Nem az orvostársadalommal és nem az egészségügyi dolgozókkal van konfliktus. Ez a konfliktus a Magyar Orvosi Kamarára korlátozódik – mondta Takács Péter a „Méltatlan támadás a kormány és a betegek ellen – reagálás a Magyar Orvosi Kamara rendkívüli országos küldöttgyűlésére” – címmel a Belügyminisztérium által ma kora délutánra összehívott sajtótájékoztatóján.
Az egészségügyi államtitkár azt mondta: az elmúlt időszakban minden törekvésük ellenére, hogy jó partneri viszonyt alakítsanak ki, azt látják, hogy az Orvosi Kamara szempontjából “ez nem egy kétirányú ez a partnerség, illetve csak az egyik oldalról várjuk el, akkor sajnos az valamiért nem jön létre” – fogalmazott.
Takács Péter a MOK követelései kapcsán azonban azt mondta: a fő irányokban az orvos kamara és a kormány egyetért. De a sajtótájékoztatón – az ATV kérdésére adott válaszaiból – az derült ki: sem sz egészségügyi szakdolgozók januárig visszamenőleges béremelése, sem a vezényelhetőség kérdésében nem tartja indokoltnak, hogy a “fő irányon” változtassanak.
Magánorvosok az állami ellátásban: “Rugalmas lesz a rendszer”
Szintén az ATV kérdésére, hogy levette-e a kormány a napirendről, hogy a magánorvosokat kötelezik az állami egészségügyben havi 20 óra munkára, Takács Péter válaszából az derült ki, hogy ez nem került le a napirendről.
“De egy rugalmasabb rendszer lesz. Lesz olyan verzió is, amiben nem kötelező, de nagyon megéri a továbbképzési pontok szempontjából” – mondta az államtitkár munkatársunk kérdésére.
Előzmények
Mint ismert, szombaton megszavazta a Magyar Orvos Kamara (MOK) rendkívüli közgyűlése, hogy a háziorvosok nem írják alá az új ügyeleti szerződéseket – aki már megtette, letétbe helyezi annak felmondását. A kórházi orvosok pedig az önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezik letétbe. De a bírálták az elmaradt szakdolgozói béremelést időpontját is, azt követelik, hogy ne július 1-én, hanem januárig visszamenőleg kapják meg a béremelést.
Az államtitkár állítja: a MOK-nál állt be “gyökeres fordulat”
Takács Péter most azt mondta: más hangzott az egyeztetéseken, “mint három nappal később a sajtó nyilvánosságában. Az előző héten, a küldöttgyűlést megelőző héten körülbelül egy hetet foglalkoztunk állandó tárgyalásokkal. Hol Csató Gábor főigazgató úr, hol jómagam a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi munkacsoportjában, aminek eredményeként az új ügyeleti rendszer kapcsán ugye olyan szerződésmintát sikerült kialakítani, ami valószínűleg mindkét félnek megfelel. Ennek talán legfényesebb bizonyítéka, hogy a háziorvoscsoport vezetője e-mailben tájékoztatott engem, azt írta – mutatom, kivetítjük – “a szerződés jelenleg megfelelő formájában elfogadható. Köszönjük az átvezetett módosítási alakzatainkat, a konstruktív együtt gondolkodást. A MOK a szerződés aláírását a kollégáknak ajánlani tudja azzal a kiegészítéssel, hogy a megbízás évente felülvizsgálandó” – olvasta fel a sajtótájékoztatón.
“Ez utóbbiban mi partnerek vagyunk” – jelentette ki az államtitkár, de mint kiemelte: “három nappal később gyökeres fordulat áll be a MOK kommunikációjában, és mintegy kiáltványként fogalmazzák meg a háziorvosok felé, hogy ne írják alá az említett dokumentumot”.
“Felelőtlenség”
“Az én megítélésem szerint, ez felelőtlenség és olyan felelőtlenség, ami nemcsak a háziorvos kollégákkal szúr ki, hanem veszélyezteti a betegbiztonságot. Mondjuk ki, a kamara tevékenysége a betegbiztonságot veszélyezteti” – jelentette ki Takács Péter a sajtótájékoztatón.
Az államtitkár és arra kérte az orvosi kamarát, hogy “ettől a felelőtlenségtől és a tendenciózus csúsztatásoktól a későbbiekben tartózkodjon”.
Veszélyezteti-e a betegellátás biztonságát?
Arra az újságírói kérdésre, hogy veszélyezteti-e a betegellátás biztonságát, hogy letétbe helyezték a MOK közgyűlésen a házorvosok képviselői a szerződéseket, és az új ügyeleti szerződéseket nem írják alá, Takács Péter azzal reagált: “Hogyha visszatekintünk az elmúlt két-három évre, folyamatosan volt egyfajta olyan kommunikáció, hogy na, most aztán ez az utolsó csepp volt a pohárban. De például az új egészségügyi jogviszony bevezetésénél azt mondták, hogy most aztán tömeges felmondás, tömeges ellenszegülés és hasonlóak lesznek, viszont az elmúlt időszak tapasztalata ennek azért az ellenkezőjét mutatja – jelentette ki.
“Én úgy gondolom, hogy a kollégák túlnyomó többsége, ha leül és megnézi, hogy az ő egzisztenciájában, munkakörülményeiben milyen változások álltak be az utóbbi 5-6 évben, felelősen nem fog olyan döntést hozni, ami MOK nyomásgyakorlásának az irányába megy” – mondta a sajtótájékoztatón az államtitkár.