Itthon

Nagy bajban vannak a kistelepülések, egyre nagyobb méreteket ölt a fogorvoshiány

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Egyre több vidéki kistelepülésnek nincs saját fogorvosa - hangzott el az ATV szerda esti Híradójában. Míg a nagyobb városokban válogatni lehet a szakemberek között, számos faluban csak kéthetente egyszer rendel az orvos. Sokszor a 20-millió forintos vissza nem térítendő támogatás és az ingyenesen felszerelt rendelő sem elég ösztönzés ahhoz, hogy a fogorvosok vidékre költözzenek.

Hirdetés

Míg a városokban sok fogorvos dolgozik, sok vidéki kistelepülésen egy-egy szakember rendel. Somogy vármegyében például van olyan ellátási terület, ahol 20 település négy praxisára csupán egy fogorvos jut. Potonyról most 8 kilométert kell utazniuk a falubelieknek egy-egy kezelésért, ráadásul csak hetente egyszer van rendelés, mert többre nincs kapacitása az orvosnak. A település polgármestere aki egyben a kistérségi társulás elnöke is most azon dolgozik hogy normális ellátáshoz juthassanak a települések.

„Én azt látom, hogy nagyon régóta foglalkozunk a fogorvos kérdéssel és azt gondolom, hogy talán országosan nincs nagy fogorvoshiány, viszont a területi elosztás a fogorvosoknak katasztrofális. A nagyvárosok és környékét látjuk, halljuk, ott vannak fogorvosok, de vidékre nagyon nehezen jönnek”

– nyilatkozta az ATV Híradó stábjának Reisz Tamás Potony polgármestere. Pedig azoknak az orvosoknak, akik bekapcsolódnának a vidéki ellátási láncba, bőven járna juttatás.

„Abban az esetben, ha egy fogorvos vállalja, hogy hat éven keresztül kezeli a környék pácienseit, akkor azonnal 20 millió forint üti a markát. Ezt az összeget pedig bármire elköltheti, akár egy házat is vásárolhat, de például egy új autóval is gazdagodhat a praxisa” – hangzott el a riportban.

Wigand Csilla fogorvos szerint azonban nem ennyire pozitív a helyzet. Úgy látja, hogy míg a kormány egyik kezével ad, addig a másikkal elvesz. Hozzátette, egy rendelet szerint áprilistól megvonják az alapfinanszírozásukat, a bázisdíjat, amiből eddig fenn tudták tartani a rendelőt: ebből fizették a könyvelőt, az asszisztenciát, a rezsit és a megnövekedett áru tömőanyagot is.

„Ha ezt is kihúzzák a lábunk alól, akkor nem tudjuk miből lehet egyáltalán ellátni a lakosságot”

– fogalmazott a fogorvos, aki szerint az sem meglepő, hogy vidéken kevés az állami szektorban dolgozó fogorvos, ugyanis a végzett egyetemisták nagy része inkább magánpraxist nyit, vagy éppen a jobb fizetés reményében inkább külföldön folytatják a pályafutásukat.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek