A tavaly nyáron beterjesztett, és azóta sok visszhangot kiváltott, a Svédország és Finnország NATO-csatlakozásáról szóló kormányjavaslat tárgyalását ma kezdi meg a parlament, hét hónap után.
Arról sok szó esett az elmúlt napokban – ezt először Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a balatonfüredi sajtótájékoztató után jelentette be – hogy bár Orbán Viktor miniszterelnök a finn és a svéd NATO-csatlakozás megszavazást kérte a fideszes és KDNP-s képviselőktől, de vita van az ügyben a kormánypárti frakcióban, “a képviselők nem lelkesek”.
Balatonfüreden az ATV kérdésére ugyanakkor Kocsis Máté és Simicskó István is nagyon kicsi esélyt adott arra, hogy végül ne szavazzák meg a finn és a svéd NATO-csatlakozást.
Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádiós interjújában úgy fogalmazott, hogy ő a támogatást kérte a kormánypárti frakcióktól, és valóban nem túl lelkesek a képviselők. Szerinte végül támogatják majd az egyezményeket, de “azért váltsunk már pár szót ezekkel a derék finnekkel, és svédekkel. Mert az mégsem járja, hogy gátlástalan hazugságokat terjesztenek rólunk, a magyar jogállamiságról és demokráciáról, az itt folyó életről” – mondta a miniszterelnök arról, hogy magyar parlamenti delegáció keresi fel a finn és a svéd parlament képviselőit.
Azt a szombati rendkívüli Kormányinfón Gulyás Gergely kancelláriaminiszter árulta el, hogy Hende Csaba és Németh Zsolt vezetésével utazik majd a magyar parlamenti delegáció Helsinkibe és Stokholmba.
Kedden Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Helsinkiben azt mondta: itt az ideje, hogy a még hiányzó tagországok is ratifikálják Finnország és Svédország NATO-csatlakozását és teljes mértékben befogadják az észak-atlanti szövetségbe a két észak-európai országot. Ezzel nyilvánvalóan üzent a ratifikációt még nem teljesítő Magyarországnak és Törökországnak.