A Pécsi Egyetemen a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete indított petíciót annak érdekében, hogy az egyetem vezetése kezdjen tárgyalásokat a béremeléssel kapcsolatban. Ezt több mint 3000-en írták alá. Az érdekképviselet vezetője szerint ezt lovagolták meg páran és próbálnak hangulatot kelteni.
„Nincs lincshangulat a pécsi egyetemen. elégedetlenésg van, mint mindenütt, hiszen az infláció követő bérrendezés az minden szakszervezetnek a követelése. Nálunk is az egyetem vezetése nem zárkózott el a tárgyalástól, úgyhogy ezt el is kezdjük a jövő héten” – mondta Horváth Csaba, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének pécsi elnöke.
A szakszervezet már felmérte, hogy a tagságuk mindössze húsz százaléka látja szükségesnek a sztrájkot. Vannak azonban, akik szerint igenis nyomást kell gyakorolni adott esetben az egyetem vezetésére.
„Nagyon sok ember úgy érzi, hogy nem méltányos bérezést kap és nagyon sok embernek megélhetési problémái vannak” – fogalmazott Bigazzi Sára, a PTE Pszichológiai Intézet szociálpszichológusa, hozzátéve, hogy inflációkövető bérrendezést szeretnének, amit minél hamarabb el kellene intézni.
Az egyetemi oktatók amiatt is tiltakoznak, mert vannak olyanok, akiknek a fizetése nettóban meg sem közelíti a 300 ezer forintot. Az FDSZ alelnöke szerint azt nem állítják, hogy nem volt béremelés, de ez eltérő volt a munkatársak között.
„A karokon különböző módokon volt béremelés, amelyik egy kicsit gazdagabb kar, ott egy kicsivel többet tudtak adni az embereknek, de amit én tudok, hogy átlagosan volt aki 15, vagy akár 25 százalékos béremelést is kapott” – mondta Kosaras Attila, a PTE FDSZ alelnöke.
Az egyetem vezetői most sem kívántak nyilatkozni, de fenntartják a múlt héten közzétett közleményükben írtakat, mely szerint zajlanak az egyeztetések, melyek lezárultát követően tájékoztatják az érdekelteket.