Itthon

Nem sokkal azután, hogy kiosztotta az amerikai nagykövetet, Szijjártó Péter mosolyogva tárgyalt a francia nagykövettel – mutatjuk, miről

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Nem sokkal azután, hogy kiosztotta az amerikai nagykövetet, Szijjártó Péter mosolyogva tárgyalt a francia nagykövettel – mutatjuk, miről 

Hirdetés

Magyarország és Franciaország számos fontos kérdésben hasonló álláspontot képvisel. Egyetértünk a nukleáris energia fontosságában, abban, hogy a nukleáris energia nélkül nincs zöld átmenet. Ezért is ellenezzük a nukleáris energiával szembeni diszkriminációt és örülünk neki, hogy a Framatome részese a Paks2 projektnek, ezáltal fontos szereplője a magyarországi energiabiztonság jövőbeni garantálásának – posztolta a Facebook oldalán még a hétvégén a külgazdasági és külügyminiszter. 

A Framatome szerepe azért is fontos, mert Szijjártó Péter a közelmúltban arról beszélt a Paks2 és az orosz miniszterelnök-helyettessel, energiaügyi miniszterrel Alekszander Novakkal folytatott megbeszélése után, hogy a Roszatom az új paksi erőművek vezérlőrendszereinek kiépítésére egy német-francia konzorciummal szerződött, a Framatome-mal és a Siemens Energyvel, és míg a francia exporthatóság megadta az engedélyt a Framatome-nak, “elfogadhatatlan, hogy a német kormány két zöld minisztere viszont jelenleg blokkolja azt, nem adják meg az engedélyt a Siemens Energie-nek a vezérlőrendszerek szállítására”. 

Másrészt, ami a nukleáris energiát illeti, beszámoltunk róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a legutóbbi Kossuth Rádiós interjújában kilátásba helyezte a magyar vétót, ha lesz EU-s nukleáris szankció Moszkvával szemben. 

A budapesti francia nagykövettel folytatott megbeszéléséről és a magyar-francia együttműködésről Szijjártó Péter a Facebook oldalán hangsúlyozta: “Kiemelt pontja lesz a jövőbeni munkának a védelmi együttműködés. Érdekeltek vagyunk Afrika stabilitásában, ezért készek vagyunk hozzájárulni annak biztosításához és az ehhez szükséges francia-magyar együttműködést megerősíteni. Szintén fontos feladat, hogy a korábban megkötött űripari együttműködés is mielőbb megvalósuljon. Jó hír, hogy a kereskedelmi forgalom rekordot döntött és a tavalyi évben első alkalommal haladta meg a 10 milliárd eurót – írta a miniszter a közösségi oldalán a találkozója után a budapesti francia nagykövettel, és több mosolygós fotót is posztolt a megbeszélésükről. 
Pengeváltás az amerikai nagykövettel 

Ennek azért is van jelentősége, mert a múlt héten nagy visszahangot váltott ki – még a budapesti francia nagykövettel a találkozója előtt -, hogy az amerikai nagykövetnek keményen üzent Szijjártó Péter. Miután David Pressman a Politico brüsszeli amerikai hírportálnak arról nyilatkozott, hogy bár a magyar kormánytagok rendre a béke előmozdításáról beszélnek, továbbra is a Putyin által támogatott nézeteket hangoztatják, az ATV kérdésére a egy sajtótájékoztatón a külgazdasági és külügyminiszter azt mondta: teljesen érdektelen, hogy mi a nagykövet véleménye, nincsen semmi köze hozzá és “nem dolga beleszólni a belügyeinkbe”. Szijjártó Péter több tiszteletet kért a magyaroknak, “még nagykövet úrtól is”. 

David Pressman reagált minderre a Twitterén azzal, hogy felvetette, nem tartják csupán magyar belpolitikai fejleménynek, amikor az oroszok egyoldalúan megkisérlik átrajzolni Európa határait. Az amerikai külügyminisztérium szóvivője pedig kiállt a nagykövet mellett, de visszafogottan reagált, mégcsak szóváltásnak sem nevezve a történteket. A Magyarországgal folytatott együttműködés hosszú időre tekint vissza, “fontos NATO-szövetségesről van szó” – jelentette ki Ned Price.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek