Szijjártó Péter szerint továbbra is blokkolja a német kormány a Paks 2-be tervezett irányítási rendszer szállítását. A külgazdasági és külügyminiszter erről Párizsban beszélt, és úgy vélte, hogy ez az ország szuverenitásával szembeni támadásnak is minősíthető. Mint mondta, az energiaellátási kérdés szuverenitási kérdés, az energiamix összeállítása nemzeti hatáskör, a német kormány két tagjának, a gazdasági miniszternek és a külügyminiszternek, akiknek engedélyezni kellene a szállítást, semmifajta jogi alapja nincsen arra, hogy ezt a szállítást blokkolja és veszélybe sodorja.
Egy német-francia konzorcium szállítaná az irányítási rendszert. Ez kettős felhasználásúnak minősül, mivel a haditechnikában is lehetne használni. Ezért export-import engedélyre van szükség a szállításhoz.
Szijjártó Péter azt mondta, hogy Franciaország már megadta az engedélyt, Németország azonban még nem.
Aszódi Attila szerint ez a német-francia nagyvállalat rendelkezik a legtöbb referenciával az Oroszországban, illetve az orosz technológiával épülő atomerőművek terén. És bár még távoli az időpont, amikor a rendszert beszerelnék, a döntésre most van szükség.
„Ez a döntés létfontosságú abból a szempontból, hogy a tervezési munkát be lehessen fejezni, hiszen ha nem lehetne ezzel a technológiával megvalósítani az erőművet, akkor egy másik technológiát kell választani, ami viszont befolyásolhatja a terveket, tehát a német kormánynak ez a halogató hozzáállása ez problémát okoz már a mostani helyzetben is”
– fogalmazott a BME dékánja.
Aszódi Attila nem tart attól, hogy egy esetleges újabb szankciós csomag elérné a Roszatomot, mert a magyar kormány vétózhatna az ügyben. Azonban Európa és Oroszország távlati együttműködését meghatározhatja a háború kimenetele. A háború lezárásától, az odavezető úton történtekről és magának a lezáró kompromisszumnak a tartalmától függ az, hogy Oroszországgal energetikai területen meg tudnak-e maradni európai együttműködések, vagy sem – mondta, hozzátéve: szerinte szükség lenne ilyen együttműködésekre.
A paksi atomerőmű újabb két blokkja a tervek szerint 2032-re készül el. A beruházásra fordítható keretösszeg pedig 12,5 milliárd euró.