Itthon

Navracsics: a Bizottság április-májusban értékelheti, hogy Magyarország teljesítette-e a vállalásait

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

Ha ez megtörténik, akkor utána nyárra rendeződhet a helyzet az Erasmussal is - ezt az EU-forrásokért felelős miniszter mondta az Inforádió reggeli műsorában. Arra a kérdésre, hogy ha a Bizottság májusi értékelése után érkeznek-e majd az EU-pénzek, azzal reagált: “mondjuk azt, hogy igen”. 

Hirdetés

“Elég jól haladunk, lépésről lépésre megyünk előre”. De “nagyfokú a bizalmatlanság”  Brüsszelben, mert attól tartanak, hogy a tudományos szabadságot sérti, ha a kormánypártok politikusai ülnek az egyetemi alapítványi kuratóriumokban – nyilatkozta Navracsics Tibor az Inforádiónak a brüsszeli tárgyalásáról, melyen az volt napirenden, hogy pontosan milyen feladatköröket végeznek a kuratóriumok, és hogy milyen összeférhetetlenségi szabályozást tudnának elképzelni.

A miniszter szerint ugyanakkor meg tudnak egyezni Brüsszellel az egyetemi alapítványok kérdésében.

Navracsics Tibor tegnap újabb tárgyalási fordulón próbálta meggyőzni az Európai Bizottságot: az Erasmus-program zárolásának a feloldása érdekében nyitott a kormány az egyeztetésre, és megállapodásra törekszik.

Vasárnapra ugyanis kiderült: az egyetemi alapítványi kuratóriumok esetében a kormány által Brüsszelbe megküldött összeférhetetlenségi javaslatnál szélesebb kört állapítana meg a Bizottság. Brüsszel a miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok mellett a Nemzeti Választási Bizottság, a nukleáris hatóság vagy a Gazdasági Versenyhivatal vezetőit is eltiltaná a kuratóriumi tagságtól. De a bizottság túl hosszúnak találja a 6 éves kurátori mandátumot is (különösen duplázva), és a tisztségükről lemondott köztisztviselők sem ülhetnének be azonnal a kuratóriumokba: a Bizottság szerint csak 2 év eltelte után lehetnének tagok – legalábbis ilyen hírek szivárogtak ki Brüsszelből.

A Bizottság április-májusban értékelheti azt, hogy Magyarország teljesítette-e a vállalásait – mondta a miniszter ma az Inforádióban. Ha ez megtörténik, akkor utána nyárra rendeződhet a helyzet az Erasmussal is – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a magyar egyetemek jelenleg az Erasmus programból nincsenek kizárva. De például néhány külföldi egyetem közölte már magyar kutatókkal, hogy csak saját finanszírozással vehetnek részt a programjukban. Ez nem szerencsés a miniszter szerint.

Arra a kérdésre, hogy ha a Bizottság májusi értékelése után érkeznek-e majd az EU-pénzek, Navracsics Tibor azzal reagált: “mondjuk azt, hogy igen”.

A miniszter azt mondta, ő Johannes Hahn uniós költségvetési biztossal tárgyalt. De fontosnak nevezte, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter Didier Reynders uniós igazságügyi biztossal egyeztet majd. Az igazságszolgáltatás függetlenségéről már a közeljövőben létrejöhet a megállapodás  – derült ki a szavaiból, és azt követően jöhet a többi kérdésben a Bizottsággal a megegyezés.

Ami az igazságügyi reformot illeti: hétfőn az atv.hu számolt be arról, hogy Varga Judit igazságügyminiszter Brüsszelbe utazik a hét második felében és Didier Reynders uniós biztossal tárgyal.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek