Bár a betegség nem túl kellemes, az esetek többségében a gyógyuláshoz elegendő az ágynyugalom, a bőséges folyadékpótlás, és ha szükséges, lázcsillapítás. A betegséget azonban komolyan kell venni, mert az influenzának életveszélyes szövődményei is lehetnek.
Az influenzát az influenzavírus okozza, amely levegő útján terjed, a legkönnyebben zárt helyszíneken, tömegközlekedési eszközökön és szórakozóhelyeken. Köhögéssel és tüsszögéssel adhatjuk át a legkönyebben más embereknek.
A vírus enyhe és súlyosabb megbetegedést is okozhat, a legjellemzőbb tünetei a láz, illetve hőemelkedés, hidegrázás, a torokfájdalom, az orrfolyás vagy orrdugulás, a fáradtság, az elesettség, az izom- és végtagfájdalom és a fejfájás. Ha nem sikerül egy két hét alatt kiheverni a betegséget, valószínű, hogy szövődmények léptek fel.
A betegség mérsékelt szövődményei közé tartoznak például az orrmelléküreg-gyulladás és a fülfertőzések, súlyos szövődmény a tüdőgyulladás, ami akár az influenzavírus szövődménye is lehet. Az influenza az egész testben okozhat gyulladást, például szívizom-, agyvelőgyulladást vagy az izomszövetek gyulladását.
A betegség miatt többszervi elégtelenség is kialakulhat, megtámadhatja a vesét vagy a tüdőket is. Súlyos, életveszélyes szövődmény az akut légzési distressz szindróma (ARDS), amely miatt a tüdő nem tudja oxigénnel ellátni az egész szervezetet.
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja saját magán, akkor mindenképpen forduljon orvoshoz:
- légzési nehézség, légszomj,
- tartós fájdalom vagy nyomás a hasban, mellkasban,
- tartós szédülés, zavartság,
- görcsrohamok,
- vizelet hiánya,
- erőteljes izomfájdalom,
- súlyos gyengeség,
- nem javuló vagy visszatérő láz vagy köhögés,
- a krónikus egészségügyi problémák romlása.
Légszomj vagy nehézlégzés esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.