Magyarország megmenekült – ezzel a címmel írt cikket a Világgazdaság szombaton. A lap úgy értesült, hogy a kormány elérte az Európai Bizottságnál, hogy ne vonatkozzon rá az orosz olajimportra vonatkozó újabb tilalom – mindezt magas rangú forrásokra hivatkozva írták meg. Kerestük a kormányt és a MOL-t is, hogy igazak-e a Világgazdaság információi, és, hogy mindez mikor jelentkezik az árakban is. A kormány írásban a brüsszeli szankciókat jelölte meg a magas üzemanyagárak okaként.
Grád Ottó szerint mind a mai napig az látható, hogy jóval drágább a gázolaj a töltőállomásokon, mint a benzin. Az ásványolaj szövetség főtitkára azt mondta híradónknak: az Európa-szerte jellemző gázolajhiány is okozza azt, hogy a Diesel üzemanyagok jelentősen többe kerülnek, mint a benzin, de ha az ellátás az orosz olaj révén biztosított lesz, annak meglesz a gyümölcse.
A piacon újra érvényesülnek majd a normál piaci versenyfeltételek aminek eredményeképpen én azt gondolom, hogy az árak is vissza fognak térni arra a szintre, ami 2021. november 15. előtt jellemző volt. A régióban ugyanakkor most még Magyarországon a legdrágább az üzemanyag. A gázolaj ára csak itt van 700 forint felett, még a háború sújtotta Ukrajnában is literenként 160 forinttal olcsóbb. Hasonló ár egyedül Ausztriában van
– magyarázta a szakember. Egri Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, hogy a 27 százalék magyar ÁFA rekordmagasságú Európában, tehát a környező országokban, Ausztriában, Romániában 20 százalék, sehol nincs ekkora ÁFA.
A független benzinkutak szövetségének elnöke szerint a folytatódó orosz olajimport további árcsökkenést hozhat, a folyamat a kisebb töltőállomásoknál már most elindult.
Visszaállt a régi ökölszabály, hogy ezek a független, fehér kutak olcsóbbak, mint a nagy hálózati társaságok, tehát mindenképpen érdemes az árakat Magyarországon összehasonlítani és figyelni az egyes kutak közötti különbségeket
– magyarázta Egri Gábor. A szakember ugyanakkor hozzátette, véleménye szerint legalább egy év kell ahhoz, hogy az üzemanyagárak visszatérjenek a 2021 novemberi szintre.