Itthon

Orbán Viktor: amíg én vagyok a miniszterelnök, mi nem fogunk belesodródni a háborúba

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

A miniszterelnök a Kossuth rádióban arról beszélt: amíg ő a miniszterelnök, nem sodródunk bele a háborúba, mint Németország, amely tankokat küld Ukrajnának. A kormányfő szerint ez egy olyan konfliktus, amit lokalizálni kellene, és Magyarország mindent meg fog tenni a béke érdekében. Kijelentette: februárra-márciusra csökkenhet az infláció, a nukleáris energiára vonatkozó szankciós terveket pedig meg kell…

orbán viktor
Hirdetés

Olaf Scholz német kancellár engedélyezte a nehézpáncélosok Ukrajnába küldését, az ukrán vezetés pedig most harci repülőket kér. Orbán Viktor szerint a németek kezdetben azt mondták, sisakokat küldenek, mert ha fegyvert küldenének, az már a részvételt jelentené a háborúban. Jól látszik, ha az ember nem jelöl ki egy világos álláspontot, akkor belesodródik a háborúba – fogalmazott.

Mint mondta, a választási kampány és a háború kezdete egybeesett, a magyar vezetők rá voltak kényszerítve, hogy világosan és egyenesen fogalmazzák meg, mit akarnak. A baloldal megmondta, ha mandátumot kap, együtt utazik a nemzetközi közösséggel, „azt fogja tenni, amit mondanak neki” – fogalmazott, hozzátéve: van az országnak é a Kárpátalján élő magyaroknak is egy érdeke, ez pedig az, hogy kimaradjunk a háborúból.

A miniszterelnök szerint ez egy olyan konfliktus, amit lokalizálni kellene, Magyarország mindent meg fog tenni a béke érdekében, hiszen a magyarok választottak: ki akarnak maradni a háborúból. Minket nem fenyeget a belesodródás, míg másokat már el i sodort az ár – mondta. Szerinte ha valaki fegyvert küld, finanszírozza a háborút, az benne van a háborúban, ráadásul a másik fél, akivel szemben támogatjuk az egyik oldalt, az dönti el, valójában hogyan tekint ránk: hadviselők vagyunk vagy sem.

Matematikailag is ki lehetne fejezni a nyomásgyakorlást ránk. De “ütnek, vernek, rúgnak, harapnak bennünket”, hogy beleverjenek minket a háborúba – mondta Orbán Viktor a műsorvezető kérdésére, arra hogy nyugati diplomaták is elismerték, nem tudják mi az a pont, amikor már az oroszok is úgy értékelik, hogy mi is belekeveredünk a háborúba.

A miniszterelnök ismét kijelentette: Magyarország nem áll háborúban senkivel.

Orbán Viktor hangsúlyozta, százezres nagyságrend lehet már az emberélet, akik meghaltak a háborúban, és az özvegyeket, édesanyákat, árvákat is megemlítette. Az elemi, emberi erkölcsi érzék, nemcsak a keresztény azt követeli, hogy befagyjon a háború, tűzszünet legyen.

Nemzeti konzultáció: a magyar karakter más…

Orbán Viktor a nemzeti konzultációval kapcsolatban azt mondta: ez, mint módszer, hungarikum. Szerinte az az általános demokratikus rendszer a nyugati világban, hogy a választás után nem igazán kérdezik meg az emberek véleményét, de a magyar karakter más, a 2010-es helyzet másfajta politikát kényszerített ki. Akkor Magyarország térdre esett, „térdre, imára állapotban volt Magyarország” – fogalmazott. Mint mondta, mély gazdasági válságot nem lehet az emberek támogatása nélkül jól kezelni, a kormány szerette volna a többség támogatását maga mögött tudni, ehhez egy új módszer kellett.

Akkor gondolták ki a nemzeti konzultációt: ez írásban működik, mert komoly, nem úgy, hogy „nyomj meg egy gombot”. Az, hogy millió felett voltak hajlandók emberek arra, hogy részt vegyenek ebben, az egy nagyon komoly demokratikus teljesítmény – mondta a kormányfő. Hozzátette: fontos, hogy legyenek egyetértési pontok, azt, hogy ez a szám, a visszaküldők száma – 1,4 millió fő – sok vagy kevés, a baloldal vitatja, de Orbán Viktor szerint a lényeg, hogy ezek az emberek is hallathatták a hangjukat. 

Példaként említette Németországot, ahol a szankciók miatt elveszik egy magyarországnyi gazdasági teljesítmény. Hazánk a szankciók miatt el fog veszíteni 3764 milliárd forintot, ezt a szakemberek kiszámolták – mondta a miniszterelnök. 

Szerinte vannak a szankcióknak pontjai, amelyek nagyobb gondokat okoznak, és vannak, amelyek kisebbeket. Mint mondta, a szankciókat a kormány nem támogatja, de ahol nem érint húsba vágó magyar érdekeket, ott engedik, hogy létrejöjjenek. Van, ahol viszont vétózni kell, ilyen az olaj, a gáz, most pedig már a nukleáris piacra is ki akarják ezt erjeszteni. Ezt meg kell vétózni – szögezte le.

“Nem oszt nem szoroz, mit mondanak”

Megtisztelő, hogy van véleményük, “de szerencsére amit mondanak, az nem oszt, nem szoroz” – jelentette ki Orbán Viktor arra, hogy Brüsszelben a Bizottság szóvivője azt mondta, alacsony volt a részvétel a nemzeti konzultáción, csak 1,4 millióan töltötték ki.

Kérdés, hogy a magyar miniszterelnököt le lehet-e gyűrni, mondta, miután úgy fogalmazott, hogy Brüsszelben a tárgyalóasztalnál nem az 1,4 millió ember ül, hanem a magyar miniszterelnök és őt kellene legyűrni, ő viszont, mint a szavaiból kiderült, nem fogja hagyni ezt.

Hangsúlyozta: a magyar álláspont világos. Orbán Viktor azt mondta, nem szokása más országok demokratikus teljesítményét értékelni, bár, mint megjegyezte, visszafelé ez nem így működik. Szerinte Nyugat-Európában nincs tere az emberek hangjának, ahol a háborúval ellentétes az emberek álláspontja, ott megpróbálják ezt negligálni. A média 90 százalék feletti arányban globalista és liberális, ezért amit az mellőz, az gyakorlatilag nincs. Magyarországon ugyanakkor sokszínűbb a média, egy médiaszabadság-világban élünk, ez nyugaton nem így van, minden álláspont megjelenhet. 

A nyugati országokban megpróbálják úgy levezényelni ezt a háborús időszakot, hogy a legkevésbé zavarja őket az emberek hangja.

A baloldalról: “Ezért fizetik őket”

Régóta itt van a kérdőjel, miért csinálják ezt? – vetette fel a miniszterelnök a magyar baloldalról olyan kérdések, például a migráció, és az LMBTQ kapcsán, ami ellentétes Magyarország érdekeivel. “Mert ezért kapják a pénzt, mert ezért fizetik őket” – jelentette ki. “Durva dolog”, hogy pénzért nem a hazájuk érdekét nézik, hanem a pénzügyi megbízóinak az érdekét, de fontos a szembenézés – mondta.

Aligha hinné, hogy majd a vizsgáltak végén elmehetnének csak úgy emellett, hogy “védelmi vonalat”, törvényeket alkossanak “a pénzért megvásárolt politikusok“ miatt – jelentette ki.

Arról is beszélt, hogy a vizsgálatok majd nyilván kiderítik, “kik is adták a pénzt” konkrétan, ez egy kérdés. A Soros hálózatrendszer szokta adni – mondta a miniszterelnök, de megismételte, hogy konkrétan is tudni kell, hogy kik adták.

Február-márciusra csökkenhet az infláció

A tavalyi évben jelentősen nőtt a minimálbér, a kormány visszaadta a 3. havi nyugdíjat, a családoknak pedig egy hónapnyi befizetett adót, de a napi valóság a bolt valósága, a polcokon lévő árak ára – fogalmazott a miniszterelnök. Mint mondta, baloldali közgazdászok szerint nem szabadott volna ennyi pénzt adni az embereknek, de Orbán Viktor szerint ez helyes volt, hiszen enélkül kérdéses, hogyan tudtak volna túlélni. Mint mondta, le kell törni az inflációt, az egy „közellenség”. Az infláció elleni gyógyszert a kormány a gazdaságnak már beadta, dolgozik is, úgy számol, hogy február-március körül az infláció csökkenni kezd, és decemberre az infláció egyszámjegyű lesz.
Hangsúlyozta: a jegybank és a kormány igyekszik összehangolni a lépéseit, még egy kicsit arra kérik az embereket, hogy tartsanak ki.

Nukleáris és olajszankció

Nem fogják engedni, hogy a nukleáris energiára is kiterjesszék a szankciókat – erősítette meg Orbán Viktor a műsor végén.

“Február 5-e érdekes időpont lesz” – mondta az akkor életbelépő uniós olajszankcióról. Ekkortól már az orosz olajból előállított termékeket sem lehet máshonnan behozni. De mint a miniszterelnök mondta, minket ez az olajszankció sem fog érinteni, mert kiharcoltuk a mentességet. 
 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek