A Pécsi Tudományegyetem bonctermében operálták ki halottak koponyájából a halánték alatt elhelyezkedő sziklacsontokat. A beavatkozásokra minden esetben a pécsi fül-orr-gége klinika akkori igazgató professzora adott engedélyt a boncmesternek, ám a vád szerint jogtalanul. A kioperált részeket egy rendszeresen meghirdetett kurzuson használták fel, ahol a sziklacsont fúrását gyakorolhatták fül-orr-gégész orvosok, alkalmanként 60 ezer forintért.
„A boncmester a 2018-as év elejétől a végéig havi rendszerességgel távolított el a jogszabályi előírásoknak nem megfelelően holttestekből – amelyek döntően hamvasztásra vártak – sziklacsontokat”
– mondta az ATV Híradójának Páli Péter, a Tolna Vármegyei Főügyészség szóvivője, majd hozzátette: az első rendű vádlott a boncmesternek esetenként 2500 forintot fizetett.
A megkérdezett ügyvéd szerint a szervek engedély nélküli eltávolítása minden esetben bűncselekménynek számít, még akkor is, ha holttestről van szó. Meggyes Attila ügyvéd hozzátette, „ezt a sziklacsontot csak akkor lehetett volna oktatási célból kioperálni az elhunytból, ha az korboncnoki vizsgálat keretében történik és előzetesen, még életében hozzájárult volna az elhunyt, vagy utólag a hozzátartozók erre engedélyt adnak”.
Mint kiderült, az ügyben érintett professzor ellen egy orrpolip műtét kapcsán is vádat emelt az ügyészség, mégpedig halált okozó foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt. A vádhatóság szerint az orvos olyan hibákat vétett a beavatkozás során, melyek következtében a 68 éves beteg a műtét után elhunyt.
Az ATV Híradó stábja az üggyel kapcsolatban megkereste az Magyar Orvosi Kamara Etikai Bizottságát is, azonban nem kívántak nyilatkozni. Azt azonban sikerült kideríteni, hogy a professzor egyelőre nem műthet tovább a fül-orr-gége klinikán. Az előkészítő tárgyalása a Pécsi Városi Bíróságon szerda délelőtt kezdődik. Az ügyészség egyelőre nem ajánlott vádalkut sem a két orvosnak, sem pedig a boncmesternek, így elhúzódó tárgyalássorozatra lehet majd számítani.