Itthon

„Ez egy nyomásgyakorlási mód” – Az ELTE Radnóti tanári karának 40 százaléka bojkottálja az érettségit

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A tavalyi érettségi gördülékenyen zajlott az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumában, azonban kérdéses, hogy idén is így lesz-e. Ugyanis a Tanítanék Mozgalom az érettségi bojkottálására buzdítja a pedagógusokat, szerintük az érettségiztetés nem kötelező, ráadásul az ezért kapott díjazás megalázóan alacsony - hangzott el az ATV Híradójában.

Hirdetés

Az akciót a tatai Eötvös József Gimnázium 32 pedagógusa indította el. A tiltakozásukhoz már csaknem 200 tanár csatlakozott, köztük Schiller Mariann is, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumának vezető magyar tanára.

„Ez egy nyomásgyakorlási mód”

– hangsúlyozta az ATV Híradójának a pedagógus. Kiderült az is, hogy a budapesti gimnáziumban a tanári kar 40 százaléka bojkottálja az érettségit. Ez azt jelenti, hogy mindenki beleállt, aki emelt szinten érettségiztet, és aki középszintű vizsgán elnök lehet.

„Arra számítunk némi naivitással, hogy kénytelenek lesznek mégis csak elgondolkodni azon a kilenc ponton, amit egy éve próbálunk az oktatás irányításon valahogy keresztül verni, hogy legalább észre vegyék, hogy mik a gondok” 

– tette hozzá Schiller Mariann. A tanárok egyébként megbízási szerződéssel, külön juttatásért érettségiztetnek, így jogilag megtagadhatják a vizsgáztatást. Azonban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint ez a tanároknak egy nehéz morális kérdés, hiszen a céljuk a diákok felkészítése az érettségire és a sikeres vizsga.

„Senkinek sem az a célja, hogy a diákokon álljon bosszút vagy a diákoknak ebből bármi kára származzon. Itt egyszerűen egy olyan cselekedetről van szó, egy olyan utolsó tiltakozási eszközről, ami egyszerűen azt mutatja, hogy a kormány nem hajlandó lépni semmit”

– hangsúlyozta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője. A Belügyminisztérium szerint az akcióval egyébként a tanárok a gyermekek érettségijét és továbbtanulását veszélyeztetik. Kiemelték továbbá, hogy az érettségihez szükséges erőforrásokat az érintett intézményekben biztosítják. 

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke nem tudta az ATV Híradó stábjának kérdésére megmondani, hogy mekkora fennakadást okozna, ha több száz érettségiztető tanár kiesne a rendszerből. Gosztonyi Gábor úgy fogalmazott, hogy ezt a feladatot nem láthatja el akárki, el kell végezni hozzá egy bizonyos tanfolyamot és van egy névjegyzék, ami alapján a Kormányhivatalok beosztják a kollégákat. 

„Nem tudjuk, hogy ezen a névjegyzéken hány pedagógus szerepel, ez a 200 ember mondjuk koncentráltan csak egy-egy térségre jellemző és át kell csoportosítani. Azt gondolom, hogy itt majd akkor fogunk világosan látni, ha lejár a március 2-i jelentkezési határidő”

– emelte ki a szervezet alelnöke. Közben a PDSZ azt ígérte, ha markáns támogatottsága lesz a bojkottnak, akkor az érettségi meghatározott napjaira egységes országos sztrájknapokat hirdetnek – hangzott el az ATV Híradójában.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek