Itthon

Kocsis a svéd és finn NATO-csatlakozásról: a miniszterelnök álláspontja egyértelmű, a frakcióé kevésbé

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
járványverekedésmagyarokatmegölte
Hirdetés
Hirdetés

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője és Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője Balatonfüreden tartanak sajtótájékoztatót a kihelyezett frakcióüléssel kapcsolatban. Kocsis az ATV kérdésére kijelentette: nagyon kicsi esélyt lát arra, hogy végül nem szavazzuk meg a svéd és finn NATO-csatlakozást. Kérdésünkre elmondta azt is: a Völner-Schadl-ügyben vádhatóság tett egy indítványt, ami a vádban van, az az ügy,…

Hirdetés

Ahogy beszámoltunk róla, szerdán kezdődött Balatonfüreden a Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióülése. A miniszterelnök este lapinformációk szerint a háborúról, az inflációról, és a Fidesz ellenfeleiről beszélt.

Kocsis Máté most a sajtótájékoztatót azzal kezdte: egy éve zajlik a háború, és nem úgy tűnik, hogy ennek hamar vége lenne. Európa a háborúba sodródás napjait éli, az Európai Parlament további fegyverszállításokat követel, sőt, a tagállamok jelentős része már el is kötelezte magát a további fegyverszállítás mellett. Magyarország nem kíván belesodródni a háborúba, ez ugyanis nem a mi konfliktusunk, ezért egy politikai nyilatkozatot terjesztenek az Országgyűlés elé, amelyben rögzítik ezt az álláspontot – közölte.

Hangsúlyozta, az Országgyűlésnek is világos álláspontot kell elfogadni, ezért hét pontot terjesztenek elé.

  1. „kifejezzük elkötelezettségünket a béke mellett,
  2. elítéljük Oroszország katonai agresszióját, és elismerjük Ukrajna jogát a védelemre, de senki nem kényszeríthet arra, hogy Ukrajna jogait Magyarországéi elé helyezzük,
  3. ellenezzük a szankciókat,
  4. ellenezzük a további szankciókat, amelyek az energetika területén várhatók,
  5. Magyarország történetének legnagyobb humanitárius segélyakcióját nyújtja,
  6. a katonai konfliktus súlyosan érinti a kárpátaljai magyar kisebbséget,
  7. a NATO és az EU tagjai vagyunk, a béke mellett állunk”.

Mint mondta, a kormányülésen szó volt arról is, hogy a normális parlamenti ügymenet keretében a svéd és finn NATO-csatlakozás a parlament elé kerül. Orbán Viktor azt kérte a frakciótól, hogy ezt támogassák, ám a frakció nagyon megosztott a kérdésben – tette hozzá. Szerinte ezek az országok többször durván, alaptalanul sértegették Magyarországot, most pedig szívességet kérnek. Felkérték Kövér Lászlót, hogy küldjön delegációt a két érintett országba, hogy tájékozódjanak.

Hangsúlyozta: a fennálló vitákat el fogják rendezni. Hozzátette: volt olyan vélemény is, miszerint a belépő országok eszkalációt is jelenthetnek a konfliktusban.

„A miniszterelnök álláspontja egyértelmű, a frakcióé kevésbé” – fogalmazott.

Simicskó István elmondta: több törvény is napirenden lesz a tavaszi ülésszakban, a KDNP számára mindig is kiemelten fontos volt a családtámogatási rendszer, azt szeretnék, hogy haladjunk tovább azon az úton, amit megkezdett a kormány. Mint mondta, látni, milyen a gazdasági helyzet, itt van a szankciós infláció, az energiaárak elszabadultak, a kormány ezért igyekszik mindent megtenni.

Kicsi az esélye, hogy nem szavazzák meg a csatlakozást

Korábban Szijjártó Péter külügyminiszter az ATV kérdésére azt mondta: amikor februárban újra összeül a magyar Országgyűlés, akkor a svédek és a finnek NATO-csatlakozásának a ratifikációja ott lesz a magyar parlament napirendjén, és azt „természetesen gyorsan meg is fogják tudni tárgyalni”. Most kérdésünkre, hogy a frakció milyen arányban volt megosztott a kérdésben, Kocsis Máté azt mondta: nem vezettek statisztikát, de zajlott egy vita, amelyhez nem mindenki szólt hozzá, de voltak, akik határozottan elmondták véleményüket. Hangsúlyozta: még nem döntött a frakció, hogy ezt támogatja-e, a legtöbb kritika az elmúlt évek „meglehetősen goromba és alaptalan” politikáról szólt. A Finnországba és Svédországba utazó delegáció csupán tájékozódik – tette hozzá.

Arra a kérdésünkre, elképzelhetőnek tartják-e, hogy végül nem szavazza meg hazánk a csatlakozást, azt mondta: erre nagyon kicsi esélyt lát, nem tartja reálisnak.

Simicskó István azt mondta: náluk is volt ezzel kapcsolatban dilemma. Korábban ugyanis az a megfontolás vezette a NATO-t, hogy Oroszország és a tagországok határvonala minél kisebb legyen, de ha Finnország, mint az oroszok közvetlen szomszédja csatlakozik, növeli a biztonsági kockázatot. Hozzátette: itt is sokan említették azt az igazságtalan politikát, amellyel az utóbbi években ezek az országok viseltettek felénk. Ugyanakkor szerinte nem helyes ezt megakadályozni, ezért a csatlakozást támogatni fogják.

Meddig tart a háború?

Orbán Viktor tegnap arról beszélt a zárt frakcióülésen, hogy mi nem szurkolunk senkinek a háborúban, mert szerinte ennek nem lesz győztese. Az ATV kérdésére, hogy a miniszterelnök beszélt-e arról, elhúzódhat-e a háború, Kocsis Máté azt mondta: azért kicsi az esélye az azonnali tűzszünetnek, mert senki nem dolgozik ezen tőlünk nyugatabbra. „Nem a háború szót kell ismételgetni, hanem a béke szót” – fogalmazott, hozzátéve: megjósolhatatlan a háború vége. Szerinte az Ukrajnának való fegyverszállítás nem csökkenteni, hanem növelni fogja a konfliktust, a rendelkezésre álló erőt inkább a béke megteremtésére kellene fordítani.

Simicskó István szerint nem tudni, mi volt az oroszok célja, a minimális cél az lehetett, hogy Donbaszt és Luhanszk-térségét a Krím-félszigettel együtt Oroszországhoz csatolják. Mint mondta, ebből következtetni lehet arra, hogy ezeken a frontszakaszokon, ahol hármas védvonalat építettek ki, kevéssé lehet számítani offenzívára, de például Bahmut környékén lehetnek még az oroszoknak céljaik. Hozzátette: sehol sem látszik olyan erőösszpontosítás, hogy átfogó offenzívát tudnának végrehajtani az oroszok. Hangsúlyozta: nem tudni pontosan, mi van a felek fejében, azt látni, hogy egyre többen halnak meg, ilyenkor nehéz az erőszakspirálból visszatérni. Úgy véli, a kifáradás mindkét oldalon látszik, az a fegyverarzenál, amit az ukránok kérnek, sok esetben több évig tartó felkészülést igényelnek, de bekövetkezhet olyan csoda, ami véget vethet a háborúnak. „Szomorúan tapasztaljuk, hogy az emberek a korábbi hibáikból nem tanulnak” – fogalmazott, megjegyezve: a testvérháborúnak sosincs jó vége, ez már a Bibliából is kiderült.

Völner-Schadl-ügy

Megkérdeztük azt is, szóba került-e a frakcióülésen a Völner-ügy, Völner Pál védője ugyanis indítványozta többek között Varga Judit igazságügyi miniszter meghallgatását.
Kocsis Máté szerint „csak a baloldali sajtó egy része” képzeli, hogy a frakcióülésen folyamatban lévő büntetőügyekről van szó. Mint mondta, a vádhatóság tett egy indítványt, ami a vádban van, az az ügy, ami ezen kívül van, az „hisztériakeltés”. 

Magyarországon a törvényeket mindenkinek be kell tartani, ez érvényes az államtitkárokra és a végrehajtói kar elnökére is – szögezte le. Az, hogy ebbe a vitába kit vonnak bele, kit hívnak be tanúként, az a védők dolga – mondta.

Közvilágítás

Szita Károly, Kaposvár polgármestere korábban arról beszélt a kormányfővel való találkozója után, hogy Orbán Viktor a közvilágítás államosítását „választotta”, miután „áttekintették, hogy az állam milyen segítséget tud adni a nehéz helyzetbe került településeknek.”  Az ATV kérdésére, miszerint van-e döntés az ügyben, Kocsis Máté azt felelte: 

nincs ilyen javaslat, a közvilágítás az önkormányzatok feladata.

Pegasus-ügy

Kérdeztünk a Pegasus-üggyel kapcsolatban is, ugyanis az EP delegációja szerint Magyarországon súlyosan visszaélhettek a kémszoftver használatával. Az ATV kérdésére, hogy elfogadják-e a holland képviselő javaslatát, miszerint ne az igazságügyminiszter, hanem a független bíróság egy bírája írja alá vagy engedélyezze a nemzetbiztonsági célú titkos információgyűjtést, Kocsis Máté azt mondta: eddig nem foglalkoztak ezzel, meg kell nézni, hány példa van a közjogi rendszerekben, és akkor dönthetnek arról, hogy beépítenek-e ezek közül valamit. A Pegasus-bizottság egy politikai testület, bár most „lenne dolguk a saját házuk táján is” – utalt az Európai Parlamentben zajló korrupciós ügyre.

Szerinte ha Magyarország valamit nem, vagy nem úgy teljesít, ahogy Brüsszel azt elvárja, akkor azonnal érkezik egy – jellemzően liberálisokból álló – testület. Magyarországon nincs törvénytelen támogatás, 2010 előtt volt, amikor Gyurcsány Ferencék törvénytelenül figyeltek meg embereket – tette hozzá. 

Hangsúlyozta: ez az ügy csak azok fejében létezik, akik szeretnék, hogy ez legyen, de Magyarországon szabálytalanságot a lehallgatásokkal kapcsolatban senki nem talált. A parlamenti vizsgálóbizottságot azért nem támogatták, mert már létezik egy ebben kompetens bizottság: a nemzetbiztonsági bizottság – mondta.

Simicskó István is azok között volt, akik fogadták ezt a delegációt. A meghallgatás 95 percig tartott, mint mondta, korrektül tájékoztatták a kérdezőket mindenről. „A kérdést ugyan feltették, de ez nem zavarta őket abban, amit korábban már leírtak” – fogalmazott. Szerinte a magyar parlamentben sem szokatlan ez a stílus ellenzéki politikusok részéről, de úgy tűnik, ez határokon átívelő, az egyik zöld holland képviselő ugyanis azzal vádolta meg Simicskót, hogy amikor ő volt a honvédelmi miniszter, személyesen kint járt Izraelben, és akkor szerezték be a kémszoftvert. Ez nem igaz, viszont Izrael a bakancslistáján van, egyszer szeretne eljutni oda – jegyezte meg. Magyarországon 2010 óta nincs törvénytelen lehallgatás – hangsúlyozta. Ha szabálytalanság merül fel, arra ott vannak a bíróságok, amelyek nyilvánvalóan leterheltek, és az igazságügyi miniszter ezekben az ügyekben tökéletesen el tud járni – közölte.

Gyermekvédelem, akkumulátorgyár

Kocsis Máté a gyermekvédelmi szabályozással kapcsolatban elmondta: a gyermekvédelemnek minden lábát meg kell teremteni. Mint fogalmazott: a saját gyermekei testi-lelki neveléséért ő a felelős, miközben évek óta az erőszakos genderpropagandáról beszélünk. A mostani botrányos ügyben azon is el kell gondolkodni, hogy lehessen-e propagálni ilyet, mint ahogy az most történt – tette hozzá.

A debreceni akkumulátorgyárral kapcsolatos népszavazási kezdeményezésekről azt mondta: ez a gyár Németországban és az EU-ban is elfogadott környezetvédelmi szabályok alapján épülne, ezt elvárják a beruhnázóktól, ha ez nem teljesül, akkor nem engedélyezik. A népszavazásról nem a parlament dönt, amikor az embereket meg lehet kérdezni valamiről, azt a kormány támogatja, a konkrét ügyben majd a bíróság eldönti, meg lehet-e tartani a népszavazást vagy népszavazásokat – mondta.

Kézilabda-EB

Az Európai Kéziladba Szövetség szerint a Magyar Kézilabda Szövetség még nem tájékoztatta őket, hogy visszalépnek az Európa-bajnokságtól, de Kocsis Máté szerint ez csak formalitás. Azt nem tartja jónak, hogy a szankciós energiahelyzet miatt megemelkedtek számos sportegyesület működési költségei, több tucat tornatermet, kézilabdacsarnokot kellett bezárni az elmúlt hetekben, ezért ajánlott egy megállapodást a kormánynak: 

vonuljunk ki az EB-ből, de a megtakarított pénz egy részét a kormány adja oda támogatásként ezeknek a létesítményeknek, ezt a kormányzat elfogadta.

Hozzátette: valamit akkor is kellene fizetni, ha az EB-t egyáltalán nem rendezzük meg. Ha azonban bizonyos részben beszállunk – most Svájccal tárgyalunk erről – akkor fordulunk majd az Európai Kéziladba Szövetséghez.

Infláció

Kocsis Máté hangsúlyozta: ha nem lettek volna árstopok, még magasabb lett volna az infláció, de a legfontosabb árstop mégis csak a rezsivédelem. Hogy ennek milyen eszközei lesznek még, a magyar kormány beszélt már, és még fognak is erről beszélni – tette hozzá. Szerinte az árstopokat addig fenn kell tartani, míg az infláció mérséklődik, felidézte, hogy Orbán Viktor korábban többször kijelentette: az év végére egyszámjegyűre kell szorítani az inflációt. Szerinte most tetőzött, innentől csökkenő pályán leszünk, de az a politika, amit a brüsszeliek követnek, mindenhol magas inflációt okozott, ezt látni kell. 

Antifa, Jakab Péter bilincse

Kocsis Mátét arról is kérdezték, hogy van-e józsefvárosi szála az „importált” antifasiszták szervezésének, akik nemrég Budapesten többször is ok nélkül támadtak emberekre. A frakcióvezető szerint „nemigen fordult elő olyan, hogy külföldiek idejönnek Magyarországra, és magyarokat vernek”. 

Hangsúlyozta, hogy ezt a hálózatot fel kell tárni, de mindenkit óv attól, hogy elhamarkodott kijelentéseket tegyen, ugyanis dolgoznia kell a rendőrségnek, a titkosszolgálatoknak.

Ahogy megírtuk, Jakab Péter bilincset rakott Völner Pálra a Fővárosi Törvényszék folyosóján. Kocsis Máté ezzel kapcsolatban csak annyit mondott: „nem a bilincs kattant, hanem Jakab Péter”.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy kiszállt a rendőrség ahhoz a 39 éves pedagógiai asszisztenshez, aki korábban arról beszélt, hogy viszonya volt egy 15 éves fiúval. A férfit a napokban bocsátotta el a Krúdy Gyula Angol-Magyar Két Tanítási nyelvű Általános Iskola. Kocsis Máté ezzel kapcsolatban most azt mondta: az intézmény igazgatóját és a tankerületi vezetőt is el kell bocsátani.

Ellenségek, költségvetés

Mindenkit ellenfélnek tartunk, akik bele akarnak sodorni minket a háborúba – jelentette ki Kocsis Máté. Szerinte a miniszterelnök által szerdán felsorolt szervezetek ezen dolgoznak, ezért tartják őket a Fidesz ellenfeleinek. 

Az orosz agressziót a kormány már elítélte – szögezte le.

A jövő évi költségvetésről Simicskó István azt mondta: ez békeidőben is nagy felelősséggel jár, az egy jó dolog, hogy előrehozták a költségvetés elfogadását, ez egy kiszámíthatóságot jelent. Az más kérdés, hogy a nemzetközi helyzet folyamatosan változhat, de ettől még tervezni lehet, és módosítani is lehet, mint ahogy most meg is teszi a kormány – fogalmazott. „A kormányról sok minden elmondható, de Petőfi 200 éve született, Pató Pál úr című verse semmiképp” – jelentette ki.

Jön a pápa

Simicskó István bejelentette: április végén ismét Magyarországra látogat Ferenc pápa. Mint mondta, bízik benne, hogy ez az április végi látogatás is jó benyomásokkal teli lesz, az egyházfő látogatása nagy megtiszteltetés.

A tájékoztató végén Kocsis Máté közölte: Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szombaton további bejelentéseket tesz.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek