A folyamatos drágulás miatt a magyar vásárlók egyre árérzékenyebbek, ugyanis az elmúlt hónapokban is rengeteg élelmiszer ára emelkedett meg az üzletekben. Sokan kiveszik, majd rögtön vissza is teszik a termékeket. Egy vásárló például úgy fogalmazott az ATV Híradó stábjának, hogy „lehetetlen így normálisan élni”, majd egy másik hozzátette, hogy ő imádja a sajtot, de annyira drága lett, hogy muszáj leszoknia róla.
Az ATV Híradója konkrét számokkal támasztja alá az érzékelhető drágulást, ugyanis a stábunk minden hónapban bevásárlást tart, amikor a legalapvetőbb élelmiszerek kerülnek a kosárba. A szokásos 10 termékből novemberhez képest a vaj, illetve az ársapkás tej és a tojás ára maradt csak változatlan.
Azonban a fürtös paradicsom brutálisa megdrágult, kilójáért ezer forinttal kell többet fizetni. Emellett a sertéspárizsi és az alma kilója is több mint 70 százalékkal lett drágább. Ugyanakkor jó hír, hogy a barna kenyeret például 75 százalékkal olcsóbban lehetett megvásárolni most, mint novemberben. A sajt kilója is 51 százalékkal csökkent – igaz ez csak azért, mert akciós volt az üzletben.
Raskó György agrárközgazdász szerint a béremelések, a rezsiköltségek és a termelők költségeinek növekedése a kereskedőket áremelésre sarkallja, amit beépítenek a termék árába.
Éppen ez az a terület, ahol az elszabaduló árak miatt a Gazdasági Versenyhivatal hatósági eljárást indított. Ezzel kapcsolatban Horváth Bálint kommunikációs vezető úgy fogalmazott az ATV Híradójának, hogy a Gazdasági Versenyhivatal nem árhatóság, ugyanakkor a versenyek oldaláról vizsgálnia kell azt a kérdést, hogy az élelmiszerlánc szereplői nem összebeszéltek-e az árképzés során, illetve milyen gyakorlat szerint képezték az áraikat, valamint tapasztalható-e magatartásukban valamilyen versenyjogsértés, kartellezés, összebeszélés vagy például erőfölénnyel való visszaélés.
A Gazdasági Versenyhivatal gyorsított ágazati vizsgálat keretében a kiskereskedelmi élelmiszerpiac más szegmenseit is vizsgálja a jövőben.