Szijjártó Péter a múlt hét közepén nyilatkozott arról a Sportrádió Hazafutás című műsorában, hogy milyen jó lenne egy budapesti olimpia és a főváros ideális helyszín lenne. ( Azaz, még az előtt, hogy Kocsis Máté, a szövetség elnöke, illetve Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön nyilatkoztak arról, hogy Magyarország lemondja a 2024-es női kézilabda-Európa-bajnokságot – a magas költségek miatt.)
„Egyesek úgy érezték, hogy politikai tőkét kovácsolhatnak abból, hogy elveszik ezt az élményt, büszkeséget, dicsőséget az országtól” – mondta Szijjártó Péter a 2024-es olimpiai pályázattól történt 2017-es visszalépés kapcsán a Sportrádióban.
Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára pedig a hétvégén az Inside the games-nek nyilatkozta azt, hogy ha Magyarország a korábbi értékelés alapján alkalmas lett volna olimpiát rendezni, akkor most „még inkább az”. Mint mondta – “szenvedélyesen érez” az olimpia iránt, de arról, hogy mikor látja újra érdemesnek megpróbálni a kandidációt. De a Magyar Olimpiai Bizottságnak és Budapest vezetésének kell döntenie – mondta az államtitkár, aki az atlétikai vb szervezéséért felelős bizottság társelnöke is.
“Semmilyen készülődés, előterjesztés sincs”
Szijjártó Péter ma egy más témában tartott sajtótájékoztatón az ATV kérdésére, hogy támogatná-e, hogy a MOB, illetve a főváros megpályázza a 2036-os olimpia rendezési jogát, azt mondta: “ami a budapesti esetleges olimpiarendezést illeti, ott semmilyen készülődés, semmilyen döntéshozatal, semmilyen előterjesztés nem volt”.
Mint mondta, tőle egy sportrádióban megkérdezték, hogy szerinte Budapest alkalmas helyszín lenne-e olimpiára. “Én meg vagyok róla győződve, hogy igen, abszolút alkalmas lenne” – jelentette ki most a sajtótájékoztatón.
Aztán megismételte, amit a Sportrádióban is megfogalmazott, hogy amikor az olimpia-szervezésről döntés volt és a pályázatra készültünk, “akkor egyesek politikai tőkét gondoltak abból kovácsolni, hogy megfúrják a budapesti olimpia ötletét” – értékelte azt, hogy Budapest a 2024-es olimpia rendezési jogára pályázó városok között volt 2017-ben, de a Momentum Mozgalom 270 ezer, az olimpiát ellenző aláírást gyűjtött össze a NOlimpia kampánnyal, és ezek után a főváros visszalépett.
“Hogy az nekik mennyi politikai tőkét hozott, azt a legutóbbi parlamenti választás világosan megmutatta, tehát lehet, hogy nem kellett volna megfúrni ezt a nagyszerű nemzeti kezdeményezést” – jegyezte meg a Momentumról.
“Arról egyelőre semmifajta döntés, általam ismert gondolkodás – ebben a minisztériumban – biztosan nincs, hogy 2030-akárhányra pályázhatnánk-e vagy nem” – erősítette meg a sajtótájékoztatón.
Én azt gondolom, hogy az elmúlt években, aki itt járt Budapesten nagy nemzetközi sporteseményeken, mind megelégedetten távozott – tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.
A 2036-os olimpia rendezési jogáról még nincs döntés, de már érdeklődik Egyiptom, Németország, India, Indonézia, Mexikó, Katar, Dél-Korea és Törökország.