Liszt, csirkemell, étolaj és tej: egyebek mellett ezek azok a termékek amelyek ársapkát kaptak tavaly. Máhr András a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettese azt mondta az ATV Híradónak: ha megszűnik az árstop akkor a vásárlók a legtöbb termék esetében hirtelen áremelkedést észlelnek majd, egyedül a tejnél lehet ez másképp. Úgy véli, „most már be kéne fejezni, ez senkinek nem jó, nem jó a gazdaságnak, mert egy teljes piaci zavart okoz ma már, nem jó a fogyasztónak mert félre vezeti és ráadásul tartok tőle, hogy többszörösen fizeti meg az árstop árát és végkép nem jó a termelőknek mert ebből most már piaci zavarok vannak.”
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint is nagyon fontos lenne, hogy visszatérjen a normál piaci működés, mert az minden fogyasztó számára jobb helyzetet fog eredményezni. Neubauer Katalin rámutatott:
„látszik, hogy az európai Unió átlagaiban az országokban olyan húsz százalék körüli áremelkedés volt míg Magyarországon ez majdnem elérte a 40%-ot, mi az gondoljuk, hogy nem volt jó hatással a hatósági ár, ennyire hosszú kitartása az élelmiszer inflációra és abban bízunk, ha az áremelkedés nem is az európai áremelés mértékéhez fog igazodni, de mindenféleképpen egy ez alatti várakozásunk van.”
Az ársapka a kereskedőknek egyáltalán nem kedvezett. Ahogy a grafikonon is látszik, több száz forint a veszteségük egy-egy árstopos terméken. A csirkemell esetében például a beszerzési ár meghaladja 2000 forintot, miközben az árplafon miatt 1600 forint körüli áron tudják értékesíteni azt. Közben jelentősen megugrott az árstopost helyettesítő termékek ára is. A csirkecomb 55, a karaj 45 százalékkal drágult.
Nagy a vesztesége a hazai burgonya termelőknek is. Kulich Éva az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács sajtóreferense azt mondta az ATV Híradónak, hogy a hazai termesztésű 144 ezer tonna burgonya mostanra elfogyott, így külföldről kell ellátni a magyar piacot. „Most már import burgonyával dolgozunk és az import burgonyát a kereskedelem ugye normál esetben ha drágábban érkezik valami és magasabb a beszerzési ára azt normál esetbe ugye ki lehet igazítani ennek a kereskedelmi árát, na most ebben az esetben ez nem tud megtörténni” – hangsúlyozta.
A szakértők úgy vélik, hogy az árstop a kereskedőknek biztos nem kedvezett, a vevők viszont csak az eltörlés után fognak szembesülni a valós árakkal.