Arra, hogy az évadnyitó Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióülésen Balatonfüreden vita alakult ki a svéd és a finn NATO-csatlakozás támogatásáról, ma reggel Orbán Viktor a Kossuth Rádióban megerősítette: ez így van, ő azt javasolta a képviselőknek, hogy szavazzák meg a finn és a svéd NATO-csatlakozási javaslatokat.
Előzmények
Ezeket a javaslatokat a kormány még tavaly nyáron nyújtotta be az Országgyűlésnek, de a Brüsszel által megszabott 17 jogállamisági feltétel teljesítéséből fakadó törvényalkotási kötelezettségekre hivatkozva halasztották az egyezmények napirendre vételét. Orbán Viktor egy V4-es csúcson mondta azt tavaly, hogy a tavaszi ülésszak elején megtárgyalja a parlament a finn és a svéd NATO-csatlakozásról szóló javaslatokat, ezt azóta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szijjártó Péter külügyminiszter is többször megerősítette. A kérdés azért vetődött fel rendre, mert már csak a magyar és a török parlament nem ratifikálta a finn és a svéd NATO-csatlakozási egyezményt.
Orbán Viktor ezt üzente Sanna Marinnak novemberben
Időközben, november végén Orbán Viktornak Sanna Marinnal volt egy Twitter-csörtéje, miután a finn miniszterelnök annak az aggodalmának adott hangot, hogy a magyar miniszterelnök az EU-s helyreállítási források kérdéséhez köti a finn és a svéd NATO-csatlakozás magyar parlamenti megszavazásának a késleltetését. Ezt Orbán Viktor visszautasította, a Twitterén azt írta:
„Magyarország soha nem kapcsolt és nem is fog más kérdést az uniós források ügyéhez kapcsolni”. Ez igaz többek között Finnország NATO-csatlakozására is. „A magyar kormány támogatja, az Országgyűlés pedig a 2023-as ülésszak kezdetekor napirendre tűzi a ratifikációt”
– írta a Twitterén a miniszterelnök.
A ,,török probléma”
Ma reggel ugyanakkor – ahogy beszámoltunk róla – Orbán Viktor a Kossuth Rádiós interjújában a finn és a svéd NATO-csatlakozásról azt mondta, hogy figyelnünk kell a törökökre is, mert ha nem lesz megoldás “a török problémára”, elakadhat a NATO-bővítés folyamata, abból nem lesz semmi – hívta fel a figyelmet a török-svéd feszültségpontra, arra, hogy Svédországban müködnek olyan “magukat civilnek mondó szervezetek”, amelyek Törökország ellen dolgoznak és a török jog szerint terrorista szervezetek. A törökök ebben az ügyben még nem kapták még garanciát a svédektől – mondta a miniszterelnök.
,,A képviselők nem túl lelkesek”
Másrészt viszont Orbán Viktor arra is rámutatott, hogy Magyarország sem volt a NATO-alapítók országok között, hanem csatlakoztunk a NATO-hoz. Azaz, mi olyan ország vagyunk, akit felvettek, “ez pedig ad egy erkölcsi kötelességet Magyarország számára, hogy ha valaki be akar kerülni a NATO-ba – és nincs jelentős magyar érdeksérelem – akkor vegyük fel őket is”.
Logikus és a becsület szempontjából is helyes viselkedés a svéd és finn csatlakozás támogatása – jelentette ki a miniszterelnök a magyar elvi álláspontról, és ezért is kérte a képviselőket, hogy szavazzák meg az egyezményeket.
,,De a képviselők nem túl lelkesek” – fogalmazott a miniszterelnök, mert a finnek csatlakozásával egy több mint ezer kilométeres határszakasz, közvetlen határérintkezés jönne létre egy NATO-tagország és az oroszok között. ,,Látva az ukrán helyzetet, ennek a háborús potenciálja nagy, gondoljuk ezt át, biztos, hogy jól van-e ez így” – idézte Orbán Viktor a képviselői véleményeket, jelezve, hogy szerinte erre vannak meggyőző ellenérvek, “ezt a vitát meg lehet nyerni”, és végül támogatni lehet a finnek és a svédek csatlakozását.
De “azért váltsunk már pár szót ezekkel a derék finnekkel, és svédekkel. Mert az mégsem járja, hogy gátlástalan hazugságokat terjesztenek rólunk, a magyar jogállamiságról és demokráciáról, az itt folyó életről”
– fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint ez nem kormányok közötti kérdés, hanem a parlamentek közötti és “a parlament ebbe az irányba is megy”.
Ő maga higgadtságot javasolt, és hogy legyen világos, mi elvi alapon támogatjuk a finn és a svéd NATO-csatlakozást. De indokolt a parlamentek között “a tisztázó beszélgetés” – mondta.
“Ne rugdossanak már bennünket, ha közben idejönnek és azt kérik, hogy vegyük fel őket” – jelentette ki Orbán Viktor és végül felhívta a figyelmet a kölcsönös tiszteletre.
Kocsis, Simicskó: Nagyon kicsi az esély, hogy ne szavazzák meg
Kocsis Máté a balatonfüredi frakcióülés után a sajtótájékoztatón az ATV kérdésére azt mondta: nagyon kis esélyt lát csak arra, hogy végül ne szavaznák meg a svéd és finn NATO-csatlakozást, Simicskó István KDNP-frakcióvezető I válaszának is ez volt a lényege . Viszont magyar parlamenti delegáció megy Stockholmba és Helsinkibe, ezt Kövér László házelnök koordinálja, a Fidesz frakcióvezetője részleteket nem árult el tegnap.