Itthon

Pegasus-ügy: a lehallgatott újságíró szerint talán nincs is vége a megfigyelésnek

ATV.hu
Hirdetés

Magyarországon senki nem követett el lehallgatásokat. Ezt válaszolta az ATV kérdésére Kocsis Máté, miután az illegális lehallgatásokat vizsgáló szakbizottság súlyos visszaélésekről beszél. Egy korábban lehallgatott újságíró azt mondta Híradónknak: a megfigyelések nem álltak le. Ennek kapcsán a TASZ hozzátette: a miniszter helyett a bíróságoknak kellene nagyobb szerepet biztosítani. Az ATV Híradó riportja. 

Hirdetés

Kósa Lajos 2021 őszén mondta azt egy újságírói kérdésre, hogy a kormány megvette a Pegasus-kémszoftvert. Azt, aminek segítségével ellenzéki politikusokat és újságírókat is megfigyeltek. Igaz, az ügyészség később cáfolta, hogy a Belügyminisztérium áll a beszerzés mögött. 

,,Ez az ügy csak azok fejében létezik, akik szeretnék, hogy ügy legyen, De ezt Magyarországon már minden hatóság átvizsgálta, és törvénytelenséget vagy lehallgatásokat senki nem követett el. Ezek a tények” – ezt pedig Kocsis Máté mondta, miután az uniós Pegasus-bizottság szerint Magyarország súlyosan visszaélt a kémszoftverrel. A delegáció Varga Judittal is tárgyalt volna, a miniszter azonban nem jelent meg. A DK szerint ez is egy üzenet. 

Azzal, hogy Varga Judit és gyakorlatilag az Orbán-kormány elszaladt a válasz elől, elmenekült a válaszadás elől, az azt hiszem, hogy egy beismerése annak, hogy valóban illegálisan hallgathatták le a magyar embereket, ártatlan ellenzékieket

– mondta Híradónknak Rónai Sándor, a DK politikusa. A nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke is részt vett a találkozón. Mivel sok a minősített adat, így csak korlátozott tájékoztatást adhatott a külföldi delegációnak. Sas Zoltán azt is hozzátette: rendkívül fontos, hogy további vizsgálatok legyenek az ügyben. 

,,A magyar titkosszolgálatok működését beárnyékolja, ami azért is különösen veszélyes, mert a társadalmi bizalmat fel tudja számolni. Az pedig egy olyan kérdés, ami kormányokon és politikán átível” – vélekedett Sas, hozzátéve, hogy minden magyar ember érdeke, hogy a magyar titkosszolgálatok ,,tisztességesen és törvényesen üzemeljenek”. 

Panyi Szabolcs a Direkt36 újságírója. Őt is megfigyelték, és úgy értesült, hogy manapság is vannak furcsaságok. Véleménye szerint ez a helyzet, hogy a magyar állam megfigyeli az újságíróit, nem a a Pegasus-sal, kezdődött, és nem is a Pagasus-sal végződik. 

Valakivel beszélsz telefonon, leteszitek a telefont, aztán csörget ugyanaz a személy, akivel beszéltél, felveszed, és valójában nem ő beszél, hanem meghallod a beszélgetést visszajátszva. Például ilyenről számoltak be nekem többen is az elmúlt időszakból

– magyarázta Híradónknak. A TASZ szerint a megfigyeléseket törvényileg is könnyű elrendelni. ,,Az egyik legnagyobb probléma, hogy az igazságügyi miniszter ad engedélyt a megfigyelésekre, aki nem egy független szereplő, és úgy gondoljuk, hogy bíróságnak kellene vizsgálnia azt, hogy tényleg valós nemzetbiztonsági kockázat áll-e fent, és nem pedig visszaélni akarnak a kormányzat szereplők a titkosszolgálatokkal” – vélekedett Remport Ádám, a szervezet munkatársa. A szakbizottság nemcsak Magyarországon, hanem más érintett országokban is vizsgálódik. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek