Én nem szívesen bántom főpolgármester urat, de akárkinek a szemébe mondom, “a gyóntató papomnak is“, hogy én olyan kikötéssel kaptam volna meg a kormánytól a 6 milliárdot a Lánchídra, ha 18 hónap után megtörténik a felújítás, “a komplett visszaállítás” a hídon és maradéktalanul elindul a forgalom, beleértve a személyautó forgalmat is. Mi a miniszterelnök úrral ebben egyeztünk meg – nyilatkozta Tarlós István munkatársunk kérdésére mindarra reagálva, hogy Karácsony Gergely szerdán bejelentette, hogy “nem finanszírozza tovább a kormányt”, nem fizetik be az 58 milliárdos, rájuk kirótt szolidaritási adó 25 milliárdos részét, a főváros ugyanis már “nettó befizető”, a kormány viszont nem fizetett rezsitámogatást a fővárosnak, a 11 milliárd megfelelő részét az új trolikra sem fizette ki, és máig nem adta oda a 6 milliárdot a Lánchíd felújítása után sem. Az utóbbira Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón az ATV kérdésére reagált is másnap, azt mondta: ha a főváros betartja a Lánchíd felújításával kapcsolatos megállapodást, a kormány kifizeti a vállalt összeget, ha nem, akkor nem teheti meg jogszerűen. Azaz a pénz utalásának a feltétele, hogy személyautó forgalom is legyen a hídon.
Karácsony: a 6 milliárd jár a fővárosnak a forgalmi rendtől függetlenül
De mi is a megállapodás ? Van-e róla papíros, főváros-kormány szerződés? Időközben Karácsony Gergely ezekre a kérdésekre megadta a választ, az Inforádió Aréna című műsorában összességében úgy fogalmazott a kormányzati politika kapcsán, hogy a főváros nem tud megszabadulni a “bűnös város koncepciójától”, a Lánchíd 6 milliárdjáról pedig azt mondta: “a Lánchíd műszaki értelemben már 90 százalékban kész és nagyjából a költségek 80 százalékát a főváros már kifizette. A híd valószínűleg hamarabb el fog készülni, mint az eredeti határidő”. Van egy kormánydöntés arról, hogy a kormány hatmilliárd forinttal hozzájárul a Lánchíd felújításához. Ebből még egyelőre nem láttunk semmit, még támogatási szerződés sincs, sőt, van egy politikai vita arról, hogy a kormány mindenféle álindokokat megpróbál kitalálni annak érdekében, hogy ezt a pénzt miért ne adja oda – jelentette ki a főpolgármester.
Karácsony Gergely a műsorban a felvetődő kérdésekre azt válaszolta, hogy a megállapodás szerint a Lánchíd végleges forgalmi rendjéről a beruházás befejezése után kell dönteni. “Én nem tudom másféleképpen értelmezni ezt, minthogy megkapjuk a pénzt, befejezzük a beruházást és eldöntjük azt, hogy mi legyen a forgalmi rend” – mondta. A főpolgármester ezen a ponton Pokorni Zoltán hegyvidéki fideszes polgármester álláspontját is megemlítette arról, hogy olyan forgalmi rend kell, hogy “a Lánchíd igenis a közösségi közlekedést preferáló módon segítse a XII. kerületi közlekedést”. “Nagyon szívesen idézem Vitézy Dávid egykori közlekedési államtitkár álláspontját, aki nagyon határozottan kiállt, hogy az egyéni gépjárműforgalmat ne engedjük vissza a Lánchídra” – közölte a műsorban.
Karácsony az Inforádióban azt mondta, hogy nincs erről főváros-kormány közti szerződés, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa döntése alapján mondja mindezt.
“Ott régi döntések születtek, és ezek a döntések arról szólnak, hogy a Lánchíd forgalmi rendjétől függetlenül a magyar kormány két tételben összesen 6 milliárd forinttal hozzájárul a Lánchíd beruházásához és egyébként pedig aztán közösen döntünk arról, hogy milyen legyen a forgalmi rend.
Mivel a kormánnyal én erről már nem tudok beszélgetni, mert nincs tárgyalóasztal, ahol beszélgessünk, ezért én a budapestiekkel akarok erről beszélgetni” – mondta a főpolgármester az Arénában.
A Népszavának adott, ma megjelent interjújában arra, hogy csúszik-e a Lánchíd őszre ígért átadása, Karácsony Gergely azt mondta: a felújítása várhatóan a tervezett határidő előtt befejeződik. “Ez is ritka Magyarországon. Remélhetőleg meg tudunk állapodni a vállalkozóval, hogy a főváros likviditási helyzetére tekintettel az utolsó részletet csak később fizessük ki” – jelezte az interjúban.
Utólag jön a 6 milliárd – ha kész a Lánchíd
Tarlós István ugyanakkor most az atv.hu-nak nyilatkozva hangsúlyozta:
ők abban állapodtak meg a miniszterelnökkel, hogy utólag kapja meg a főváros a 6 milliárdot a kormánytól. “Ha pedig nem lesz kész a Lánchíd 18 hónap alatt, akkor nem kapom meg, szó sem volt késve fizetésről, vagy szakaszolásról.
Tehát én sem kaptam volna meg a 6 milliárdot menet közben, vagy késve – jelentette ki a volt főpolgármester.
Tarlós István arra, hogy írásos megállapodás született-e az ő idejében a Lánchídról, azt válaszolta: “az én időmben talán volt valamilyen papír erről. És azt sem tudom, hogy Karácsony főpolgármester úr birtokában van-e bármilyen papír vagy nincs a Lánchíd kapcsán, de “ebben a megfogalmazásban valótlanság, amit állít. A Lánchíd nincsen készen, tehát nincs szó semmilyen Karácsony-ellenességről” – jelentette ki Tarlós István.
Tarlós István
Mi lesz, amikor a Petőfi és az Árpád hidat is felújítják?
A Lánchíd autómentesítésével kapcsolatban a volt főpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy előállhat “egy nagy probléma”. Karácsonyék ugyanis olyan állapotra mondják, hogy a Lánchídon ne legyen személyautós forgalom, amikor az összes többi Duna-híd működik a fővárosban. De a Petőfi híd és az Árpád híd is felújításra szorul – mondja Tarlós István, tehát egymás után ezeket is le kell zárni majd, és ez összesen 5 évig is eltarthat. Akkor viszont hiányozni fog a Lánchídon az a napi 35 ezer szémélyautó áthaladás, “akkor ha nem lesz meg ez a kapacitás lehetőség a Lánchídon sem, az Budapesten katasztrofális állapotokat idézhet elő – jelentette ki a volt főpolgármester, mivel a Petőfi híd és az Árpád híd is százezres nagyságrend fölötti autós áthaladást biztosít naponta.
Budapesti Lakógyűlés? “Svindli”
A főpolgármester a Népszava-interjúban arra, hogy az eddigi, „nem fizetjük a sarcot”, nyitott kérdéssé vált-e, azt mondta: “Abban az értelemben nyitott kérdés, ha a budapestiek ránk parancsolnak, akkor felülvizsgáljuk az álláspontunkat, de azért ezen meglepődnék. Mindenkinek tudnia kell: vagy a kormány finanszírozása, vagy a közösségi közlekedés jelenlegi színvonalának fenntartása, a kettő már nem megy együtt”.
Tarlós Istvánnak arról, hogy Karácsony Gergely “Budapesti Lakógyűléseket” szervez, az a véleménye, hogy barokkos túlzás meghirdetni, hogy közel kétmillió embernek lakógyűlést tart. Arról pedig, hogy a főváros működésével kapcsolatban olyan kérdést fogalmaz meg a főpolgármester, hogy a villamos járjon vagy a kormánynak a pénz, azt mondta, hogy “ez egy svindli”, mert „először is igaznak kellene lenni, hogy a főváros finanszírozná az államot”.
Ez nem olyan mint a nemzeti konzultáció, “ez egy kommunikációs blöff, semmitmondó látványosság” – mondja Tarlós István, aki szerint “ilyen ostoba kérdést nem lehet feltenni, ezzel az erővel azt is meg lehetne kérdezni, hogy ki szeretne inkább csokoládét” szerinte. Ez nevetséges dolog – mert erre csak egyféle választ lehet adni -, másrészt, mert “már a kérdésfeltevés is hamis” – állítja Tarlós.
Tarlós István és Karácsony Gergely – Fotó: MTI
Per? “Erősen feltételezhető, hogy Karácsonyék elbukják”
Ezért is feltételezhető Tarlós István szerint, hogy a per is, amit Karácsony Gergely kilátásba helyezett a kormány ellen – mert a fővárostól saját bevételt nem vonhat el a kormány -, “erősen bukásra áll” első megítélésre.
Úgy látszik, Karácsonyék még egyszer sem olvasták el az önkormányzati törvényt, abban ugyanis sehol sincs benne, hogy a kormánynak a kötelező feladatátvállalás 100 százalékát ki kellene fizetnie. “Azaz, a törvény annak mértékéről nem rendelkezik – mondja a volt főpolgármester.
Másrészt, Tarlós István azt is hangsúlyozta, hogy az önkormányzati törvény szerint a fővárosnak önként vállalt feladatokra csak akkor lehet költeni, ha a kötelezőkre megvan a fedezet. “Ennek utána kellene nézni” szerinte.
De, mint mondta, azért is “hamis” a főpolgármester állítása, hogy a főváros “nettó befizető” lenne – azaz, hogy Budapest finanszírozná az államot -, mert 2019 óta a fővároshoz befolyt iparűzési adó mértéke 107 milliárddal emelkedett. “Ezért nem pontos a kép, amit Karácsony sugall”
– fogalmazott.
Arról, hogy az 58 milliárdos szolidaritási adóból 25 milliárdot nem fizet be a főváros az állambak, Tarlós azt mondta: “azt lehet nem befizetni, ami egyszer már a zsebemben volt. Ezért is az csak egy blöff Karácsony Gergely részéről, hogy a szolidaritási adót, a 25 milliárdot ő nem fizeti be, mert az nem is kerül a főváros számlájára, másrészt a Magyar Államkincstár megteheti, hogy nem adja oda a fővárosnak. Hozzátette, hogy ezért nincs értelme sem arról beszélni, hogy az Államkincstár nem tud “inkasszózni”, ha a főváros számláján nem lesz pénz.
Ami a számokat illeti, Tarlós azt mondta, nem igaz, hogy az ő városvezetése alatt, az utolsó évben 5 milliárdos volt a szolidaritási adó, mert 2019-ben már 10 milliárdot kellett befizetniük szolidaritási adóként, és a Pénzügyminisztérium jelezte, hogy ez emelkedni fog.
Ami az örökséget illeti, a volt főpolgármester hangsúlyozta, hogy több mint 200 milliárdos tartalékot hagytak ott a kasszában Karácsonyéknak 2019-ben, “ebből 160 milliárd azonnal mobilizálható volt”. A 112 milliárdos fejlesztési hitelt sem kellett még nekik törleszteni, mert a lejárati idejük 2030-40 közé tehető – mondta végül Tarlós István, aki azon fölöttébb a csodálkozását fejezte ki, hogy most “Karácsonyék úgy beszélnek a főváros helyzetéről, meg hogy csődközelben van Budapest, mintha az előző majdnem négy évben ők ott sem lettek volna”.