Itthon

Szijjártó: „Színtiszta hazugság”, hogy felmondjuk a Roszatommal a Paks2 szerződést

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A mai brüsszeli sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter cáfolta a Roszatommal kapcsolatban megjelent híreket, és megerősítette: a francia Franatommal “csak” a Paks2 irányítórendszerére vonatkozó szerződést bővítenék ki.

Hirdetés

A külgazdasági és külügyminiszter először januárban, az ATV kérdésére beszélt arról, hogy a német kormány két minisztere blokkolja a Siemens engedélyének a kiadását a Paks2 irányítórendszerére vonatkozóan.  Akkor azt hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság nem akadályozza a Paks 2 beruházást, a német kormány “két zöld minisztere viszont jelenleg blokkolja” az engedélyt a Siemens-nek, hogy a korábbi megállapodások értelmében leszállítsa az irányítási rendszert az új paksi reaktorblokkokhoz.

„A franciák teljes mértékben észszerűen, pragmatikusan, racionálisan állnak ehhez a kérdéshez, nem politikai vagy ideológiai megközelítést alkalmaznak, a fizikai valóságból indulnak ki, a fizikai valóság pedig az, hogy a nukleáris energia igenis fenntartható, olcsó, környezetkímélő és hatékony módja az energiaelőállításnak, és a jelenlegi rendkívül ingadozó, észszerűtlenül magas árakat hozó nemzetközi energiapiaci környezetben egyfajta biztonságot is ad” – hangsúlyozta később egy közleményben.

Később munkatársunk kérdésére egy sajtótájékoztatón a miniszter már arról beszélt, hogy a francia Franatommal kiszélesítené a szerződést, a Roszatomot ugyanakkor a miniszter többször is megbízható partnernek nevezte. Az ATV kérdésére Szijjártó Péter február végén azt mondta: “tehát kézenfekvő, hogy a konzorcium másik tagjával, a Franatommal zajlik tárgyalás az ő szerepük megnöveléséről ebben az ügyben”.

“Szintiszta hazugság”

A mai brüsszeli sajtótájékoztatóján azokat a híreket, hogy felmondanák a Paks2 szerződést a Roszatommal, „színtiszta hazugságnak” nevezte a miniszter, és megerősítette, hogy velük folytatják tovább a paksi projektet. Egyúttal megerősítette a francia szerepvállalás kibővítését is a Paks2 projektben, ami sz irányítórendszert illeti. 

“Elkötelezettek vagyunk”

„Folyamatosan adagolják az álhíreket a nemzetközi liberális sajtóban. Legutóbb azt olvashattuk, hogy a magyar kormány elállna a Roszatommal való együttműködéstől, ami színtiszta hazugság”. „Mi elkötelezettek vagyunk a Roszatommal kilenc évvel ezelőtt megkötött szerződés végrehajtása mellett. Elkötelezettek vagyunk a Paks II. megépítése mellett a Roszatommal. Semmi okunk nincsen arra, hogy elálljunk ettől az együttműködéstől” – mondta a sajtótàjékoztatón Szijjártó Péter.

A miniszter a brüsszeli sajtótájékoztatón nyomatékosította: szeretném világossá tenni, hogy a Roszatommal való együttműködésünk kapcsán a tapasztalatok pozitívak, a Roszatommal akarjuk és fogjuk is megépíteni az új paksi blokkokat”.

Nukleáris koalíció, francia vezetéssel

Szijjártó Péter az MTI jelentése szerint arról is beszámolt, hogy az Európai Unión belül francia vezetéssel, 12 ország részvételével nukleáris koalíció alakult, amely összeült. Hét ország tervez vagy már épít is jelenleg új atomerőműveket, a következő években, így „nagy nukleáris újjászületés” várható Európában az észszerűtlen és extrém áringadozások kivédése érdekében.

A miniszter aláhúzta: a felek megállapodtak, hogy szorosan együtt fognak működni az atomenergiával szembeni mesterséges, ideológiaalapú negatív diszkrimináció ellen, amelyet az is példáz, hogy minden egyes, nukleáris energiához kapcsolódó engedélyezési eljárás „rétestészta hosszúságúra nyúlik”. „Ezért azt szorgalmazzuk, hogy a hitelezési feltételek változzanak meg úgy, hogy azok a nukleáris beruházásokra is sportszerű, fair módon igénybe vehetőek legyenek” – tájékoztatott Szijjártó Péter.

„Szorgalmazzuk, hogy a jogi és engedélyezési eljárások kerüljenek felülvizsgálatra, alapozva arra a most már több évtizedes tapasztalatra, amelyet Európa gyűjtött a nukleáris energia felhasználása során” – közölte a miniszter, hozzátéve: annak érdekében, hogy legyen elég szakember és legyen elég kapacitás, közös képzési programok kidolgozását javasolták. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek