Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egy február eleji Kormányinfón jelentette be, hogy a kormány ülésének végén lemondott Varga Judit, Lantos Csaba, Lázár János, Varga Mihály, Nagy István, Szijjártó Péter és Navracsics Tibor, ők távoznak a vagyonkezelő kuratóriumokból – korábban ugyanis az Európai Bizottság kifogásolta a jelenlétüket az egyetemi alapítványok élén.
Korábban az atv.hu kérdésére az Igazságügyi Minisztérium azt közölte: Brüsszelnek a közeljövőben ki kell fizetnie a Magyarországnak járó forrásokat, hazánk ugyanis Brüsszel minden eredeti feltételét teljesítette a megadott határidőre. Az Európai Bizottság új feltételeinél is észszerű kompromisszumokat kötöttek – tették hozzá.
Március elején írtunk arról, hogy megállapodásra törekszik az Európai Bizottsággal Navracsics Tibor az egyetemi kuratóriumi összeférhetetlenség és Varga Judit is az igazságügyi reform kérdésében – hogy érkezzenek az EU-s ezermilliárdok -, de újabb és újabb brüsszeli kifogások esetén nyárig is elhúzódnak az egyeztetések.
Március végén pedig Navracsics azt mondta: „az idén egészen biztos, de én abban bízom, hogy az év első felében az első uniós források megérkeznek”.
Mikor lesz megállapodás?
Az uniós források felhasználásáért felelős miniszter most úgy látja, nyárra várható technikai megállapodás az uniós pénzek kifizetéséről. Navracsics Tibor az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta: júniusban az volt a cél, hogy decemberig kössék meg azt a megállapodást, ami kiiiktatja azt a veszélyt, hogy forrást vesztünk. A jogállamisági eljárást kell most lezárni, erre volt egy március 31-i határidő, de erről az volt a megállapodás, hogy nem olyan lényeges, a legfontosabb, hogy egy kompromisszumos megállapodás tudjon születni, amelyet mindkét fél elfogad.
Korábban az Európai Bizottság szupermérföldköveket határozott meg, Navracsics Tibor szerint nagyon közel van mindegyik ügyben a lezárás.
Az utolsó körös megállapodás most van Brüsszelben egyeztetésen, mert a jogállamisági kérdésekben információi szerint közel áll egymáshoz a Bizottság és a magyar kormány álláspontja.
Az Erasmus tekintetében is közel a megállapodás, ezért a miniszter nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy májusban mindkét ügyben megállapodás szülessen.
Navracsics Tibor azt mondta, az ő módszere június óta az volt, hogy az egyszerűtől a bonyolultabb kérdések felé haladjanak, most a Bizottságnak az az álláspontja, hogy az összes ügyet egybevegye, de ő próbálja meggyőzni a másik felet, hogy az Erasmus-Horizont ügyet külön tárgyalják. Ma magyar diákot nem fenyegeti az a veszély, hogy ilyen programban nem vehet részt, de ha júniusig nem lesz megállapodás, akkor kérdéses, hogy 2024-ben ezt hogyan lehet finanszírozni – mondta. Hangsúlyozta: az Erasmus nem politikai rendszerekről, hanem a fiatalokról szól.
Mint mondta, Szili Katalin például eddig is kuratóriumi tag volt, ez nem trükközés. Aki a kuratóriumban van, gazdasági szereplő, minden kuratórium maga dönti el, kiket vesz fel soraiba – mondta. Megjegyezte: a Pannon Egyetemen, ahol ő maga is kuratóriumi tag volt, nincs politikus a kuratóriumban.
Navracsics Tibor úgy tudja, az elmúlt három hónapban nagyon hatékonyan tárgyaltak, sőt, a legtöbb kérdésben meg is egyeztek, így a kormány nincs elkésve semmivel. A miniszter 2022 júniusa óta foglalkozik ezzel, de a sajtóban a gyermekvédelmi törvényhez kötik, hogy a Bizottság és a kormány között a kommunikáció szinte megszakadt. Itthon azt mondták, hirtelen sokkal alacsonyabb szintre került a kommunikáció, most az a cél, hogy ez magas szinten folytatódjon.
Hozzátette: nem történik tragédia, ha az év második felében érkeznek meg a források, de jó lenne, ha minél hamarabb megjönnének.
Gyermekvédelmi törvény: remélik, hogy „kiveszik a csomagból”
A gyermekvédelmi törvényről azt mondta: megvárják az Európai Bíróság ítéletét, de szerinte emellett lehet megállapodás, ő abban bízik, hogy ezt a részt „kiveszik a csomagból”.
AZ Európai Bizottság időt kért, hogy pontosan meghatározza, mely tisztségek viselői azok, akik nem lehetnek kuratóriumi tagok, Magyarország első válasza az volt, hogy a miniszterek, államtitkárok lemondtak tagságukról. Mint mondta, vannak kérdések – például az időtartam – amiről évekig is lehet vitatkozni.
Az újjáépítési alapnál 2026 nyár végére működnie kell a projekteknek, amelyek ebből a pénzből valósulnak meg, vagyis ha most jönne a pénz, erre „három sovány évünk” lenne – mondta Navracsics Tibor, hozzátéve: a kohéziós pénzeknél 2027 december végén jár le a határidő, itt még van idő, de nem sok.
A miniszter hangsúlyozta: ez a pénz jár Magyarországnak, azokat a mutatókat hozzuk, ami a kohéziós pénzeknek kell, másfelől kezességet vállalt azért, hogy Brüsszel felvehesse a pénzt, ami ehhez szükséges. Ha olyan kompromisszumot tudunk kötni, ami nagy fájdalmat nem jelent és a szuverenitást nem sérti, akkor ezeket meg kell tenni – húzta alá. Mint mondta, Magyarország az egyik legjobb abszorpciós képességgel rendelkező ország, rengeteg hasznos beruházás valósult meg uniós pénzből.
Navracsics Tibor hangsúlyozta: a gyermekvédelmi törvénnyel kapcsolatos eljárásban nem tudni, mit szeretne Brüsszel, de a kormány számára vannak vörös vonalak, amelyeket nem lép át, például ha valami az alkotmányos rend megváltozását követelné.