,,Benne voltunk a buliba, vereség lett, a konzekvenciát levontuk, az összefogás halott” – hangzott el az LMP kongresszusán. Kunhalmi Ágnes az MSZP évadnyitóján azt mondta, ,,ha 22-ben nem fogtunk volna össze és nem alkalmaztuk volna az előválasztás intézményét, még ennyi helyen sem tudtunk volna győzni”. ,,Le kell szállnunk a régi ellenzéki vonatról, magunk mögött kell hagyni azokat a berögzött mintákat, amik máshoz nem vezetnek, mint újra és újra kétharmadhoz” – ezt pedig Donáth Anna mondta a Momentum jövőértékelőjén.
A 2022-es ellenzéki összefogást értékelő politikusi nyilatkozatok még a DK kongresszus előtt. Február 5-én Gyurcsány Ferenc is beszédet mondott, de akkor még nem reagált közvetlenül a többi pártra.
Csütörtök reggel aztán facebook-posztjában félreérthetetlenül nekik üzent. Elsőként azt írta, hogy az összefogás nem halott, csak még nincs itt az ideje, majd úgy fogalmazott, hogy aki nincs a Fidesz ellen, az vele van, végül azoknak, akik szerinte nem értik a harc szabályait, az autófényező szakmát ajánlotta.
Olvastam Gyurcsány Ferenc posztját, én bevallom őszintén, hogy nem értettem
– reagált Kanász-Nagy Máté, az LMP országgyűlési képviselője. A párt szerint mindenkinek meg kell fogalmaznia a céljait, és ezeket egymással versenyeztetni, csak utána lehet együttműködni.
Kunhalmi Ágnes MSZP-társelnök megkeresésünkre azt írta: minden ellenzéki párt Fidesz-ellenes, ebben nem érdemes versengeni, aki pedig 15 éves háborúkat akar újrajátszani, az nem a haza ügyét viszi előre, hanem legfeljebb a sajátját.
A Momentum írásos válaszában Donáth Anna február 4-i beszédének összefogásról szóló részét küldte el, míg a Párbeszéd, szintén írásban politikai céljait hangsúlyozta és azt írta: a jövő évi önkormányzati választáson koordinációra van szükség. Böcskei Balázs, az IDEA intézet kutatási igazgatója szerint azonban ilyen párttámogatottságok mellett időszerűtlen a 2024-es összefogásról beszélni. Az elemző szerint a verseny a politika természetes része, és a DK és a Momentum most épp eszerint jár el.
Nagyon helyesen belátta mind a két fél, azt amit az MSZP és a Párbeszéd reakcióit tekintve kevéssé, hogy 24-ben együttműködés lesz, de 23-ban a választópolgárok nem az együttműködésről akarnak a következő 1 évben hallani, hanem, hogy a 20%-ból hogy lesz 25% a 6-ból, hogy lesz 10 vagy annál fölötte lévő
– mondta Híradónknak a szakértő. A következő választások 2024-ben lesznek, amikor egyszerre tartják az önkormányzati és az európai parlamenti voksolást.