“Az emberek egészségügyi ellátásához való joga alkotmányos alapjog, amit veszélybe sodor a Magyar Orvosi Kamara azzal, hogy hatalmával visszaélve nyomást gyakorol az orvosokra, fenyegeti őket. Mindez elvtelen és elfogadhatatlan” – ezzel az indoklással nyújtotta be hétfő délelőtt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Belügyminisztérium nagy politikai visszhangot kiváltó törvényjavaslatát a parlamentnek, melyben megszüntetik az orvosok számára a kötelező kamarai tagságot – és amelyet ma reggel már el is kezd tárgyalni az Országgyűlés, sőt, a nap folyamán már szavaznak is róla.
A parlamenti információs rendszer szerint Pintér Sándorék törvénymódosító javaslatáról – kivételes tárgyalásban – a részletes vitát már tegnap lezárták és a javaslat az “összevont vitára vár”. A kivételes eljárással elfogadott törvényt a köztársasági elnök nem 15, hanem 5 napon belül írja alá, miután azt a házelnök ellenjegyezte. Azaz, a MOK “trónfosztása” exrpressz gyorsasággal megtörténik, ha a fideszes és KDNP képviselők megszavazzák ma a törvénymódosítást.
“A beteg jóléte mindenek előtt”
Az általános indoklásba azt is beleírták: az orvosokra vonatkozó Etikai Kódexben szereplő „a beteg jólléte mindenek előtt” elv kimondja, hogy ezt az elvet sem társadalmi, sem politikai nyomás, sem adminisztrációs kötelezettségek, sem kereskedelmi érdek nem sértheti. Az Etikai Kódex alapján nem kifogásolható, ha az orvos erkölcsi meggyőződése miatt, vagy a betegellátás érdekében a Kamara felszólítása ellenére nem vesz részt közfeladatot ellehetetlenítő akcióban. Az akciótól való távolmaradás sem minősülhet tehát etikai vétségnek – szögezik le az indoklásban, hozzátéve: “a Magyar Orvosi Kamara egyetlen, kötelezettségét teljesíteni szándékozó orvost sem fenyegethet a Kamarából való kizárással, mert ezzel ellehetetleníti az orvos munkáját és veszélyezteti a megélhetését. A Kamara nyílt visszaélése a tagság feletti hatalmával veszélybe sodorja a betegek biztonságos ellátáshoz való alapjogát, ami elfogadhatatlan” – így szól az indoklás.
A Gyurcsány-kormány is eltörölte a kötelező kamarai tagságot
Azt már a törvényjavaslat rögzíti, hogy a övőben a Magyar Orvosi Kamara helyett a továbbképzések minősítésében és véleményezésében az egészségügyért és a felsőoktatásért felelős miniszter által kijelölt szerv jár e az orvosok tekintetében. A Magyar Orvosi Kamara pedig csak a tagjai tekintetében formál véleményt – írják már a törvényjavaslatban, ami kimondja azt is: az orvosoknak kell nyilatkozni arról, hogy meg kívánják-e tartani a kamarai tagságukat. Amennyiben 30 napon belül nem tesznek nyilatkozatot, a törvény értelmében a tagságuk megszűnik. De a törvénymódízád szerint ez esetben is folytathatják az orvosi praxist. A kamarai tagság nem feltétele, hogy az orvos praktizálhasson, de ez 2011-től kötelező volt, miután 2006-ban a Gyurcsány-kormány alatt törölték el az orvosok számára a kötelező kamarai tagságot, elvonva az orvosi kamara jogosítványainak a nagyrészét is – miközben az egészségügyi rendszert akarták átalakítani.
Az előzmények – Gulyás: “elvtelen, tűrhetetlen és elfogadhatatlan”
A nagy visszhangot kiváltó tegnap benyújtott törvénymódosítás előzményei: Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szombaton – annak kapcsán, hogy a Győr-környéki háziorvosok megtagadták az ügyeleti szerződés aláírását, és rezidensek ügyelnek – rendkívüli Kormányinfón egy kérdésre válaszolva leszögezte, elfogadhatatlan, “elvtelen, tűrhetetlen és elfogadhatatlan”, hogy a MOK etikai eljárással fenyegeti meg a szerződést aláírni akaró orvosokat. A miniszter azt mondta, hogy a MOK nyíltan visszaél a saját hatalmával, amikor orvosokat fenyeget, ráadásul azokat az orvosokat fenyegeti, akik a kötelezettségüknek akarnak eleget tenni.
Ezt az orvosi kamara részéről hazugságnak és koncepziózusnsk nevezték. Egy esetben “bejelentést tettek etikai ügyben a területileg illetékes szervezetnél”, de semmi más nem igaz, nem olyan orvossal szemben tették ezt, aki az ügyeleti szerződést szerette volna aláírni – mondta már tegnap, a rendkívüli sajtótájékoztatóján Kincses Gyula, a MOK elnöke, miután már beterjesztették Pintér Sándorék a törvénymódosító javaslatot. Az ATV Híradónak Pusztai Erzsébet azt nyilatkozta, hogy a kormány is támogatta korábban a kötelező kamarai tagságot, másrészt, “milyen ország lesz ez, ha minden olyan szervezetet a kormány megszüntetni igyekszik, amelyik a hibás döntésekkel szemben kifogást emel” – vetette fel.
Takács Péter egészségügyi államtitkár ezt mondta február elején
A ügyeleti rendszer bevezetése ellen tiltakozott és nyomásgyakorlásba kezdett a Magyar Orvosi Kamara február elején, a küldöttgyűlésén. Akkor felszólítottak az orvosokat, hogy ne írják alá, aki pedig már megtette helyezzék letétbe a szerződés felmondását.
Minderre akkor Takács Péter egészségügyi államtitkár reagált a „Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen – reagálás a Magyar Orvosi Kamara rendkívüli országos küldöttgyűlésére” – címmel a Belügyminisztérium által akkor összehívott sajtótájékoztatóján.
Nem az orvostársadalommal és nem az egészségügyi dolgozókkal van konfliktus. Ez a konfliktus a Magyar Orvosi Kamarára korlátozódik – mondta Takács Péter, és hangsúlyozta: a MOK az akciójával veszélyezteti a betegbiztonságot. “Az orvoskollégák túlnyomó többsége ha megnézi, hogy az ő egzisztenciájában milyen változások álltak be az utóbbi 5-6 évben, felelősen nem fog olyan döntést hozni, ami MOK nyomásgyakorlásának az irányába megy” – jelentette ki február elején, a MOK-akcióra reagálva az egészségügyi államtitkár.
Kincses Gyula: Beperlik a BM-t, Alkotmánybírósághoz fordulnak
A MOK elnöke döbbenetet érzett, amikor meglátta hétfőn a Belügyminisztérium közleményét. Kincses Gyula hazugságnak nevezte tegnap este az ATV Egyenes beszédben a kormány állítását, és mint mondta, a szakma önkormányzatiságát jelenti az orvos kamarai köztestület. “Egy kultúrállamban ebbe beletartozik a szakmai szabályoknak is valamilyen színtű felügyelete” – indokolta, hogy szerinte miért fontos az orvosok kötelező kamarai tagsága. A szakmai szabályokat nem szabad politikafüggővé tenni – mondta. Arra a kérdésre, hogy a Gyurcsány-kormány alatt szűntették meg az orvosok kötelező kamarai tagságát, és az akkori egészségügyi miniszter Molnár Lajos azzal érvelt, hogy csak az önkéntes alapon vállalt tagság hoz létre erős kamarákat, Kincses Gyula azzal reagált: “ez bebizonyosodott, hogy igaz”. Akkor nagyon erős egészségügyi átalakítást indított a Gyurcsány-kormány, és Kincses Gyula szerint Molnár Lajos úgy gondolta, hogy “az orvosok abban nagyon nehéz ellenállási tényezők lesznek”. Ezért szüntették meg a kötelező kamarai tagságot. Akkor az volt a szándék, hogy a kamarát le lehet nullázni. De ez akkor nem jött be – jelentette ki a műsorban a MOK elnöke.
Arra, hogy akkor “a lenullázás” most sem fog bejönni, ha nem lesz kötelező az orvosoknak a kamarai tagság, Kincses Gyula azt mondta: a pofont, a törvényt a kamarának szánták, de az orvosok kapták.
Azt kikérte magának, hogy a kamara politizál, szerinte “érdekvédelmi alapon bírálják a kormányt.
Egy másik kérdésre, hogy a folyamatban lévő orvosokkal szemben folytatott etikai eljárások az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz kerülnek át Pintér Sándorék törvényjavaslata szerint, Kincses Gyula azt mondta: ez egy tudományos tanács, “és nem az a dolguk”. Nekik nagyon komoly szakmai kérdésekben kell állást foglalni, nem etikai ügyekben dönteni – mondta. Hitelrontásért beperlik a belügyi tárcát – mondta el az Egyenes beszédben is, készek az Alkotmánybíróságig, Strasbourgig is elmenni.
A győri esetről azt mondta, hogy a kollegiális orvos volt “fenyegető” azokkal szemben, akik nem akartak ügyeletet vállalni, ezért indítottak ellene etikai eljárást. Arra, hogy Békássy Szabolcs azt nyilatkozta a Népszavának, hogy az eset pontosan úgy volt, ahogy Gulyás Gergely mondta a Kormányinfón, Kincses Gyula annyit mondott, hogy reagáltak Békassyra, amikor megkereste a MOK-ot.
Békássy Szabolcs – az országos kollegiális szakmai vezető háziorvos – azt közölte, hogy a MOK etikai eljárás alá vont egy vármegyei háziorvosi kollegiális vezetőt, miután az „tárgyilagos szakmai tájékoztatót” tartott az új ügyeleti struktúráról kollégáinak. A Népszavának pedig hétfő reggel Békássy azt mondta: „Teljesen pontosan idéztek, háziorvos kollégánk ellen etikai eljárás indult, a nyilatkozatom minden sora pontosan került idézésre. A MOK azóta sem reagált megkeresésemre.”
Egy másik, az Index által közölt cikkre, hogy a MOK Győr vármegyei elnöke egy levélben azt írta, hogy aki aláírja a háziorvosok közül az új ügyeleti rendszerről a szerződést, az sztrájktörő, és eladja magát egy tál lencséért, Kincses Gyula az Egyenes beszédben este azt mondta, hogy ő nem tudott erről a levélről, a MOK győri elnöke pedig “egy érzelmileg túlfűtött valaki”.
Ebből a MOK elnöke szerint már nem lesz tárgyalás a kormányzattal, mert a kormány erőből akarja “átnyomni” a változtatásokat, pedig ők tárgyalni akartak.