Arról már beszámoltunk, hogy Navracsics Tibor területfejlesztési és EU-forrásokért felelős miniszter szerdán tárgyal Brüsszelben, a tárca azt közölte a Telex kérdésére, hogy “egy tárgyalási folyamat kellős közepén vagyunk, aminek a következő része Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter szerdai brüsszeli megbeszélései lesznek, ahol mint mindig, megállapodásra törekszünk majd”.
A kérdés azért is vált érdekessé, mert a Szabad Európa brüsszeli tudósítója úgy értesült, hogy az egyetemi alapítványi kuratóriumok esetében a kormányénál szűkebb kört állapítana meg a Bizottság. Brüsszel a miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok, kormánybiztosok mellett – ezt a kört javasolta összeférhetetlennek a kormány – a Nemzeti Választási Bizottság, a nukleáris hatóság vagy a Gazdasági Versenyhivatal vezetőit is eltiltaná a kuratóriumi tagságtól.
Másrészt, Ujhelyi István EP-képviselő vasárnap azt közölte, hogy információi szerint az Európai Bizottság egyelőre nem lát elégséges előrelépést az igazságügyi rendszer reformjával kapcsolatos, az úgynevezett „jogállamisági szupermérföldkövek” tekintetében.
Varga Judit a hét második felében utazik Brüsszelbe – erősítette meg az atv.hu-nak a tárca sajtóosztálya. Az igazságügyminiszter Didier Reynders jogérvényesésért felelős biztossal tárgyal a Bizottság által elvárt igazságügyi reform részleteiről.
Emlékezetes, hogy az Európai Bizottság négy pontban várt érdemi változtatást e téren: egyrészt meg kell erősíteni az Országos Bírói Tanács (OBT) szerepét és hatásköreit, meg kell erősíteni a kúriai bírók függetlenségét, hogy védettebbek legyenek a politikai befolyásolástól, meg kell szüntetni annak akadályait, hogy a magyar bírók az Európai Unió Bíróságához forduljanak, ha úgy látják, nincs összhangban a hazai és az uniós jog, végül meg kell szüntetni a hatóságok lehetőségét, hogy jogerős ítéleteket támadhatnak meg az Alkotmánybíróságon.
Az azonban már a kormányzati javaslatokból kiderült, hogy az OBT nem vétójogot kapna az OBH elnöke és a Kúria elnöke kinevezésekor, hanem véleményezési jogot. A Kúria elnöke nem lesz újraválasztható, az OBH főbíró elnöke viszont 9 év után is marad a tisztében, ha az új elnököt nem tudja megválasztani kétharmados többséggel az Országgyűlés. A bírók átrendelését ugyan megvétózhatja az OBT, de indokolnia kell a vétót. Másrészt, a reformcsomag a csak „a személyes adatok védelmére vonatkozó jogszabályok betartása mellett” engedné a OBT számára a hozzáférést a bíróságok igazgatásával kapcsolatos információkhoz.
Hogy további engedményeket tesz-e a kormány a Bizottságnak, egyelőre nem tudni. Az ugyanakkor már kiderült, hogy a tavaly nyáron elfogadott képviselői vagyonnyilatkozati rendszert a kormány szeptemberben vissza módosította, pénteken pedig egy újabb szigorító elemet tett bele egy friss törvényjavaslatba – az Európai Bizottság kérésére.
Tavaly karácsony előtt Varga Judit azzal indult el Brüsszelbe tárgyalni: “Irány Brüsszel, ahol egyre jobban értik a magyar álláspontot”. Az igazságügyminiszter és Navracsics Tibor is optimistán nyilatkozott, hogy március végéig meg fognak egyezni. Azóta viszont a kormányoldalon egyre inkább zsarolásról beszélnek.