Itthon

Egyre nagyobb problémát okoz hazánkban a gyógyszerfüggőség

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Egyre nagyobb problémát okoz Magyarországon a gyógyszerfüggőség, bár a kérdés még mindig tabunak számít. Alapvetően ha gyógyszerfüggőségről beszélünk, az a szorongásoldókra, alvássegítő gyógyszerekre, nyugtatókra és kedélyjavítókra való rászokást jelenti. Ezek hátterében például krónikus depresszió vagy egyéb súlyos mentális problémák állnak. Egy néhány évvel ezelőtti kutatás szerint ez a magyar népesség négy százalékát érintette akkor. Az…

Hirdetés

A gyógyszerek sok esetben nagyobb problémát okoznak, mint a kábítószer

A szakértő szerint ezekről a típusú gyógyszerekről, mint például a Rivotril, a Frontin vagy a Xanax, bizonyos esetekben sokkal nehezebb leszokni, mint a kábítószerekről. Bajzáth Sándor szerint azért csalóka a dolog, mert ezek mind legális szerek, amiket orvos ír fel, a beteg pedig sok esetben észrevétlenül szokik hozzá a szerekhez.

,,Az orvosok pedig nagyon túlterheltek, tehát nincs idő arra, hogy terápiásan foglalkozzanak a beteggel, a kliensek pedig hamar hozzászoknak az azonnali eredményhez, azonnali kielégüléshez, amit a gyógyszer nyújt. Ez azonban sok esetben kontraproduktív, mert benne is tartja őket a helyzetben” – magyarázta az addiktológus.

Bajzáth Sándor szerint a rászokást csak abban az esetben lehet elkerülni, ha megfelelően beállított dózist szed az illető, és lehetőleg minél rövidebb ideig. Mint mondja, ez azonban sok esetben nem így van, mert hozzá épp azok az emberek érkeznek, ,,akikkel elszaladt a ló”. Az addiktológus szerint sok esetben épp az a helyzet, hogy a betegnek alkohol vagy drogproblémái vannak, és arra kapja ezt a tüneti kezelést.

Sokszor még az eredeti függőséggel sem hagynak fel az emberek

,,És mivel az illető egy függő személy, egy idő után ezt is elkezdi visszaélés-szerűen használni. Ez pedig az alap függőségét nem fogja megszüntetni, sőt, gyakran előfordul az is, hogy az eredeti függőségével sem hagy fel, és egyszerre fogyaszt mondjuk altatót és Rivotrilt” – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy ezen szerek ugyanolyan elvonási tüneteket okozhatnak, mint az alkohol vagy a kábítószer. Ezek a tünetek például a szájszárazság, a remegés, a hidegrázás, az álmatlanság és a pánikrohamok.

A gyógyszerek letétele nagyon erős szorongással jár, ezért a betegek gyakran visszacsúsznak a gyógyszerhasználatra. Bajzáth Sándor szerint a függőség fizikai oldala mellett van egy lelki vetület is, hogy az illető mennyire tud szembenézni a problémáival. ,,Épp ezért nem mindig az orvos tehető felelőssé, mert a másik oldalon ott a kliens, aki azért megy el, mert nem tud aludni, vagy stresszel, és az orvos hiába írja fel neki az említett szerek valamelyikét, ha az illető nem változtat az életén” – magyarázta az addiktológus.

A terápia lenne a valódi megoldás

A másik megoldás az lenne, ha a beteg elkezd terápiára járni, ami egyrészt sok pénzbe kerül, másrészt pedig sok időt vesz igénybe. A gyógyszereknek akkor van a legtöbb értelme, ha valaki valóban olyan rossz állapotban van, hogy azonnali beavatkozás szükséges – magyarázta a szakértő. A gyógyszerfüggőséggel kapcsolatban a statisztikák alapján megállapítható, hogy inkább a női nemre veszélyes. Bajzáth Sándor szerint ennek többek között az az oka, hogy ,,nem olyan feltűnő, mint mondjuk az alkoholizmus”, tehát sokkal látványosabb lenne, ha egy nő illuminált állapotban viszi be a gyerekét az iskolába.

Az addiktológus arra is felhívja a figyelmet, hogy a mai világban már szinte ,,szexinek számít”, ha valaki gyógyszert szed, ezzel pedig arra ösztönzik az embereket, hogy ha valami problémájuk van, azonnal találjanak rá egy gyógyszert. Ennek orvoslására például nagyon fontos lenne, hogy ha a családban van a baráti körünkben tapasztalunk hasonlót, azonnal jelezzünk vissza, hogy ez nem oké. Az orvosnak pedig adott esetben hiába tűnik fel a páciens problémás viselkedése, mégsem tudja megakadályozni a folyamatot, mert sokan családon belül vagy a feketepiacról szerzik be a gyógyszereket. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek