Itthon

Vezeték van, csak gáz nincs az európai piacokon

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Vezeték van, csak gáz nincs az európai piacokon - ezt mondta Gulyás Gergely az ATV kérdésére, hogy miért nem sikerült 50 százalék alá csökkenteni az oroszországi gáz arányát Magyarországon. A célt még 2018-ban jelölte ki Orbán Viktor. 2010 óta négy vezeték épült a szomszédos országokba kifejezetten azzal a céllal, hogy ne az orosz gáztól függjön…

Hirdetés

„2021-22-től új helyzetben leszünk, bejelenthetem kellő szerénységgel, de boldogan, hogy az orosz gázmonopólium korszaka Magyarországon véget ér, hiszen az importunknak több mint felét képesek vagyunk más, ez esetben romániai forrásból fedezni.”

– mondta öt évvel ezelőtt Orbán Viktor.

„Lehet, hogy majd 5-8 év múlva Magyarország földgázellátása lehetséges lesz orosz források nélkül is, de hát addig még van 4-5 tél.”

Ezt már Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter mondta idén márciusban a boszniai trebinjében tartott energetikai fórumon.

„Vagy kapunk Oroszországból olajat vagy gázt, vagy valóban leáll a magyar gazdaság”

Ezt pedig már a miniszterelnökséget vezető miniszter mondta a legutóbbi kormányinfón. Gulyás Gergely kitért arra is, hogy 2010 óta az akkor meglevő kettő mellé 4 vezetéket épített a kormány, egyedül Szlovéniával nincsen kapcsolata az országnak. A probléma szerinte az, hogy ma nincs elegendő gáz a piacon Európában.

A Híradó által megkérdezett energetikai szakértő szerint azért nem lehet pontos adatot mondani a magyar gázfelhasználás orosz részarányáról, mert nemcsak a Gazpromtól lehet oroszországi földgázt vásárolni.

Balogh József, energetikai szakértő felhívta a figyelmet, hogy Magyarországra nemcsak a magyar állam importál be gázt, hanem Magyarországon van rengeteg kereskedő, akik maguk is hoznak be gázt az országba, hogy ellássák saját ügyfeleiket, vagy pedig Magyarországon földgázt tárolnak, tehát ezeket is hozzá kell tenni.

Máshonnan is vehetünk gázt

Az második Orbán-kormány energiáért felelős államtitkára szerint épp a kiépített csővezetékek garantálhatnák azt, hogy több helyről is lehessen vásárolni. 

Bár a tervezett romániai Neptun gázmezőről érkező szállítás az amerikai befektető visszalépése miatt meghiúsult, a holland gáztőzsde nyitva áll 

– mondta Holoda Attila, energetikai szakértő.

Most is látszik a piacon, hogy van elegendő földgáz egyébként más forrásból is, nem véletlen, hogy Európában ennyire lement például most a földgáz ára, hiszen jóval nagyobb a kínálat, mint a kereslet, tehát tudnánk máshonnan is vásárolni, ha nem lennénk elkötelezve például 4,5 milliárd köbméteres mennyiségre az oroszok irányába – folytatta.

A szakember hozzátette: éppen azért építette ki a kormány 2010 után a vezetékeket, hogy ne csak egyetlen partnerrel szerződhessen az állam hosszútávra. Magyarország a Gazprommal 2036-ig írt alá gázszállítási megállapodást.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek