Itthon

Erasmus: Jövő szerdától tárgyal Navracsics Tibor Brüsszelben

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

Az európai uniós forrásokért felelős miniszter január 25-26-án tárgyal Brüsszelben az Erasmusról Hahn és Gabriel biztosokkal - tudtuk meg. Navracsics kormányzati források szerint egy olyan “listáról” is szeretne tájékozódni, hogy mely területek, “kik esetén” kell adott esetben még az Erasmushoz hasonló brüsszeli “retorziótól” tartani.

Hirdetés

Arról, hogy az Európai Bizottság kizárja az Erasmus programból a magyar alapítványi egyetemeket, és a reakciókról többször is beszámoltunk.

Az Erasmus-ügyről Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel megszólalt, azt mondta, hogy ha Brüsszellel nem tud a kormány megegyezni, a magyar költségvetés állni fogja a hallgatók, a fiatalok ösztöndíját. “Lesznek ösztöndíjak ugyanúgy, mintha Brüsszel meg sem nyikkant volna” – jelentette ki. A miniszterelnök egyértelműen Brüsszel bosszújáról beszélt a műsorban. Csütörtökön pedig a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az ATV kérésére, hogy az Európai Bizottság a hírek szerint november 20-án és később is kifogásolta magas rangú fideszes politikusok kuratóriumi tagságát, azt mondta, a kormány korábban is nyitott lett volna, hogy kikerüljenek a miniszterek a kuratóriumból, ha a Bizottság ezt kéri, most is, de nem volt ilyen kérés.

Navracsics Tibor Brüsszelben

Navracsics Tibor területfejlesztési és EU-forrásokért felelős miniszter pedig – aki először “félreértésről” beszélt – levelet írt az ügyben két uniós biztosnak, Johannes Hahnnak és Mariya Gabrielnek.

Az atv.hu-t kormányzati források arról tájékoztatták, hogy Navracsics Tibor január 25-26-án tárgyal Brüsszelben az Erasmusról Johannes Hahn költségvetési és Mariya Gabriel innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztosokkal.

A kormány részéről rendre elmondják, teljesítettek minden, a Bizottság által megfogalmazott feltételt/elvárást, ezekről megegyeztek – állítják. Ezért is lepődtek meg az Erasmus programból történő kizáráson. Navracsics Tibor egy hete reagált a hírre, akkor azt mondta: “a tárgyalásokon soha nem volt szó arról, hogy kockázatosnak tartaná az Európai Bizottság, hogy aktív politikusok részesei a közérdekű alapítványok kuratóriumának”. Szeptemberben a miniszter az ATV Start Szigorlat című műsorában azt válaszolta munkatársunk kérdésére, hogy a minisztereknek, fideszes politikusoknak le kell-e mondani a kuratóriumi tisztségéről, hogy “ezt nem várja el a Bizottság, Nyugat-Európában is számos példa van ilyesmire, ez önmagában nem jelent összeférhetetlenséget, csak akkor, ha a politikusok valamilyen ügyben személyesen érintettek. Ha ez így van, a döntéshozatalból kilép az ember”. Az Európai Bizottság részéről ugyanakkor novemberben, és a hírek szerint decemberben is kifogásolták, hogy magas rangú politikai tisztségviselőket nem zárták a kuratóriumokból. 

Forrásaink szerint a jövő héten Brüsszelben Navracsics Tibor tárgyalásainak középpontjában az Erasmus és a Horizont programok állnak – a Bizottság konkrét elvárásainak a hivatalos tisztázása. Ugyanakkor, mint egy kormányközeli forrásunk fogalmazott, Navracsics szeretne a tárgyalásai során tájékozódni és világosan látni arról is, hogy a Bizottság részéről van-e még valamilyen elvárás -“lista”, hogy az egyetemi hallgatókon, fiatalokon túlmenően “kiket és milyen retorziók” érhetnek – adott esetben – az Erasmushoz hasonlóan.

Navracsics Tibor az uniós biztosoknak küldött levelében azt írta: „A bizottság lépései sértik az Alapjogi charta 13. cikkét azzal, hogy programokat, kutatásokat és képzéseket lehetetlenítenek el, illetve intézményeket és tudományos munkatársakat érintenek hátrányosan. A bizottság döntése évtizedes nemzetközi szakmai együttműködéseket rombol le, és korlátozza a tudományos élet szabadságát” – szögezi le.

Johannes Hahnnal

Az Erasmus+ és a Horizont Európa programok nagyban járulnak hozzá a részt vevő hallgatók, oktatók és kutatók európai identitástudatának megerősödéséhez és személyes európai integrációjukhoz” – írta a miniszter, aki szerint „ennek az ellehetetlenítése nemcsak a programból kimaradó magyar embereknek, hanem az egész európai közösségnek okoz visszafordíthatatlan károkat”.

„A hallgatói és oktatói sérelmek megelőzéséért tisztelettel kérem, hogy sürgősen tisztázzuk a félreértéseket annak érdekében, hogy a jövőben ne születhessenek az európai uniós intézmények részéről megalapozatlan és jogsértő döntések, valamint a már elfogadott és hatályba lépett intézkedéseket késedelem nélkül módosítsák” – kérte a biztosoktól a levelében.

Arról, hogy az Európai Bizottság 17 pontos elvárást, 27 “mérföldkövet” fogalmazott meg a magyar kormány felé több  alkalommal beszámoltunk. Mivel az Európai Bizottság értékelése szerint a kormány nem teljesítette maradéktalanul a 17 feltételt – bár jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet, és aláírták a partnerségi megállapodást is – az Európai Bizottság által javasolt 3000 milliárd forint felfüggesztésénél kevesebbet, de három operatív programnak uniós pénzeinek az 55 százalékát befagyasztják. A magyar kormány részéről már többször is jelezték, hogy az igazságszolgáltatási reformmal – a bírói tanáccsal – kapcsolatos brüsszeli elvárásokat, törvénymódosításokat március végéig teljesítik

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek