Itthon

Nem bírjuk pénztárcával a drágulást – óriásit esett a hazai boltok forgalma

ATV.hu
Hirdetés

Hatalmasat esett a hazai boltok forgalma. Februárban a kiskereskedelem teljesítménye 10 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, januárhoz képest pedig 2 százalékos volt a visszaesés. A Portfolio elemzője szerint a magas infláció hatott negatívan, a drágulás miatt ugyanis kevesebb pénzük van az embereknek. Az üzemanyag-kiskereskedelem közel 15 százalékkal csökkent az év elején, amiben közrejátszik,…

Hirdetés

Porcelán nyulak és tojások sorakoznak a kirakatban. Az újpesti virágbolt már a húsvéti ünnepekre készül. A hideg idő miatt a cserepes virágokat még kevésbé viszik, a vágottak iránt viszont van kereslet a bolt eladója szerint. Ők a szerencsésebbek közé tartoznak, sok helyen ugyanis visszaesett a boltok forgalma: februárban a kiskereskedelmi forgalom volumene 10 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az üzemanyag-kiskereskedelem közel 15 százalékkal zsugorodott az év elején. A tavalyi árstopos üzemanyagokhoz képest most akár 180 forinttal is többet kell fizetni literenként.

„Azt gondolom, hogy ez egy elég jelentős szám ahhoz, hogy ténylegesen lássuk a visszaesésnek az okát és azt, hogy akár 10, 20 akár esetenként 30 százalékkal is visszaesett egy egy benzinkúton a forgalom.” 

– mondta Bujdos Eszter a holtankoljak.net alapítója a Híradónak.

A kiskereskedelmi boltok visszaesésének üteme hasonló a 2009-es válságéhoz, ám a háttérben most nem az eladósodás áll, hanem más okok, magyarázza Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője.

„Okozhatja a visszaesést a bérek általános értelemben vett csökkenése, ami mögött természetesen az infláció van”

A Portfolio vezető elemzője szerint a létszükségleti cikkeken kívül más termékekre egyre kevesebb pénz marad.

Többet hagy ott a boltokban ebből pedig azt következik, hogy másra is kevesebb jut. Ezt látjuk, hogy a bútor és iparcikkek területén ugyan úgy megfigyelhető egy hasonló visszaesés, mint az élelmiszer fogyasztásban

 – mondta az elemző. „Bár többet költenek, a kosárba mégis egyre kevesebb áru került az élelmiszerüzletekben. Az utóbbi hónapokban azonban már nem esett jelentősen a forgalom, ami az árcsökkenéseknek is betudható, az élelmiszerinfláció ugyanakkor februárban még 43,3 százalékon állt éves összehasonlításban”.

„Nagyon bízunk abban, hogy ez az árcsökkenési tendencia ez folytatódni fog, és abban biztosak vagyunk, hogy ez teremtheti meg a lehetőségét a jövőben annak, hogy a kiskereskedelem forgalma visszatérjen a kiskereskedelem normál mutatóihoz és szintjéhez”

 – mondta a Híradónak Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója.

A Portfolio elemzője úgy véli, ősszel javulhat a helyzet, akkorra az átlagos béremelési ütem ismét magasabb lehet a drágulásnál. Ugyanakkor kérdés, hogy a következő félévben mennyire éli fel megtakarításait a lakosság, és mennyire áll helyre a fogyasztói bizalom.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek