Itthon

Orbán Viktor az oktatási rendszerről: lehetne jobb is, de nem szabad lebecsülni

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök a Szakma Sztár Fesztiválon arról beszélt: a magyar közéletben szokás leminősíteni és szapulni az iskolarendszerünket, de a magyar diákok sikere a magyar oktatás dicsérete is. Többször is köszönetet mondott a pedagógusoknak, és úgy fogalmazott: ő maga is szakmunkás, és "aligha véletlen, hogy Jézus is ács volt".

Hirdetés

Orbán Viktor köszöntötte a jelenlévőket, majd azzal kezdte: mindig örömmel jön, otthon érzi magát, ennek az lehet az oka, hogy van néhány tulajdonság, ami közös a diákokban, az oktatókban és a miniszterelnökökben – hiszen az államvezetés is egy szakma. Az első közös pont a kíváncsiság, amivel egy régi problémát képesek vagyunk új nézőpontból megvizsgálni, a második a kreativitás, amivel megoldást keresünk, a harmadik a kitartás, enélkül ugyanis egy nehézség után félbehagynánk az egészet, a negyedik pedig az együttműködés, mert egyedül – család, tanárok, barátok, kollégák nélkül – senki sem tud maradandót alkotni – hangsúlyozta.

Mint mondta, a magyar közéletben szokás leminősíteni és szapulni az iskolarendszerünket, ami persze lehetne jobb is, de nem szabad alábecsülni, hiszen a magyar diákok sikere a magyar oktatás dicsérete is. A tanárok időt és fáradságot nem kímélve egyengetik a diákok útját – tette hozzá. Mindeközben egyébként országos sztrájkot hirdettek mára a pedagógus szakszervezetek, és a diákszervezetek is tiltakoznak, erről bővebben itt írtunk.

Felidézte a pápa egyik mondását, amikor megkérdezték, mennyien dolgoznak a Vatikánban, és az egyházfő azt mondta „a fele”. Orbán Viktor szerint ezt mi nem engedhetjük meg magunknak.

Orbán Viktor azt mondta, hogy évek óta nő a szakképzésbe jelentkezők száma, és javulnak a tanulmányi eredményeik.

Az általános iskola tíz diákjából ma már hat a szakképzésben folytatja a tanulmányait, a legnépszerűbb iskolatípus pedig a technikum – mondta a miniszterelnök. 

“Számomra ez a legfontosabb, ez az iskolarendszerünk igazi fokmérője” – fogalmazott. Aki pedig tovább akar lépni, az a technikusi szakképzettséggel együtt szerezhet középvezetői ismereteket is – tette hozzá.

A miniszterelnök az öt éves képzésben végzettekről azt mondta, hogy ők jelentős előnyt élveznek szakirányú felsőoktatási továbbtanulás esetén. “Ez nagy eredménye a szakképzés rendszerének” – emelte ki.

A duális képzés bevezetése is hasznosnak bizonyult, mind a vállalkozások, mind az ország összteljesítménye szempontjából, a gazdasági növekedés szempontjából – mondta Orbán Viktor.

A javuló tanulmányi eredmények pedig azt mutatják, a tanulók és családjaik számára is bevált az új rendszer, “ez nyomja a legtöbbet a latba” – jegyezte meg.

Orbán Viktor Márai Sándort is idézett, aki az egyik regényében azt írta: “mindig Nyugatra menj, és ne feledd soha, hogy Keletről jöttél”. Ma már azt mondhatom, hogy senkinek nem kell elmenni, hiszen a Kárpát-medencében együtt vannak jelen a nyugati és a keleti cégek a magyar vállalkozásokkal – hívta fel a figyelmet a miniszterelnök, aki szerint a magyar szaktudással, szervezőképességgel és akarattal képesek vagyunk olyan országot építeni, ahol jó most is, és jó is lesz élni, dolgozni, családot alapítani, gyerekeket nevelni.

Ha körül is nézünk a nagyvilágban, ami jó dolog, mindig érdemes haza jönni – jelentette ki a miniszterelnök. “Csak itt  vagy otthon, csak ez a te hazád, itt kell boldogulnod, csak itt van magyar jövő” – hangoztatta.

Ennek jegyében – immár beszédében másodszor – megköszönte “a tiszta szívvel és odaadóan” dolgozó pedagógusoknak, a mentoroknak és a szakértő munkatársaknak is az elmúlt évek “áldozatos munkájukat”. Sok sikert kívánt a szakképzésben tanulóknak, tanáraiknak és a családjaiknak. Hajrá Magyarország, hajrá magyarok! – zárta beszédét a szokásos fordulattal.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek