Itthon

A munkavállalók fele a váltást tervezi, mégsem kell tartani tömeges felmondásoktól

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A munkavállalók 57 százaléka azon gondolkozik, hogy beadja a felmondását - ez derült ki a Deloitte Magyarország felméréséből. Szakértők szerint ennek az a fő oka, hogy óriási a különbség a dolgozók által elvárt és a cégek által megadni tervezett fizetésemelések között. A felmérés arra is rámutat, hogy az otthoni munkavégzés lehetősége a fizetés után a…

Hirdetés

A Deloitte felmérése szerint a dolgozók ötvenhét százaléka gondolkozik azon, hogy felmondjon a munkahelyén. Húsz százalékuk néhány hónapon belül lépne, 50 százalékuk pedig legkésőbb egy éven belül. A változtatási szándéknak létezik egy fő, de nem egyedüli oka.

A cégek többsége 6-15 százalék között emelne bért a következő hetekben, azonban a munkavállalói elvárások 20 százalék fölött vannak. Karácsony Zoltán, a HRPortal.hu álláspiaci szakértője azonban mégsem tartja valószínűnek, hogy a következő időszak tömeges felmondásokat hozzon, ugyanis a tapasztalat alapján a többség nehezen viseli a váltással együtt járó stresszt.

A cégek egyértelműen megtartanák dolgozóikat, a termelési és szolgáltatási költségek emelkedése ellenére kevés vállalat tervez elbocsátásokat.

A szakember kiemelte azt is, hogy a 2008-as gazdasági válságnak egyik fő üzenete az volt, hogyha munkavállalókat bocsátanak el, akkor a létszámot nagyon nehezen és drágán lehet csak újraépíteni. Éppen ezért a munkaerő megtartása fontosabb, mint valaha. Karácsony Zoltán szerint ebbe leginkább a nagy cégek és a külföldi tulajdonú vállalatok teljesítenek jobban.

A Manpower Magyarország ügyvezetője viszont óvatosságra inti a felmondásukat fontolgatókat. Fehér Tamás úgy fogalmazott, hogy a munkavállalóknak érdemes lenne egy kicsit visszatérni a realitások talajára és középtávon gondolkodni.

A Deloitte az otthoni munkavégzésről is megkérdezte a dolgozókat. A válaszadók negyven százaléka akár a fizetéscsökkentést is vállalná, csak hogy otthonról dolgozhasson.

A megkérdezettek hetvenhat százaléka úgy nyilatkozott, ugyanolyan vagy jobb eredményeket ér el munkájában, ha otthonról dolgozhat. A Manpower Magyarország szakembere azonban árnyalja az eredményt: úgy látja, ha sok interakciót igénylő feladatot lát el egy munkavállaló, esetleg pályakezdőről vagy egy új munkakörben dolgozó munkaerőről van szó, akkor ott már nehézség az otthoni munkavégzés és lelassítja a kommunikációt a kollégákkal.

Az ATV Híradójában elhangzott az is, hogy ami a versenyszektor lehetséges béremeléseit illeti, a következő hetek döntőek lehetnek, mert a legtöbb nagy vállalat április elején dönt az új fizetésekről.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek