róla, országos sztrájkot hirdettek mára a pedagógus szakszervezetek, és a diákszervezetek is tiltakoznak. „Április 24-én sztrájk, tüntetés, demonstráció, reggeltől kezdődnek a programok” – hirdette meg a mai újabb országos akciót a PDSZ a Facebook-oldalán.
Reggel a Belügyminisztérium előtt már volt egy tiltakozás, amit előre nem jelentettek be. A tudósítások szerint a résztvevők – akik között ott volt Orosz Anna (Momentum), Szabó Tímea és Tordai Bence (Párbeszéd), és Komjáthi Imre, az MSZP társelnöke is -, némán ülve tiltakoznak a helyszínen, eltorlaszolva a tárca bejáratát.
Közben Orbán Viktor a Szakma Sztár Fesztivál megnyitóján beszélt arról: a magyar közéletben szokás leminősíteni és szapulni az iskolarendszerünket, de a magyar diákok sikere a magyar oktatás dicsérete is. A miniszterelnök úgy fogalmazott: a tanárok időt és fáradságot nem kímélve egyengetik a diákok útját.
A Belügyminisztérium a hétfői akciókra közleményben reagált, azt írták: az oktatásban a gyermekek az elsők, a pedagógusok további béremelésre számíthatnak. „Amikor Magyarország megkapja a hazánknak jogosan járó uniós forrásokat, a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű pedagógus béremelés következhet” – közölték.
„Nem szabadna elvonni a figyelmet”
A tiltakozáson LMP-s politikus nem vett részt. Ungár Péter, a párt társelnöke szerint ennek oka van. Az atv.hu-nak azt mondta, mindenki egyetért abban, hogy a tanárok rosszul keresnek, és hogy az oktatási rendszer súlyos problémákkal küzd, ezeket a gondokat egyértelműen a kormány politikája okozza, az pedig egyenesen hazugság, hogy az Európai Unióra kellene várni, hogy a béremelés megvalósulhasson.
Mint fogalmazott, jó dolog, ha az ügyben megszólalnak ellenzéki pártok, de mint mondta, az ilyen eseményeket nem arra kellene használni, hogy az ellenzéki politikusok „megpróbáljanak bekerülni az országos médiákba”. Hangsúlyozta, fontos, hogy az ellenzék felhangosítsa a pedagógusok hangját – az LMP például a mai napig nem tud beléptetni a Parlament épületébe, mert az előző ülésszakban a Tanítanék Mozgalom képviselőit beengedték az ülésterembe, és ott csendes tiltakozást tartottak – de szerinte erről nem szabadna elvonni a figyelmet, és azt az ellenzéki politikusokra irányítani.