Itthon

Kovács András Péter is megszólalt a Feldmár-üggyel kapcsolatban

Virág Sára
Hirdetés

2023. március 27-én történt egy hazai berkekben kisebb port kavaró esemény: Feldmár András pszichoterapeuta és Kovács András Péter humorista nyilvánosan beszélgettek egymással. Az eseményen résztvevők közül volt, aki csalódottan illetve frusztráltan távozott, ám ,,nem Kovács András Péter miatt". Mi történhetett az eseményen, ami ennyire felzaklatta a nézőket? Kovács András Péter ma este 20.00-kor Rónai Egon…

Hirdetés

Kovács András Péter, az áldozat

Az első nyilvános reakció a wmn.hu női portál egyik szerzőjétől érkezett: Filákovity Radojka részt vett az eseményen, másnapra pedig cikk formájába öntötte a csalódottságát és ellenérzését. 

Az újságíró állítása szerint többek között azért érkezett hatalmas elvárásokkal a beszélgetésre, mert az utóbbi években kezdte nyomon követni az egyik legismertebb magyar humorista, Kovács András Péter munkásságát, és azt, ahogy elkezdte szétcincálni az alkoholista apa által beárnyékolt gyermekkorát.

Az újságírót lenyűgözte a humorista tabudöntögetése és bátorsága, és mint írta, ,,őszintén érdekelte ez az ember, ám állítása szerint azzal kellett szembesülnie, hogy Feldmár Andrásnak egy cseppet sem állt szándékában ,,kibontogatni ezt a csomagot”. Filákovity Radojka számára a beszélgetés hatalmas csalódás volt, mert a mély helyett csak a felszínt sikerült megkapargatni, – szerinte Feldmár András hibájából – ráadásul számtalan káros és destruktív mondat is elhangzott – szerinte szintén Feldmár András hibájából. 

Egy ponton például Kovács András Péter bevallotta, hogy még sosem járt terápián, pedig többen is javasolták már neki. ,,Értő és odaforduló, egy ember dilemmáját meghalló szakember válasza helyett Feldmár azonban meglepő kérdéssel áll elő: ’Gondoltál már arra, hogy ha esetleg terápiába járnál és valaki megjavítana, akkor nem tudnál viccelni? Hogy csak azért röhögnek rajtad, mert nem vagy normális?’” – idézte fel az általa hallottakat az újságíró, hozzátéve, hogy talán ez volt a beszélgetés egyik legártalmasabb része, mert idehaza még mindig rengeteg a káros sztereotípia övezi a terápiát. 

Terapeuta mint barát?

Feldmár Andrásnak azonban ezt is sikerült fokoznia, a beszélgetés egy későbbi pontján ugyanis kijelentette: ,,csak annak van szüksége terápiára, akinek nincsenek barátai”. A pszichoterapeuta ezen kijelentésére regált később például Mérő Vera is. Filákovity a cikk végén elismételte az egyik legnagyobb ellenérzését kiváltó okot, mégpedig hogy Feldmár András nem tudta a humoristáról, hogy egy alkoholbeteg család gyermeke, pedig ez nem titok, sőt. ,,Úgy ülni le valakivel nyilvánosan beszélgetni, hogy nem néztél utána rendesen – a standup-fellépéseit látta a pszichoterapeuta, az kiderült a beszélgetésből –, az tiszteletlenség. Nemcsak a beszélgetőtárssal, hanem a közönséggel szemben is, aki jegyet váltott az eseményre. De hogy még utána sem reagálsz érzékenyen a róla elhangzó fontos információknak, az már gyalázat” – háborgott a cikkben. 

Az egész Mérő család felháborodott

A nyilvános kritikát megfogalmazók táborához Mérő Vera emberjogi aktivista, majd az édesapja, Mérő László is csatlakozott. Mérő Vera egy március 29-én kelt facebook-posztjában azt írta: ,,Kedves pszichológustársadalom! Nem szeretnétek elhatárolódni végre szakmailag? A korábbi, súlyosan kóklergyanús, szektaképző, zéró szakmai alappal rendelkező kijelentéseket most hagyjuk is. De ez konkrétan a szakmátok hiteltelenítése egy olyan országban, ahol még ma is stigmatizált a terápia és aki igénybe veszi. Hasznos lenne, ha kimondanátok: a terapeuta nem a barátokat helyettesíti olyanoknak, akiket senki nem tud már szeretni, csak a pszichológusuk, hanem tudományos alapon működő szakember”. Ezután felsorolta Feldmár András azon három kijelentését, amelyet a WMN cikke is a ,,legkártékonyabbként” aposztrofált. Mérő Vera bejegyzése alatt számtalan kommentelő egyetértett, többen írták, hogy a kijelentés őket személyesen is sérti, azon kívül, hogy káros, más pedig úgy érvelt, hogy van, amit a szerető család és a barátok sem tudnak megoldani.

https://www.facebook.com/merovera.szerzoi/posts/pfbid0Qsajre4x9MTL4XWZaYaJz11qjVAoMCutFUtY6K4G4ayyxMAHiqKieoxnSTwCNz98l?utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_202304

Mérő László csatlakozott a lánya véleményéhez: azt írta, ,,régóta viszket a tenyerem Feldmár András bizonyos kijelentéseitől, meg az egész habitusáról is, de valahogy eddig nem volt gyomrom nekimenni”, majd hozzátette, nagyon örül, hogy valaki végre megtette, attól függetlenül, hogy ez épp a lánya. Emellett azt is közölte, hogy Feldmár András „lekurvázta” a pszichoterapeutákat, és „belülről igyekszik a szakmát lejáratni”. Március 31-én aztán maga a Feldmár Intézet is megszólalt az ügyben.

https://www.facebook.com/drmerolaszlo/photos/a.327547421075478/1565930233903851

A Feldmár Intézet közzétette a teljes beszélgetést

,,Megdöbbenve nézzük, mi történik körülöttünk. Akik Feldmár András lejáratásába sok energiát invesztáltak az elmúlt napokban nem felénk kell elszámoljanak, hanem saját követőik felé, akik tisztelik őket” – írták közösségi oldalukon, hozzátéve, hogy ahogy eddig is, ezután is párbeszédre és beszélgetésre invitálnak mindenkit, olyanokat is, akikkel nem értenek egyet. A poszthoz egy HVG-cikket linkeltek, amelyben a portál összefoglalta a kritikákat, majd közzétették a teljes kritizált dialógust, amelyet a Feldmár Intézet osztott meg. A párbeszéd így hangzott teljes valójában: 

https://www.facebook.com/feldmarintezet/posts/pfbid02eKZSNsVB8QBsAt6ZCdYoEuwyrmMuAydjHLPozwPUstbwg6fs3oj9oZj6dzvnR7frl

FA: A mesterem azt mondta, hogy csak annak van szüksége terápiára, akinek már nincsenek barátai.

KAP: Oh.

FA: A terapeutának az a talentuma, hogy tud szeretni olyan embereket, akiket már mások nem szeretnek.

KAP: Ez de jó.

FA: És azon keresztül, hogy a terapeuta szeretni tud, amikor már senki nem szeret, akkor fellobban benned az a lehetőség, hogy te szerethető vagy. És akkor találsz új embereket, akik majd szeretnek. Úgyhogy itt nem arról van szó, hogy normális vagy, vagy nem normális; ha vannak barátaid, akkor nincs szükséged terapeutára. Majd ha már nem lesznek, akkor nézzél körül.

KAP: Na, tessék, mennyit spóroltam ezzel a jó tanáccsal! De nem tévesztik össze az emberek gyakran a terapeutát és a barátot? Mert tudom, hogy terapeuták oldaláról is lehet egy ilyen megmentői téveszme, hogy majd én terapeutaként őt megmentem, de hát gondolom a páciensek is gyakran esnek bele abba a hibába, hogy a barátot vagy a megmentőt vagy a szerelmet látják a terapeutában.

FA: Jah. De hát már a Freud is azt mondta, bár kevesen veszik őt komolyan ma, én komolyan veszem őt nagyon, ő azt mondta, hogy a legjobb terapeuta az az, aki leginkább frusztrálja a páciensét. Mert hogyha nem frusztrálod a páciensedet, akkor tulajdonképpen prostituált vagy, nem terapeuta. Tehát hogy ha én beállok, a pro-stituált az beáll valaki helyett, hogyha én a barátod helyett a barátod leszek, akkor tulajdonképpen adom neked, amire szükséged van, ahelyett, hogy megtanítsalak arra, hogy hol találj valakit magadnak. Úgyhogy én megtanítok embereket horgászni, de nem adok nekik halat.

KAP: Aha, értem. Értem.

FA: Ha halat adnék, akkor csak magamra szoktatnálak. Az nekem esetleg jó lenne, de neked nem. 

Perintfalvi Rita is megszólalt

A közéleti diskurzusba később Perintfalvi Rita teológus is beszállt, Feldmár András oldalán. Egy hosszú posztban fejtegette közösségi oldalán, hogy úgy látszik, Magyarországon még a közéleti szereplők sem tudnak kulturált kritikát gyakorolni, bár nagyon tiszteli Mérő Verát és Mérő Lászlót is. ,,Az ok az, hogy mindketten nekimentek Andrew Feldmarnak, Mérő László tegnap óta már kétszer is. Mégpedig Feldmár friss nyilvános beszélgetése kapcsán, amit Kovács András Péter humoristával folytatott. A posztjaik alapján szomorúan konstatálom, hogy úgy formáltak rendkívül elítélő véleményt, hogy egyikük sem volt ott az estén, arról csak egy WMN cikk kapcsán tájékozódtak, amit Filákovity Radojka írt”.

https://www.facebook.com/perintfalviritapublik/posts/pfbid0DBc8qiKAfdP5PmpUpvfgXCRqK7oQaPEnJ9fsPsg4B6yz1jzQWXimwevhvSTMKLqZl

A teológus ezután kitért a szóban forgó cikkre is: ,,ezzel a cikkel kapcsolatban még nagyobb problémáim vannak! Ugyanis a benne foglaltak annyira nem adják vissza sem hangulatában, sem tartalmában azt a rendkívül inspiráló, kedélyes hangulatú beszélgetést, amit egyértelműen mindkét András Péter nagyon élvez, hogy egyszerűen le vagyok döbbenve! Honnan tudom ezt? Hát onnan, hogy én megnéztem a teljes beszélgetést és nem csupán a róla készült rendkívül torz írást. Ez a cikk teljesen mellé ment, nem csupán egy kapufa, de komoly öngól az egész WMN-nek. El sem tudom képzelni, hogy ez a cikk miként mehetett át a szerkesztőségen, illetve kinek mi volt ezzel a célja? És szeretném azt is megkérdezni, hogy ennek az újságírónőnek milyen képzettsége és gyakorlata van?”

Az előadás hosszas elemzése után Perintfalvi Rita azzal zárja a posztot: ,,Nem gondolom, hogy Feldmár Andrást, az ő módszerét vagy a stílusát mindenkinek értenie kell. Nem is képes rá mindenki. De azt nem lehet elvitatni tőle, hogy a mai napig folytatott sok-sok évtizedes praxisával, az előadásaival és a könyveivel megszámlálhatatlan embernek segített! S talán pont azoknak, akiket a többi terapeuta tönkrevágott, ahogy engem is anno az a pszichiáter. Szóval nem a pszichológus szakmának kell elhatárolódnia tőle, hanem inkább azon kellene elgondolkodni, hogy ez az unortodoxnak tűnő módszer minek a kritikája!”

Mások is védelmükbe vették Feldmárt

Április 5-én aztán a Magyar Hírlap újságírója, Fábián Eszter is megnyilvánult a témában: azt írta, az ügy nem kavart volna ekkora port, ha nem jelenik meg a WMN szubjektív véleménycikke, amelyben ,,szimplán szakmaiatlansággal vádol egy szakembert a véleménycikkében, ahol bekezdésről bekezdésre kritizálja és kontextusából kiemeli a számára nem tetsző részeket Feldmár gondolataiból, csak hogy olyan képet fessen a pszichológusról, mint aki egy empátiátlan, saját tudományából végleg kiábrándult, kiégett ember”. A szerző Mérő László kritikájára is kitér, akit ugyan ,,nagyon nehéz lenne szakmaiatlansággal vádolni” állításait azonban mégis ,,egy átszűrt véleménycikkre” alapozza. 

,,Ezen a ponton már kezdtem magam úgy érezni, mint a Hülyék Paradicsoma című filmben az egyetlen intelligens ember: tényleg nem látjátok a fától az erdőt? Világunk hatalmas problémája a felszíni ítélkezés, egy pszichológus szakembernek pedig a mélyre ásás nemhogy feladata, de kötelessége lenne” – írja Fábián Eszter.  

Kovács András Péter nem ért egyet a kritikákkal

Az üggyel kapcsolatban sokáig a beszélgetés másik résztvevőjét, Kovács András Pétert nem kérdezte senki, egészen az ATV YouTube-csatornáján ma este jelentkező Húzos című műsoráig, amelyben a humorista Rónai Egonnak vallott a saját benyomásairól. 

Úgy fogalmazott, ,,foglaljuk össze, hogy én ebből mit élek meg. Beszélgettem Feldmár Andrással, ezt a beszélgetést látta egy újságíró és írt róla egy csalódott hangvételű recenziót, amiben Feldmár Andrást kritizálta és szó szerint idézte az ő gondolatait. Ezt kiposztolta, ezután a posztra elkezdtek záporozni a kommentek és a poszt alapján újabb posztok születtek. Tehát volt egy beszélgetés, amit már senki nem látott, hanem olvasták a cikkről készült posztot, amit tovább osztottak a szakmán belül is, amire újabb kommentek és posztok érkeztek, de az eredeti beszélgetéstől az már olyan messze van, mint Makó Jeruzsálemtől”. 

A humorista eddig nem szólalt meg az ügyben, amit azzal magyarázott, hogy akkor sem szokott ilyet tenni, ha őt magát éri negatív kritika. „Csak akkor szoktam megszólalni, ha hozzám szólnak, nem pedig ha rólam” – fogalmazott, hozzátéve, hogy azt tanulta, csak akkor beszél, ha kérdezik. Kovács András Péter szerint a beszélgetés első pillanatától kezdve világossá vált a számára, hogy Feldmár András nem mint neves és az alanyból alaposan felkészült pszichoterapeuta van jelen. ,,Nem Feldmár Andrással beszélgettem, hanem egy aranyos 82 éves bácsival, akiről az első pillanatban kiderült, hogy lövése sincs, hogy ki vagyok” – magyarázta, hozzátéve, hogy ezt egyáltalán nem vette sértésnek. 

,,Nem is vártam tőle, hogy pszichoterapeuta legyen ebben a beszélgetésben, hiszen egy egyórás beszélgetésben pszichoterapeutának lenni az olyan, mintha kijönne a kőműves, leverné a vakolatot és elmenne” – jegyezte meg Kovács András Péter, hozzátéve, hogy a kifogásolt megjegyzéseken pedig gond nélkül továbbsiklott már a beszélgetés során is. 

A humorista szerint a felháborodás-hullám nem is ennek a beszélgetésnek szól, hanem inkább annak, ahogy Feldmár András és munkássága a közönség fejében él. Azzal viszont egyáltalán nem értett egyet, hogy ő ,,áldozata lett volna Feldmár András ámokfutásának”. A humorista szerint a WMN újságírója túl nagy elvárásokkal futott neki az eseménynek, bizonyára azt várta, hogy előkerül az alkoholista apa által beárnyékolt gyerekkor. ,,Miután nekem az első pillanattól kezdve világos volt, hogy Feldmár Andrásnak lövése sincs az egészről, és bíztam benne, hogy ez a hallgatóknak is leesik, innentől én ezen nem izgultam” – fogalmazott a humorista.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek