A Magyar Orvosi Kamara (MOK) küldöttközgyűlése február elején egyhangúlag megszavazta, hogy a hosszú távú célok elérése érdekében a háziorvosok ne írják alá az új ügyeleti szerződést, helyezzék letétbe feladatellátási szerződésük felmondását, a kórházi orvosok pedig önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe. A döntést azzal indokolták, hogy úgy látják: a magyar egészségügy helyzete tarthatatlanná vált.
Mindezek után a MOK a hétvégén közölte, hogy több jelzés is érkezett hozzájuk, melyek szerint az alapellátásban dolgozó kollégáikat különböző presszió, fenyegetés éri az ügyeleti ellátási szerződések megkötése érdekében.
Ennek kapcsán a kamara felhívta a figyelmet arra, hogy az etikai kódex II.16. pontja, illetve a II.19. (3) bekezdése, II.33.3. pontja alapján az a MOK-tag, aki hivatali helyzetével visszaélve az Országos Küldöttközgyűlés határozata végrehajtásának megtagadására szólít fel, buzdít, az etikai vétséget követ el, és ellenük megindítják a szükséges etikai eljárásokat.
Közölték tovább, hogy a MOK Elnöksége etikai eljárást kezdeményez egy megyei háziorvos kollegiális vezetővel szemben, aki néhány napja a háziorvosokkal folytatott megbeszélésen a saját kollégáit negatív értékítélettel minősítette és valótlan állításokat tett az orvostársadalom összefogásával kapcsolatban.