Hosszú idő után immár nem a Nyugat-, hanem a Közép-Dunántúl követi fejlettségben Budapestet a hazai régiók sorában A 244 régiót magában foglaló európai uniós rangsorban viszont az Észak-Alföldi régió a 14., a Dél-Dunántúli a 18., az Észak-Magyarországi régió pedig a 20. legszegényebb. Egyebek közt ez derül ki az Eurostat legfrissebb kutatásából, amelyet a hvg szemlézett. A szociológus szerint nem meglepő az eredmény.
,,Itt egy-két hely elmozdulás van, azok meg nem érzékelhetők a mindennapi emberek számára, tehát ebben semmi meglepő nincs. Mint ahogy abban sem, hogy Budapest viszont jól áll, mindig is a legfejlettebb régió volt, és még egy picit előrébb is lépett, ami hát szerintem azért nagy eredmény, mert azért ehhez Budapest olyan sok támogatást a kormány részéről nem kapott” – magyarázta Híradónknak Sik Endre szociológus.
A magyar főváros ugyanis az Eurostat szerint a 15. legerősebb gazdasági régió, míg 2020-ban ebben a rangsorban csak a 17. helyet foglalta el. Budapesten az egy főre jutó GDP az EU-s átlag 156 százaléka, több, mint Stuttgartban és Pozsonyban, de kevesebb, mint Varsóban és Bukaresten. Prágában ez az adat 203 százalék, amit az ötödik legmagasabb eredmény. Molnár László azt mondta a kutatás az árszínvonal kiszűrésével történik, így az adatok kevésbé megbízhatók.
Nem minden árucikknek az ára van ebben benne, hanem csak az összehasonlításra alkalmas áruké. Ez egy kicsit a magyar mutatókat felfelé húzza, míg az eurós mutatók azok inkább tükrözik a valóságot, ott viszont nagyon nagy kérdés, hogy ha év közben nagyon ingadozik az árfolyam, mint például Magyarország esetében tavaly, akkor az is egy torzítást mutat
– vélekedett Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója. Ahogy Molnár László fogalmazott: lehet, hogy a statisztikai adatok javulnak, a hétköznapi embert azonban mást lát. Szerinte ugyanis érezhető, hogy a főváros forráshiányos és a mindennapokban nem látszik jelentős fejlődés
Az Unió statisztikai hivatala a leggazdagabb régiókat is vizsgálta. Az Eurostat adatai szerint az Unió 244 régiója közül Luxemburg a legfejlettebb. Itt az egy főre jutó GDP az uniós átlag 268 százaléka.