Ahogyan arról beszámoltunk, doppingvétséggel gyanúsítják Kenderesi Tamást, a 2016-os riói olimpia bronzérmes úszóját. A sportoló tagadja a doppingvádakat. Dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport ügyvezetője szerint Kenderesi írása ellentmondásos, a sportoló által emlegetett adminisztrációs hibát pedig csak ő követhette el.
A 26 éves sportoló ellen nemrég doppingeljárás indult. Az úszó tagadja a doppingvádakat.
Kenderesi Tamás állítása szerint ugyanis tavaly áprilisban véradáson volt, másnap pedig doppingellenőrök vettek tőle mintát.
https://www.facebook.com/tamas.kenderesi/posts/pfbid02gzeg9F7xvG9XopLV5CtfoDeJT7s7aAMLggYjHPFCEzWZAuTgA6XasCuEvfLqfX8kl
Ő a doppingellenőrző dokumentumra véradást írt, állítása szerint azonban valaki tévedésből vérátömlesztést jegyzett fel a minta ellenőrzésekor. A Magyar Antidoppingcsoport ügyvezetője szerint „kizárólag ő volt az, aki ezt bediktálhatta, nem a doppingellenőr írja be magától, a sportoló a mintavétel végén végigolvassa az általa szolgáltatott adatokat és aláírásával hitelesíti, hogy ezek mind a valóságnak megfelelnek”.
Tiszeker szerint nonszensz Kenderesi Tamás azon állítása, hogy a vérmintáit 39 fokban, hűtés nélkül szállították a laboratóriumba, majd romlott állapotban vizsgáltak meg.
A nagypapa állt ki Kenderesi mellett
Az ATV Híradója pénteken kapott egy levelet az ügyben. Mint kiderült, Kenderesi nagyapja írta azért, hogy unokáját tisztázza a doppingvád alól.
Levelében úgy fogalmaz:
„Kenderesi írásos sajtónyilatkozatának minden állítására nekem, de Dr. Tiszeker Ágnesnak is rendelkezésére áll minden megerősítő bizonyíték. Nekem érdekemben áll ezeket is a nyilvánosságra hozni, (másoknak nem biztos …) és ha szükségessé válik, meg is teszem. Nem cél botrányt okozni, csak tiszta és átlátható eljárást szeretnék látni az ügyben, mindenféle kamukázás nélkül.”
Hozzátette: egy tárgyalás már volt Kenderesi ügyében, amelyről hangfelvétel készült, melynek alapján 31 oldalas jegyzőkönyvet írtak. Sajnos a jegyzőkönyv nem teljes, a szünetben – amikor Kenderesit, az ügyvédjét és a tanúkat kiküldték – elhangzottakat nem tartalmazza. A felvétel bizonyára rendelkezésre áll.
Úgy véli: „az ottaniak erősen megkérdőjelezhetnék a bizottság Tiszeker Ágnestól való függetlenségét, kompetenciáját, akár elkötelezettségét is. Szeretném, ha ez az ügy a tényeknek megfelelően, a magasan kvalifikált magyar szakemberek tudása, lelkiismerete szerint zárulna le. Nem szolgai módon elfogadva a WADA szakértőinek ellentmondásoktól cseppet sem mentes valószínűsítő álláspontját.” – írja.
De akkor most ki hibázott?
A csatolt dokumentumban Szűcs úgy fogalmaz: „a doppingellenőrzési űrlapon Kenderesi által feltüntetett blood loss (vagy vérvesztés) egyértelműen az előző napi véradást jelenti. Az akkreditált osztrák laboratórium fejléces Passport Data lapját Ausztriában töltötték ki, amelyben ugyanezt a 42.sz. mintát Transfusion-nak (vérátömlesztés) jelölik.”
A nagyapa szerint „ugyanez a WADA által elkövetett tévedés (?) történt a 45. sz. minta során, amikor a sportoló feltüntette, hogy 3 hónapon belül volt véradáson (donáció, blood loss), és véletlenül (?) másodszor is hibázott a WADA. (A 45.sz. doppingellenőrzési lap is a birtokomban van.)”
A levélíró szerint Tiszekernek az eljárás valamennyi anyaga rendelkezésére áll.
„Jóindulattal tételezzük fel, hogy nem szándékosan ugyan, de csak nagyot tévedett, amikor Kenderesire kente a WADA által elkövetett kardinális hibát. A kétszer egymás után elkövetett hibát” – fogalmazott.
Hozzátette: az osztrák laboratórium a Nonprofit Kft-nek írt levelében egyértelműen elismeri, hogy a 10, 15, 17, és 28. számú mintákat a szállításra, hűtésre vonatkozó szabályok súlyos megsértésével szállították a laboratóriumba.
Hogy a laboratórium valószínűsíti-e az ilyen minták felhasználhatóságát vagy sem, az a WADA szabályzatok szerint irreleváns. A szabályzat egyértelmű: „a nem megfeleléssel érintett ezen mintából nyert biológiai marker eredmény nem vehető figyelembe az adaptív modell számításaiban” – írja.
Szerinte Tiszeker is tudja, hogy Kenderesi Tamás minden állítását bizonyítani tudja, ezért mondja azt, hogy Kenderesinek ellentmondások vannak a nyilatkozatában.
Értékelése szerint Kenderesi nem fenyegette meg a bizottságot, csak „védekezni próbál, jogszerűen.”
„Mivel is??? Hogy védekezni próbál jogszerűen??? Hogy igazának bizonyítása érdekében el fog menni a végső lehetőségekig??? Ezt ki veszi fenyegetésnek ???”
Szűcs feltette a kérdést:
„De mit akar a Magyar Antidopping Csoport Nonprofit Kft bizonyítani? Elismerve a tiszta sportért tett erőfeszítésüket, ki kell jelenteni, hogy a magyar jogrendbe nem illeszkedő, saját maga által alkotott szabályzat alapján működik, annak alapján folytatja le a doppingváddal kapcsolatos eljárásokat is. Ez a szabályzat nem jogforrás, nem jogszabály, így (kiemelt sportolók esetében) a KFT doppingbizottságának eljárási rendje és határozatai ellen semmilyen fórumhoz, bírósághoz nem lehet fellebbezni. Az eljárása ugyanis nem bizonyítékokra épül, a vád alapja: a számtalanszabálytalansággal kreált biológiai útlevél alapján felállított, »valószínűsítésre« alapított dopping-vád.” – olvasható a levélben.
Az ügyben kerestük Tiszeker Ágnest, ám cikkünk megjelenéséig nem tudtuk elérni.