Nem szabtunk határidőt, hogy meddig, de valóban az a kormánydöntés, hogy május 1-től nem változtatunk a lakossági energiaárakon, változatlan formában tartjuk fenn a rezsivédelmet. Az egyetemes szolgáltatás kategóriába tartoznak mikrovállalkozások is, az esetükben nagyon magas volt az áram ára, az ő érdekükben lépünk – nyilatkozta Lantos Csaba egy mai Mathias Corvinus Collegium (MCC) rendezvény után munkatársunk kérdésére, hogy szabott-e határidőt a kabinet arra, hogy május 1. után meddig marad a jelenlegi piaci gáz- és áramár a lakosság esetében a rezsicsökkentett szint fölött. Az energiaügyi miniszter arra, hogy milyen feltétel teljesülése esetén mérlegelnék a csökkentést, hiszen a holland gáztőzsdén már a tavalyi csúcsoknál alacsonyabb a gáz ára, azt mondta: a gáz árán azért sem változtatnak, mert “a gázhelyzet bármikor kritikussá válhat”. Jelen pillanatban nyugalom van, igaz, hogy az árak alacsonyabbak, de a betárolási időszakban ez könnyen megváltozhat. Ráadásul a pillanatnyi tőzsdei ár és a végfogyasztó által fizetett ár nem ugyanaz, utóbbin egy sor rárakódott költség is van.
Lantos Csaba arra a felvetésre, hogy a jelenlegi tőzsdei ár alacsonyabb a lakossági piaci gázárnál, hangsúlyozta: “Azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a magyar családok az átlagfogyasztásig Európa legalacsonyabb gázárát fizetik. Ezzel együtt így ez egy elfogadható ár, nem áll szándékunkban, hogy folyamatosan mozgassuk az árakat. Az ellátásbiztonság, stabilitás és kiszámíthatóság a legfontosabb a fogyasztók számára, amit a kormánynak garantálnia kell” – jelentette ki a miniszter.
“Ha jelentősen változna a gáz ára, az új helyzetet tudna teremteni” – mondta Lantos Csaba, de hangsúlyozta: “nem az a cél, hogy rángassuk a lakossági gázárat. Várjuk meg a következő telet, ez lesz a második fűtési időszak a háború kitörése óta, ami kritikus lehet, semmiképpen nem zárható ki, hogy újra emelkednek az árak, meglátjuk, mi lesz. Nyugalom, stabilitás” – nyomatékosította.
Nincs komoly szükség többletgáz beszerzésére
Arra, hogy keményebb tél esetén a hosszú távú gázszállítási szerződésben megszabott mennyiségen felül is orosz gázt vásárolnánk-e, a miniszter azzal válaszolt: ez mindig attól függ, ki kínál előnyösebb feltételt. Mi azt döntöttük el, hogy növeljük a hazai gázkitermelést, és diverzifikáljuk a földgázbeszerzéseinket. Jelenleg nem látom komoly szükségét többletmennyiség beszerzésének, olyan enyhe volt a tél, hogy a gáztárolóink töltöttsége a fűtési szezon végére is magas maradt, több mint kétszerese a tavalyinak. A most elérhető készlet a 2021-es lakossági fogyasztás közel háromnegyedét fedezhetné, ráadásul tavaly összesen 17 százalékkal fogtuk vissza a felhasználást a megelőző évhez képest”. Az is megnyugtató, hogy Szlovénia kivételével minden szomszédos országgal van működő, kiépített kapcsolatunk, amelyek zömükben 2010 óta jöttek létre vagy bővültek a jelenlegi kapacitásra. Így nemcsak importálni tudunk rugalmasan, hanem adott esetben exportálni is, működik a rendszer – mondta Lantos Csaba, hozzátéve, hogy “ha az előálló helyzet mégis indokolná, tavalyhoz hasonlóan idén is megvizsgáljuk majd, honnan a legcélszerűbb beszerezni” plusz gázmennyiséget.