„Most érkezett a levél Semjéntől. A kormánypártok nem akarnak parlamenti ülést a jövő héten. Tehát megint elmarad a finn és a svéd NATO-csatlakozás ratifikációja. Ez a kormány oroszbarát, EU- és most már NATO-ellenes!” – ezt posztolta Vadai Ágnes a Facebook-oldalán.
Eszerint, ha nem lesz ülés a 20-ai héten a parlamentben, tovább csúszik a két ország ratifikációja a 27-vel kezdődő ülésezésre.
Vadai Ágnes szerint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes indoklása úgy szól: még nem zárultak le “az Európai Bizottsággal folyamatban lévő egyeztetések”.
Arról, hogy a múlt héten Navracsics Tibor és Varga Judit is Brüsszelben tárgyalt, itt és itt írtunk, az egyeztetések az igazságügyi reformról a finis közelében vannak a Bizottsággal.
A DK politikusa volt, aki már a svéd és a finn NATO-csatlakozásról szóló kormányjavaslatok vitájában is elmondta, hogy akkor olyan házbizottsági előterjesztésről volt tudomása, miszerint csak a 20-val kezdődő héten lesz az Országgyűlésben szavazás róluk – azaz, több mint fél évvel azután, hogy a kormány benyújtotta az egyezmények ratifikálási javaslatát. Két hete a parlamenti vitáról és Vadai Ágnes felszólalásáról ebben a cikkünkben írtunk. A hvg.hu-nak a DK alelnöke megerősítette: most kapták meg Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek a kormány nevében írt levelét, amelyben azt írja, hogy a már a korábban a Házbizottságban is véglegesített menetrenddel szemben a március 20-i héten mégsem lenne szavazás a svéd és a finn NATO-csatlakozásról, sőt ülést sem tartana akkor a parlament, hanem a március 27-i héten, illetve a rákövetkező, április 3-i héten lenne ülés és ekkor lehet a zárószavazás is – ami így csúszik újabb 1-2 hetet.
A múlt heti Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azt erősítette meg, hogy márciusban meglesz a szavazás a svéd és a finn NATO-csatlakozás ratifikációjáról, de épp akkor a magyar parlamenti küldöttség járt Helsinkiben és Stockholmban.
Legutóbb Kövér László szólalt meg az ügyben, a házelnök azt mondta a Hír Tv-s interjújában a magyar delegáció “jószolgálati” útjáról és Finnország, Svédország NATO-csatlakozásának támogatásáról: “ez nem jó modor vagy érzékenység kérdése, ezek az országok azontúl, hogy válogatott sértésekkel illették Magyarországot éveken keresztül, konkrét, nevesíthető károkat okoznak nemzeti érdekeinknek. Azért helyeznek nyomást európai intézményekre, hogy azok ne fizessék ki a magyaroknak járó uniós támogatásokat” – sorolta a házelnök.
A magyar parlamenti küldöttség útjáról részletesen írtunk többször is, Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának a fideszes elnöke is nyilatkozott https://www.atv.hu/belfold/20230306/nagy-orommel-fogad-finn-kulugyi-bizottsag-elnoke-nemeth-zsolt-megszolalt-finn-kritikarol az ügyben portálunknak.
Novák Katalin köztársasági elnök március 3-án Prágában egy Milos Zeman azóta leköszönt cseh elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva azt mondta: “Egy jövő heti tényfeltáró parlamenti delegációs utazást követően a március 20-i hétre időzítették a szavazást a NATO-csatlakozásoknak a ratifikációját”. Ő akkor úgy tudta, hogy a 20-ai héten szavaz a magyar parlament a finn és a svéd csatlakozásról. De az államfő már előtte kifejtette véleményét az ügyben indokoltnak nevezve a svéd és a finn NATO-csatlakozás ratifikálását.
A jelentősen húzódó svéd és finn NATO-csatlakozás magyar parlamenti szacazása kapcsán már megírtuk, hogy Kocsis Máté jelentette be Balatonfüreden a Fidesz-KDNP frakció kihelyezett ülésén, hogy a miniszterelnök támogatja a megszavazást, de a frakcióülésen kiderült: a kormánypárti parlamenti képviselők nem túl lelkesek, ezért parlamenti delegáció utazik Stockholmba és Helsinkibe. Gulyás Gergely akkor a Kormányinfón bejelentette, hogy Hende Csaba és Németh Zsolt vezetik majd a magyar parlamenti delegációt.
Orbán Viktor miniszterelnök utána azt mondta a rádióinterjújában, hogy “logikus és becsület szempontjából is helyes viselkedés a svéd és finn csatlakozás támogatása” – ezért is kérte a képviselőket, hogy szavazzák meg az egyezményeket. De akkor azt is hangsúlyozta, hogy “azért váltsunk már pár szót ezekkel a derék finnekkel, és svédekkel. Mert az mégsem járja, hogy gátlástalan hazugságokat terjesztenek rólunk, a magyar jogállamiságról és demokráciáról, az itt folyó életről”. Orbán Viktor – és a kormány mindegyik, az ügyben megszólaló minisztere – azóta is megerősítette már: támogatja a két ország csatlakozását a NATO-hoz.