Itthon

Ligeti a vagyonnyilatkozati rendszerről: amit meg akar mutatni egy képviselő, azon lehet csámcsogni

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

A Transparency International jogi igazgatója szerint a politikusok vagyonnyilatkozatait meg kellene vizsgálniuk a hatóságoknak, hogy tényleg az adózott jövedelméből van-e a vagyonosodása az adott személynek. Úgy látja ugyanakkor: nem lesz soha olyan összegű fizetés, ami mindenkit megvéd attól, hogy kísértésbe essék.

Hirdetés

Nyilvánosan elérhetővé váltak a a miniszterelnök, a köztársasági elnök, a miniszterek és a parlamenti képviselők vagyonnyilatkozatai: a dokumentumok a parlament oldalára vannak feltöltve. Orbán Viktor a korábbi években nem írt be megtakarítást, ez most azonban megváltozott: 14 millió forintot írt most be a miniszterelnök, bár a feleségével közös számlára. Orbánnak nem változott az ingatlanokkal kapcsolatos helyzete, Novák Katalin továbbra is több ingatlannak a birtokosa, tartozása nincs, a megtakarításait azonban növelte. 

Ligeti Miklós azt mondta: a vagyonnyilatkozati rendszerünk annyit ér, hogy évente egyszer a kíváncsi polgárok betekinthetnek a politikusok bankszámlájába, és azon, amit meg akar mutatni magából a képviselő, lehet csámcsogni. 

Mint fogalmazott: a rendszernek nem az lenne a funkciója – ha működne – hogy összehasonlítsuk más dolgozók bérével, hiszen az, hogy az állami vezetők jól keresnek, nem feltétlenül korrupció.

Szerinte az államnak végre kellene hajtani azt a javaslatcsomagot, amelyet többek között a Transparency is napirenden tart, hogy a vagyonnyilatkozat ne csak arról szóljon, az illető mit ír össze magáról kézzel és szkennel be, hanem azt vizsgálják meg a hatóságok, derüljön ki, tényleg az adózott jövedelméből van-e a vagyonosodása az illető politikusnak. Ha pedig nem, akkor ugyanúgy kelljen felelnie a törvény előtt, mint bármely más állampolgárnak – tette hozzá.

Ligeti Miklós úgy látja: nem lesz soha olyan összegű fizetés, ami mindenkit megvéd attól, hogy kísértésbe essék. Hozzátette: úgy tartják nyilván, hogy miközben a Fidesz a korrupciót módszerként alkalmazza a hatalmának megtartására, a „janicsároktól”, az állami képviselőktől fegyelmet követel, de időnként vannak sorcserék, Völner Pál remélhetőleg kirívó eset volt. Szerinte a kérdés az, meddig lehet tartani az álláspontot, miszerint ő egy elszigetelt eset volt a minisztériumában.

A legkorruptabb európai ország?

A Transparency International jelentése szerint míg Magyarország 2021-ben még a második legkorruptabb állam volt az EU-ban, addig idén sikerült a legrosszabb helyen végeznie. A kormány úgy reagált: bezzeg Brüsszelben nem folytattak ilyen vizsgálatot. Ligeti Miklós azt mondta: a hatalom birtokosait egy ideig frusztrálta, hogy a szervezet évről évre kihozza ezt a kimutatást, és ebben Magyarország egyre rosszabbul teljesít. Felidézte, hogy 2012-ben az EU-n belül a 19. helyet foglaltuk el, innen 31 helyet rontottunk, és a 77. helyre csúsztunk vissza.

A jogi igazgató elmondta: ez a vizsgálat az országokat mérik, az Európai Bizottság, az Európai Parlament viszont nem ország. Szerinte a kormányzat ezzel a reakcióval „nagyon mellélőtt”, mert a Transparency magyarországi szervezete korábban jelezte, hogy problémás az EP lobbiszabályozása, emellett az EP-választ sokra is javaslatcsomaggal készültek.

Ligeti Miklós az Integritás Hatóság Korrupcióellenes munkacsoportjának a tagja, erről azt mondta: a Transparency nem naiv, tudja, hogy „bárányokként farkasok közé ültek be”, de megpróbálják a helyzetből a legtöbbet kihozni.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek