Az ágazatot egy 90 százalékos különadóval sújtó rendelkezés Túri András szerint nem a kívánt hatást, vagyis a termékek árának csökkenését idézi elő, mivel a külföldi gyártású égetett agyagokra és kerámiákra nem vonatkozik, így azok a megemelkedett energiaköltségek miatt drágábbak lesznek – derül ki az ATV Híradó riportjából.
Tojás, étolaj, cukor, liszt – a közös bennük, hogy a kormány hatósági ársapkákat alkalmaz ezeknek a termékeknek az esetében. Egy februári kormányrendelet módosítás voltaképp ugyanezt a célt szolgálja a hazai gyártású tégla és a csempe esetében is. A módosítás ugyanis úgy rendelkezik, hogy ha a magyarországi égetett agyag és kerámiagyártók egy meghatározott áron felül értékesítik termékeiket, akkor a különbség 90 százalékát, úgynevezett bányajáradékadó formájában, be kell fizetniük.
További drágulást hozhat az intézkedés
A kerámiaszövetség elnöke attól tart, hogy bár a piaci stabilizálásnak szándéka állhat a rendelkezés mögött, mivel a különadó külföldi termékekre nem vonatkozik, az további áremelkedést hozhat.
Túri András szerint ugyanaz fog történni, mint a cement esetében.
A hazai cement árát levitték, ugyanakkor az importcement árát nem, ennek ellenére a cement természetesen olyan áron került a tűzépekre, ahogyan most ott van. Nem csökkent – magyarázta a Magyar Kerámia Szövetség elnöke.
Az ATV Híradó kereste a kormányt is, hogy az importtermékekre miért nem vonatkozik a különadó, ám nem válaszoltak.
Mehrli Péter, a Magyar Ingatlanszövetség elnöke szerint nem célszerű egy-egy szegmensbe így belenyúlni, mert ez az egész építőipari felhasználást felborítja. Ő ráadásul arra számít, a felhasználókra hárítják majd a költségeket.